Google je ve Spojených státech žalován za monopolní praktiky s obchodem Play

Google opět čelí dalšímu problému s distribucí aplikací. Tento týden 37 států USA zažalovalo Google za monopolní jednání v rámci obchodu Google Play. V dlouhé žalobě o 144 stranách je zmíněno, že přestože Google umožňuje do Androidu instalovat i alternativní obchody s aplikacemi, přesto Google Play využívá více než 90 % uživatelů v USA, čímž je na trhu dominantní. Žádný z konkurenčních obchodů totiž nemá ani tržní podíl větší než 5 %.

Žalujícím státům se nelíbí praktiky, kterými Google svůj obchod upřednostňuje s tím, že skrze něj pak vybírá velké provize za nákupy aplikací. Ty jsou tradičně 30 % s výjimkou malých vývojářů s ročními tržbami do 1 milionu dolarů (těm účtují pouze 15 %). Žalujícím se nelíbí, že k přijetí plateb využívá Google i svou platební bránu a neumožní například platby skrze PayPal či BrainTree s výrazně menšími poplatky za platby.

Žaloba obsahuje 5 klíčových bodů o které se opírá:

  1. Vytváření překážek pro sideloading aplikací. Údajně v rámci dohod s výrobci mobilních telefonů brání v tom, aby výrobci propagovali jiný obchod s aplikacemi nebo jakkoliv podporovali obcházení nákupů skrze Google Play. Omezení dokonce platí i pro Google reklamy, kde je podmínkou propagace její distribuce v obchodě Play. 
  2. Odrazování konkurence skrze dohody s výrobci a operátory, kteří mají v telefonech zabránit možné odinstalaci Google Play a mají zajistit, aby žádný z předinstalovaných obchodů nebyl na lépe viditelné pozici. V některých případech údajně došlo i k úplnému zákazu předinstalování konkurenčních obchodů s aplicemi, pokud tedy obchod nevlastnil přímo výrobce zařízení.
  3. Snaha finančně přesvědčit Samsung, aby mu přestal konkurovat s obchodem Galaxy Store. Google chtěl, aby se z Galaxy Store stala jen jakási odnož Play Storu, která sice bude pod značkou Samsungu, ale distribuci aplikací i platby bude nadále zajišťovat Google.
  4. Zahájení pobídkových programů ke sdílení zisků s většími vývojáři, aby je demotivoval k přechodu aplikací na konkurenční obchody. Žaloba sice konkrétní programy nezmiňuje, ale rozhodně prý nejde o neslýchaný jev.
  5. Vynucování, aby nákupy v nainstalovaných aplikacích fungovaly jen skrze Google Play.

Google se férově hájí

Žaloba obsahuje poměrně závažná tvrzení, které by ovšem v mnoha případech šlo uplatnit i na konkurenční Apple AppStore. To také uvádí jako jeden z důvodů i sám Google ve svém veřejném vyjádření, kde s hájí tím, že žaloba úplně ignoruje možnost volby, kterou Google vývojářům dává. Podle Googlu ve skutečnosti většina telefonů obsahuje více obchodů s aplikacemi a jako zářný příklad uvádí i v USA populární tablety od Amazonu, kde obchod Play chybí úplně, přestože běží na Androidu.

Google se ostře pustil i k části ohledně poplatků, kde ukazuje, že účtované marže jsou podobné jako v konkurenčních obchodech. Zajímavá informace je také to, že údajně 97 % vývojářů neplatí žádné marže, což souvisí s tím, že své aplikace nabízejí v obchodě zdarma. Ze zbylých 3 % vývojářů se prý údajně 99 % vejde do limitu pro snížený 15% poplatek. Kritizovanou platební bránu Google hájí s tím, že je pro uživatele přehlednější mít platby za aplikace na jednom místě a hlavně je navržený tak, aby uživatele ochránil před podvody.

Na závěr svého prohlášení Google zmiňuje, že žalobu respektují a budu s regulátory jednat. Nicméně zmíněná žaloba podle jejich názoru není o ochraně menších hráčů na trhu nebo ochraně spotřebitele, ale o posílení pozice velkých vývojářů, kteří chtějí využívat výhody platformy, aniž by za ni byli ochotni platit. Regulace tak paradoxně může negativně ovlivnit právě malé vývojáře, které poté budou hůře konkurenceschopní.

Proti sideloadingu bojuje také Apple:

Zdroje: XDA-Developers, Google Blog

Diskuze (4) Další článek: Každý den přibude milion nových. Počet 5G připojení letos přesáhne půl miliardy

Témata článku: Google, Android, Mobilní aplikace, Google Play, Apple App Store, Google, Galaxy Store, Mobilní hry, USA, Obchod s aplikacemi, Sideloading, Soudní spory, Žaloba, Monopol, PayPal, Play Storu, Platba, Obchod, Praktika, Vývojář, Aplikace, Google blog, Telefony s Androidem na Heureka.cz