Google I/O: vlažná keynote a šestihlavý Android

Android se mění. Jeho design i systémové pozadí. Telefony a tablety mu jsou málo, míří do aut, hodinek, televizí a našich domovů.

Od Googlu se na dnešní úvodní přednášce konference I/O čekalo ledacos. Mnoho z očekávaného jsme však neviděli. Žádný nový tablet, žádný telefon, žádný nový Nexus.

Zato jsme se dočkali rozdělení Androidu do šesti větví, viděli jsme další sbližování Androidu a platformy Chrome. Celé to dnes bylo o věcech příštích, přísliby do budoucna, nový design, nové běhové prostředí ART, více než pět tisíc nových API. Jestli jste (tak jako my) čekali velkou show a fantastické novinky pro koncového uživatele, asi budete zklamaní. Keynote byla orientovaná na vývojáře, ale chvílemi mi přišlo, že i jejich reakce v publiku jsou poněkud vlažné.

Klepněte pro větší obrázek 
Jestli chcete o nadcházejícím Androidu vědět jednu věc, pak je to zavedení nového běhového prostředí ART. Pouhý softwarový update zrychlí celý systém, takhle vypadá stejný telefon v benchmarcích se starým Dalvikem a novým ART.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Hardwarové novinky nechyběly, ale chytré hodinky LG G Watch a Samsungu Gear Live s Androidem Wear si vysloužily pouhé dva „slajdy“. Na hodinky Motorola Moto 360 se bude čekat déle.

Šestihlavý Android

Doteď jsme znali jen Android pro telefony a tablety. Nedávno se přidal Android Wear a dnes Google představil Android TV a Android Auto. V šestici na projekční ploše vidíte také Android pro domácnosti, ale o ten jsme dnes opravdu jen letmo zavadili.

Klepněte pro větší obrázek 
Android roste, po telefonech a tabletech chce ovládnout televize, auta, nositelná zařízení a naše domovy.

Klasický Android (ten pro tablety a telefony) byl na pódiu přítomný jen ve formě L Developer Preview. Je to testovací verze, která ponese nejzásadnější designové a systémové změny od počátku platformy. Novému designu Google říká Material Design a jeho prvky uvidíme napříč všemi službami Googlu.

Klepněte pro větší obrázek 
Několik dalšíc ukázek nového UI uvidíte níže v online přenosu, ale i Google přiznává, že teprve pracuje na svých vlastních aplikacích. Pravidla jsou ale po dnešku dostupná pro vývojáře. 
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
I takhle bude vypadat nový Android, všimněte si nové grafické podoby trojice systémových tlačítek.

Android Wear známe už od března, teď se ale dostává mezi lidi. Tisíce vývojářů přítomných na I/O dostanou hodinky, začnou poznávat nový typ zařízení a Google bude doufat, že začnou přicházet s novými nápady a aplikacemi. Jestli jsme v březnu viděli jen náznak, na I/O hodinky suverénně běhaly v několika ukázkách přímo na pódiu – spolupráce s telefonem, způsob práce s notifikacemi, tohle je pro Google nová kapitola.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Přímo na pódiu si světovou premiéru odbyly chytré hodinky Samsung Gear Live. Společně s LG G Watch se začínají prodávat na Google Play právě dnes.

Android Auto je další nový druh. Není to samostatný přístroj, který by automobilky integrovaly do palubní desky svých vozů. Je to jakási příprava, která čeká na připojení smartphonu s Androidem. Z něj se veškeré dění přenese na palubní displej. Výhodou je, že nebude nutné čekat, až automobilka aktualizuje palubní systém svého dávno zapomenutého auta (protože už má nový model). Nové funkce se do Androidu Auto dostanou skrze telefon, aktualizace jeho systému a nové aplikace.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Uživatelské prostředí je maximálně zjednodušené, funkce jsou omezené na vyhledávání, mapy, navigaci a komunikaci. Vše podle hesla „Stejně to za jízdy děláte, my vám to umožníme dělat bezpečněji.“

Systém je ovládaný hlasem, stačí stisknout tlačítko na volantu. Google se pochlubil řadou spolupracujících automobilek, první vozy s Androidem Auto se mají na trh dostat ještě před koncem roku 2014.

