Google Daydream View: Na správné cestě, ale s nedostatkem obsahu [recenze]

 • DayDream View jsou prémiové VR brýle od Googlu
 • Po roce na trhu podporují deset telefonů, další přibydou
 • Zpracování, zážitek i používání je na jedničku, obsah zatím chybí
Kapitoly článku

Virtuální realita od Googlu byla vždy spojována s papírovým headsetem Cardboard. Za tím však Google v říjnu loňského roku udělal tlustou čáru představením nové platformy a brýlí pro virtuální realitu - Google DayDream View. Ačkoliv je princip prakticky podobný jako u Samsung Galaxy Gear VR a jiných headsetů, Google si přesto našel svou cestu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Žádný ošklivý plast. Google vsadil na příjmou látku z mikrovláken, která hezky vypadá a navíc je příjemná na dotyk. Navíc si můžete vybrat mezi šedou, červenou a bílou s oranžovým polstrováním.

První viditelná odlišnost je ve zpracování brýlí. Plastové tělo je totiž narozdíl od konkurence potažené látkou a z vnitřní části dokonce vyplněné měkkou výstelkou, díky které jsou brýle velmi pohodlné, příjemné na dotyk a ani po delším používání vás na hlavě nijak netlačí. Výstelka je připnutá k brýlím pouze suchým zipem, takže jí můžete snadno vyndat a případně i omýt. Pod ní pak máte přístup k samotným čočkám.

Vzhledem k použitým materiálům jsou brýle velmi lehké (pouhých 212 gramů), musíte však počítat s dodatečnou hmotností telefonu. Ovšem ani po delším testování s Asus Zenfone AR, který se řadí spíše k těžším telefonům, headset na hlavě nijak nevadil, což je výhoda proti konkurenci, kde už po delším používáním můžete pocítit bolest za krkem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Brýle jsou na poměry VR headsetů velmi lehké, váží jen 212 gramů, po delším používání vás tak nebude tolik bolet za krkem.

Brýle jsou navrženy pro co nejjednodušší používání, takže nečekejte žádnou složitou montáž nebo kabely. Nic takového. Stačí jen otevřít přední víko, strčit telefon a zapnout klipsnou. Jednodušší už to být ani nemůže. Podobné je to i s uchycením na hlavu, kde namísto typických dvou, je pouze páska jedna, a k tomu stažitelná po obou stranách. 

Uchycení je přitom pevné, nijak netlačí ani neškrábe a díky volnějšímu rozsahu sedí prakticky na hlavu každého dospělého člověka. Široký vnitřek navíc dovolí použití headsetu i s dioptrickými brýlemi. Na druhou stranu, pokud máte užší hlavu, budete mít po stranách volný prostor, kterým proniká okolní světlo, což dojem z virtuální reality hodně pokazí. Hlavní problém však nastane u dětí. Kvůli zarážkám na pásce totiž brýle nejde stáhnout úplně na minimum, takže dítěti budou z hlavy padat. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Montáž telefonu je jednoduchá. Stačí telefon strčit pod víko a zajistit klipsnou. Dejte si ovšem pozor, aby jste jej dobře vycentrovali, nebo pak můžete mít kraj obrazu useklý.

Dalším kámenem úrazu je u brýlí fixní poloha čoček. Zatímco u Samsung Gear VR si po nasazení můžete kolečkem vše zaostřit podle potřeby, u DayDream View máte smůlu. Jediným řešením je tak posouvat brýle na hlavě do té doby, než budete mít ostrý výhled. Doufám, že na tomto Google u příští generace zapracuje.

Ze ergonomický ústupek beru i absenci proximity senzoru pro automatické spouštění virtuální reality. Před každým použití brýlí tak musíte nejdříve v telefonu zapnout aplikaci DayDream a aktivovat v ní režim VR. O to otravnější pak je, když používáte větší telefon, který vyčuhuje nad okraje brýlí. Při neopatrném nasazení brýlí totiž stačí zavadit o vypínací tlačítko telefonu a musíte jej z brýlí vyndat a celý proces opakovat.