Android TV. Na rozdíl od auta, tohle jsou samostatní Androidi s účelově upraveným uživatelským prostředím. Požadavek byl jasný, vše muselo být maximálně jednoduché – tady nejsou k dispozici doteky, tady musí stačit dálkové ovládání s šipkami do čtyř směrů a potvrzovací tlačítko uprostřed. Ale může to být i složitější, jako ovladač poslouží mobil či tablet, připojit se dá i herní joystick, s nímž si můžete zahrát kteroukoliv hru z Google Play.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Spolupráce s telefonem, tabletem, hodinkami, funkce herní konzole, přitom rychlost, kterou dnešní proprietální chytré televize neznají. To jsou trumfy, se kterými chce Google hrát.

Google to opět zkusí formou spolupráce s jednotlivými výrobci, měly by vznikat nové televize a set-top-boxy. Podobně už to Google v minulosti zkoušel, uvidíme, jak se mu to povede tentokrát.

Drobky

Volta je rozsáhlý projekt, který za poslední roky běžel možná i ve vašem Androidu. Měl za úkol podrobně analyzovat spotřebu energie a najít úspory. Povedlo se. Google říká, že s Nexusem 5 se k průměrnému pracovnímu dni povedlo přidat 90 minut. Jen tak, optimalizací softwaru.

Závěr keynote se zvrhnul v programátorské orgie, ale přece jen jsme se dočkali ještě jedné zajímavosti. I když i tentokrát jde o pouhý příslib do budoucna. Podobně jako Apple, také Google hodlá budovat platformu pro centrální sběr informací o našem zdraví a fyzické aktivitě. Novinka se jmenuje Google Fit a zatím pro ni získali veličiny sportovního světa Adidas a Nike.

Článek průběžně doplňujeme...


Původní online přenos z I/O keynote

Nový Android, nositelný Android Wear, haldy nového hardwaru, roboti, auta bez volantu, balóny s internetem a mnohé další. To všechno se může objevit na úvodní keynote konference Google I/O. Sledovat ji můžete buď na oficiálním video streamu, nebo v našem tradičním textovém přepisu přímo v tomto článku. Začínáme v 18:00.


20:46
Keynote po téměř třech hodinách končí.

20:40
Vývojáři přítomní na I/O dostanou LG G Watch nebo Samsungu Gear Live. A až budou hotové, dodatečně dostanou také hodinky Motorola Moto 360.

20:37
Google Fit. Preview nové platformy, je to sada nových API, která bude přejímat a shromažďovat data z finess aplikací. Data z cyklistického trenažéru, běžeckého pásu, běžecké aplikace s GPS a krokoměrem, sledování srdeční aktivity pomocí speciálních senzorů, atd. atd.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Ke spolupráci Google získal mimo jiné Nike a Adidas včetně jejich sportovních platforem.

Loni podobný projekt zabral s Google Play Games, za uplynulý rok to byla nejrychleji rostoucí herní platforma na světě. I zde jsou novinky, nové herní profily, záložky z her, takže se nemusíte vrátit jen k poslední uložené hře, ale kamkoliv.

20:15
Teď se už opravdu dostáváme do vývojářských vod, na pódiu se začíná programovat. Uvidíme, jestli se ještě vrátíme k tématům důležitým pro koncového uživatele...

Klepněte pro větší obrázek 

20:10
Řeč je o cloudových službách, tohle je opět spíše pro vývojáře (konec konců jsme na vývojářské konferenci). Přednášející se teď nechal rozhodit někým v publiku. Rozumět nebylo, ale hezké věci asi chlapíkovi na pódiu neříkal...

Klepněte pro větší obrázek 
Google cloud umí růst se službou, kdyby si měla služba zařizovat výpočetní sílu sama, musela by nakoupit hardware. Aplikace mohou do cloudu ukládat, což umožní sdílení, které by nebylo možné, kdyby se data ukládala pouze v telefonu. 

20:05
Následují ukázky aplikací od vybraných vývojářů.

19:57
Android to Work. Tohle se čekalo, Google představuje funkce pro firmy, zabezpečení dat, oddělení firemních dat od osobního obsahu v osobním telefonu. Toto jsou partneři, kteří představí telefony s podporou Android at Work už letos na podzim.

Klepněte pro větší obrázek

Google firmy opravdu chce na své straně, dostanou plně šifrovaný Google Drive s neomezenou kapacitou!

19:52
Kdykoliv se přiblížíte s telefonem k Chromebooku, odemkne se, aniž byste museli zadávat heslo. pět nevíme, jak je to vyřešené po technické stránce. Google (podobně jako Apple) spojuje telefony a počítače:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Obě platformy jsou spojené pomocí notifikací. Příchozí hovor na telefonu, vyskočí notifikace na počítači. Stejně tak se zprávou, nebo hláškou o vybitém telefonu. Apple to ale dotáhl kousek dál, umožní hovor rovnou přijmout...

19:49
Na ředě je počítač, Chromebook.

Klepněte pro větší obrázek 
Tohle je vývoj výroby Chromebooků za poslední rok.

19:49
Chromecast umí na velkou obrazovku poslat glóbus z aplikace Google Earth, ale třeba i hledáček fotoaparátu v mobilu.

19:44
V USA lidé sledují TV pět hodin denně, Google chce těch zbylých 19 hodin, takže zavádí Google Cast Ambient experience. 

Klepněte pro větší obrázek 
Ukázka č. 1: televize jako fotorámeček.

Na obrazovce ale mohou jet třeba umělecká díla z webových galerií. Pak se stačí hlasem zeptat "Co je na mém Chromecastu" a telefon či tablet se použije jako second screen, který vám vysvětlí, co zrovna vidíte.

Klepněte pro větší obrázek

19:39
Chromecast pokračuje. Prvně ale posloucháme, jak úspěšný loňský model byl. Pro Google je vzkaz jasný, tenhle model funguje.

Klepněte pro větší obrázek 
Aplikací přibývá, a to na platformách Apple iOS, Google Android a Chrome.

19:35
Android TV poslouží jako televize vybavená Google Chromecastem, můžete tak posílat obsah z telefonu, tabletu, online videa i videa natočená přímo v telefonu.

Klepněte pro větší obrázek 
Partneři, které Google získal pro Android TV

19:33
Televizi je možné ovládat i hodinkami (Android Wear), demo se ale nepovedlo. Jdeme na hry. K Android TV je možné připojit herní ovladač a už můžete hrát hry z Google Play.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Tentokrát se demo daří, tohle je multiplayer s tabletem.

19:27
Jdeme na televizi. Google představuje Android TV. Není to nová platforma, to jen televize dostane stejnou péči jako telefony a tablety. Ovladače: virtuální v telefonu, herní ovladač, klasicky vypadající ovladač. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Domovská obrazovka Androidu TV je maximálně jednoduchá, aby bylo možné ji ovládat šipkovým křížem a potvrzovacím středem.

I zde najde využití vyhledávání, v kombinaci s Google Knowledge base se můžete zeptat: "Kdo hrál Doktora Sovu v Nemocnici na kraji města?" A kdyby to fungovalo i v češtině, Google by vám odpověděl v pěkném grafickém prostředí.

19:27
Seznam automobilek podporujících Android Auto roste, první auta budou na trhu ještě před koncem roku.