Elegantní ukazovátko

Hlavní odlišností od konkurenční platformy Gear VR je ovládání. Brýle samotné totiž nenabízí žádný touchpad ani tlačítka. K ovládání musíte využít speciální ovladač, který je skrze Bluetooth připojený k telefonu (páruje se přes NFC). Základem je dotykový touchpad, který lze stiskem použít i jako tlačítko. Dále je zde tlačítko menu, domů a na bocích regulace hlasitosti. Nechybí zde ani stavová dioda, která vám stylem svícení napoví, zda je zařízení připojeno/odpojeno, vybité/nabité a další klíčové informace. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
K ovládání se využívá pohybů ovladače, dá se však použít i dotykového touchpadu. Nechybí ani tlačítka domů, menu a reguace hlasitosti.

Zajímavé je, že ovladač nemá žádné vypínací/zapínací tlačítko. Zkrátka se automaticky zapne pokud jej začnete používat a po určité době neaktivity se sám vypne. Tím tak pomáhá šetřit baterii, která i při běžném používání vystačí na několik dní. Zkrátka daleko rychleji se vám vybije používaný telefon, než ovladač. A jak zjistíte jeho stav baterie? Stačí se ve VR podívat do ruky na jeho virtuální podobu, kde spatříte tečky signalizující stav baterie. Nabíjení přitom probíhá skrze kabel USB-C, který bohužel v balení s brýlemi nedostanete. Na 100% jej z nuly nabijete cca za 2 hodiny.

Ovladač má u platformy DayDream funkci ukazovátka. Jelikož je vybaven akcelerometrem, ví připojený telefon, kam s ovladačem právě ukazujete, což promítá do virtuální reality v podobě světelného paprsku. Ovládání je tak prosté, stačí jen namířit na cílený objekt a stisknout tlačítko integrované do touchpadu. Velmi povedené je, že když se ve VR podíváte směrem na ruce, uvidíte v nich svůj ovladač ve virtuální podobě. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
K nabíjení slouží konektor USB-C, kabel byste bohužel hledali marně. Vedle něj pak najdete uchycení pro poutko na ruku.

Samozřejmě ani akcelerometr není bezchybný a občas se po prudkých pohybech rozkalibruje a ukazuje jinam, než by měl. V tom případě stačí jen ovladač namířit požadovaným směrem, dlouze podržet tlačítko domů a ovladač se znovu vycentruje. A kam s ovladačem, když brýle odložíte? I na toto Google myslel a udělal pro něj prostor pod víkem brýlí, kde jej zajistíte gumičkou.

Celkově je ale ovládání velmi jednoduché a hlavně neskutečně intuitivní. V rámci testování jsem na vyzkoušení pozval rodinu i kamarády, aniž by někdo z nich někdy VR vyzkoušel. Přesto prakticky všichni hned po nasazení brýlí pochopili, co mají s ovladačem dělat a jak celý systém ovládat. Zkrátka za jednoduchost a ovladatelnost si Google zaslouží jedničku s hvězdičkou.

Podpora pokulhává

Velkou výhodu má platforma DayDream ve své otevřenosti. Zatímco výrobci jako Samsung, Alcatel a další si většinou hrabou na svém písečku, platforma DayDream View má být univerzální virtuální realitou pro všechny. K získání podpory je však nutné, aby měl telefon alespoň Android 7 Nougat, dostatečný výkon, jemný displej s OLED technologií a potřebné senzory, což jak se zdá je pro spoustu výrobců velký problém. Jinak si nedokážu vysvětlit, proč je seznam „DayDream ready” telefonů i po roce stále tak krátký. 