Klepněte pro větší obrázek

19:17
Lidi používají telefony za volantem a v USA to způsobuje až 20% všech nehod. Řešením má být Android Auto. Navigace, komunikace, to jsou hlavní věci, které se dělají v autě. Android Auto je kompletně hlasem ovládaný.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Prvním krokem je připojení telefonu, Android tedy není v autě, je to personalizovaná záležitost, kterou s sebou můžete vzít do kteréhokoliv kompatibilního auta. Nová funkce není otázkou aktualizace ze strany automobilky, ale nové aplikace, nové verze Android Auto v telefonu.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Vyhledání hlasem, iniciace navigace hlasem, systém přečte příchozí vzkaz, pomocí hlasu můžete odpovědět, systém přečte vaši odpověď a vy ji dalším povelem odešlete. To vše na základě tisknutí hlasového tlačítka na volantu.

To vše nejen v Androidu, ale i v aplikacích, vývojáři dostanou SDK a mohou pro auto uzpůsobit své aplikace.

19:16
Jdeme na auto!

19:15
Konečně trochu hardwaru: hodinky LG G Watch a nový kousek od Samsungu budou dostupné na Google Play hned po tiskovce.

Klepněte pro větší obrázek

19:14
Další ukázka. Aplikace Recepty umí ukazovat jednotlivé kroky na hodinkách, ale i na tabletu. Posunete na hodinkách, posune se i na tabletu.

Klepněte pro větší obrázek 

Další ukázka, další aplikace. Stačí říct: "Ok Google, objednej mi auto." Aplikace ví, kde jste a objedná vám taxi.

19:13
Android wear zjednoduší pravidelné/opakované nákupy. Objednali jste si před týdnem pizzu? Dnes pro zopakování nákupu stačí pár tapnutí a swipnutí na hodinkách.

19:10
Další demo. Svoji aplikaci pro Android Wear upravil Pinterest. Když teď půjdete po městě kolem oblíbené restaurace některého z vašich přátel, hodinky vás upozorní.

19:08
Hodinky se dají použít k ovládání dalších zařízení, třeba hudební přehrávač. Nastavení budíku je jen o vyslovení správného povelu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Se správnou aplikací lze přes hodinky sledovat třeba srdeční tep.

19:00
Android Wear: malá a nositelná zařízení. Na úvod jde spíše o rekapitulaci toho, co Android Wear je, že hodinky mají hranatý či kulatý displej. Následuje živé demo na LG G Watch.

Důležité prý je, aby byly hodinky zapnuté právě když je potřeba. Aktivuje je tedy příchozí notifikace, která na sebe upozorní vibracemi, displej se aktivuje pohybem ruky hodinkami před obličej.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Když zrušíte notifikaci na telefonu, zmizí i z hodinek.

Googlu se nedaří jedna z ukázek, uložení poznámky přes hodinky. Pro akce s tolika lidmi je to typické - nervozita přednášejících? Všechna ta elektronika v sále?

18:59
Vývoj se drží čtyř nových pilířů: 

Klepněte pro větší obrázek 

18:58
Dosud byla řeč o telefonech a tabletech, jdeme na nositelnosti, auta a další...

Klepněte pro větší obrázek

18:58
Bezpečnost: všechny aplikace jsou automaticky skenovány na přítomnost malwaru. Google je nyní schopný instalovat bezpečnostní aplikace přes Google Play.

18:55
Apple se před pár týdny opíral do Googlu, Google to dnes Applu vrací, Sundar vyjmenovává funkce, které Android dávno měl a Apple teprve pomalu zavádí.

18:50
Pracovalo se také na efektivitě, resp. šetrnosti k baterii. Project Volta: Google poslední měsíce sleduje používání Androidu, mapuje energetické pochody a na základě analýzy je optimalizuje. 

Klepněte pro větší obrázek 

Battery saver, nový mód pro šetření baterie bude součástí nového systému. V reálném životě přidá hodinu a půl (prezentováno na příkladu Nexusu 5) na průměrný den. To není revoluce, ale může to být těch 90 minut, díky kterým donesete telefon domů živý.

18:56
Konečně velká věc: ART. Nové běhové prostředí, které nahradí starší Dalvik. Je to věc, kterou hned neuvidíme, ale na pozadí to udělá velké věci:

Klepněte pro větší obrázek 
Stejný telefon, stejné benchmarky, zcela rozdílné výkony v benchmarcích. Jen tak, zadarmo, jen tím, že nahrajete nový Android.

Další novinka je podpora 64bitových procesorů. Pracovalo se také na grafice, a to ve spolupráci s firmami zaměřenými na grafiku, jako je například Nvidia. Následuje demo, ukázka grafiky, hra.

18:44
Řeč je o novém API, které umí vyhledávat v obsahu jednotlivých aplikací. 

Klepněte pro větší obrázek 
V tomto případě našeptávač našel místo nejen přes vyhledávač, ale i v aplikaci Google Earth.

18:41
Sledujete video? Také pořád čekáte, co přijde? I obecenstvo v sále se zdá trochu zaražené. A to jsou vývojáři, pro které se tahle konference pořádá...

18:39
Nový "materiální design" bude vidět i na webu:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

18:36
Skvělé demo: spojení s hodinkami. DOkud máte hodinky na zápěstí, není nutné odemykat telefon, stačí aktivovat dislej. Když hodinky nemáte, už musíte zadat heslo. Technologické pozadí téhle ukázky se na pódiu neřešilo...

18:30
Tohle vypadá zajímavě: "Google se připravuje na největší změnu v historii Androidu, máme 5000 nových API."

Klepněte pro větší obrázek  
Design se bude do aplikací dostávat v průběhu příštích měsíců, zdá se tedy, že dnes se nového Androidu nedočkáme.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Nové notifikace nového Androidu blízké budoucnosti. První screen je na zamknuté obrazovce, druhý je plný náhled notifikací.
Klepněte pro větší obrázek 
Nové jsou vyskakovací notifikace, které nezruší fullscreen aplikace.

18:24
Material design. Další nový pojem, nový design googlích služeb a aplikací je prý založen na vlastnostech materiálů: Material Design

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Nový styl práce s designovými prvky je inspirován displeji různé velikosti od telefonů, přes tablet, desktop dále (zřejmě k televizím).
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Takhle se proměnil Gmail a takhle vypadá stejná aplikace na větším displeji. 

Stylová pravidla jsou (dnes budou) na Google.com/design

18:20
Naučte se nový pojem: Android One. Jsou to přístroje s tím, čemu se u nás říká čistý Android, jsou to předepsané požadavky na minimální výbavu telefonu, aby fungoval, jak má. Google ručí za aktualizace, typicky to jsou Google Play edice smartphonů.

18:19
Mimochodem, akce se koná ve stejném areálu Moscone Center, jako Apple pořádal svoji konferenci WWDC.

18:16
Googlu se daří i s tablety.

Klepněte pro větší obrázek 
Roste i požívanost aplikací na tabletech, o 236 % více za poslední rok.

18:14
Jak se prodává Android? 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Google ví, že všechny Androidy dohromady každý den zapnou displej 100 miliardkrát! Užitečné údaje :-)

18:10
Začínáme! Sundar Pichai (šéf Androidu a Chromu) je na pódiu. Prvně vítá všechny diváky na videu, na akcích Google I/O Extended.

Klepněte pro větší obrázek 
Hodně si dal Sundar záležet, aby přivítal ženy. Kdo ví proč?

18:04
Google nikam nechvátá, start akce se teprve chystá...

Klepněte pro větší obrázek 
Diskuze (51) Další článek: T-Mobile navýšil rychlost LTE v Praze. Pokryto má být do října

Témata článku: Google, Android, Wear OS, Google, Nositelnosti, Keynote, Online přenos, Google I/O, Potvrzovací tlačítko, Nová kapitola, Nové api, Příchozí notifikace, #Android, Google Play Games, Stejná aplikace, Key, Apple i Google, Google +, Osobní obsah, Konec konců, Extended, Speciální senzor, Battery Saver, Bezpečnostní aplikace, Project Volta, Telefony s Androidem na Heureka.cz