Oficiálně podporované telefony:

 • Google Pixel / Pixel XL
 • Samsung Galaxy S8 / S8+
 • Samsung Galaxy Note 8
 • Asus Zenfone AR
 • Motorola Moto Z / Z Force
 • Motorola Moto Z2 Force
 • Huawei Mate 9 Pro / 9 Porshe Design
 • ZTE Axon 7
 • LG V30
Klepněte pro větší obrázek
Já brýle testoval s Asus Zenfone AR, vybrat si však můžete z několika dalších telefonů.

Já k testování používal právě Asus Zenfone AR, který má rozlišení displeje 2 560 × 1 440, což na 5,7” displeji tvoří jemnost 515 ppi. Ač to může znít jako skvělá hodnota, věřte, že při využití ve VR je to nutné minimum. Pixely jsou i při této jemnosti jasně patrné a například při sledování filmů ve VR vám budou hodně vadit. Počítejte tak, že s nižší jemností displeje bude zážitek ještě dramaticky klesat. 

Kapitoly článku

Témata článku: Google, Recenze, Google, VR brýle, Příslušenství, Nositelnosti, Virtuální realita, VR, Daydream, Vr zážitek, Google StreetView, Dostatečné rozlišení, Hlasový příkaz, Vyhledání, Dojem, Okolní svět, Uživatelský zážitek, Spouštění, Herní zážitek, Webové prostředí, Virtuální obsah, Vypínací tlačítko, Velký problém, NFL, Sledování videíVyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

** Vybrali jsme sedm nejlepších navigací pro Android a iOS ** Na své si přijdou řidiči, cyklisté i pěší ** Většinu aplikací lze používat zdarma

Karel Kilián
Pro turisty a cyklistyPro řidičeNavigace
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

** Útočníkům první vlna nestačila, na důvěřivé Čechy útočí dál ** Nalákají vás na údajně nezaplacené clo ** Odkaz neotvírejte a podvodníkům rozhodně nic neplaťte!

Martin Chroust
PodvodOchranaSMS
Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

** Chytré hodinky dnes změří spoustu věcí, přeností ale někdy pokulhávají ** Studie se zaměřila na měření spálených kalorií ** Výsledky pro žádné z hodinek nedopadly dobře

Martin Miksa
MěřeníChytré hodinkyApple Watch
eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

** Víte, že eSIM dnes může mít úplně každý telefon s Androidem ** Budete jen potřebovat kartičku eSIM.me, která vypadá jako nanoSIM ** Podle její ceny se odvíjí kapacita úložiště eSIM profilů

Martin Chroust
SIMeSIMAndroid
Další velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

Další velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

** Chytré hodinky se prakticky každý rok naučí měřit něco nového ** Letos by se mělo jednat o neinvazivní měření krevního cukru ** Měření teploty kůže by se mělo dostat i na další chytré hodinky

Martin Chroust
Měření glykémieMěřeníChytré hodinky
Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

** Dochází vám v Androidu volné místo? ** Je třeba šetřit, kde se dá ** Nejméně bolestivým krokem je odstranění dočasných souborů

Martin Chroust
PaměťJak...Android
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Google na obchodu Play pustil do oběhu malware obřích rozměrů. Dostal se do více než 60 milionů smartphonů

Google na obchodu Play pustil do oběhu malware obřích rozměrů. Dostal se do více než 60 milionů smartphonů

** Doslova každý týden se na Google Play objeví nový malware ** Ten nejnovější si do mobilů stáhlo na 60 milionů uživatelů ** Vývojáři aplikací vydělávají na přeprodeji citlivých dat

Martin Chroust
Google PlayMalwareAndroid
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nahrávání hovorů na Androidu nadobro skončí. Nepomůže ani obcházení systémových omezení

Nahrávání hovorů na Androidu nadobro skončí. Nepomůže ani obcházení systémových omezení

** Google 11. května vypne nahrávání hovorů na Androidu ** Aplikace nebudou moci k nahrávání využívat API pro Usnadnění ** Uživatelé mají pouze dvě možnosti, jak nahrávání zachovat...

Martin Chroust
Nahrávání hovorůAndroid