Google a Android už dávno nejsou jedno a to samé. Zatímco Google na trhu nabízí své zařízení pod značkou Pixel, vývoj Androidu běží na druhé koleji. Přesto se však částečně překrývají. Třeba snahami Googlu o to, aby měly všechny Androidy stejnou základní sadu aplikací.
Jeden příklad za všechny. Proč mít v Androidu dvě aplikace pro otevírání fotek? Aplikace od výrobce telefonu by měla mít přednost, Google by měl dostat příležitost až tehdy, když aplikace daného typu ve výbavě telefonu bude chybět
Samotný systém je open source, ovšem v rámci „povinné“ certifikace se na něj dostávají předinstalované aplikace od Googlu. Ty však v mnoha případech duplikují aplikace, které do Androidů instalují jejich výrobci. Bez nějaké větší nadsázky můžeme říci, že největším vývojářem bloatwaru (alias zbytečného softwaru) pro Android je právě Google. Součástí GMS certifikace telefonů je balík aplikací, které najdete v telefonu hned po jeho první zapnutí. Mimo Gmailu a YouTube je to např. prohlížeč Chrome, Google Mapy, komunikační Google Meet, aplikace Fotky, Zprávy, a další.
Aplikace od Googlu nemusí být nejlepší
Hodně často se navíc stává, že v telefonech najdeme i další aplikace od Googlu, třeba Správce souborů, Kalendář Google, Hodiny, Kalkulačku nebo Google Telefon. A to přesto, že výrobci telefonů instalují i své vlastní aplikace, které jsou nastaveny jako defaultní. A ty bývají často kvalitnější, než řešení od Googlu. Např. Samsung Internet a Samsung Notes jsou považovány za kvalitnější aplikace s většími možnostmi nastavení a využití, než Google Chrome a Google Keep.
Zprávy od Samsungu byly odjakživa hlavní komunikační aplikací od Samsungu. Před třemi lety však došlo ke změně, a to nejen díky tomu, že Samsung začal používat platformu Wear OS, ale i kvůli podpoře RCS. Ta totiž z aplikace od Samsungu zmizela
Aplikace od Googlu tak v telefonech s Androidem často jen zabírají prostor. Už teď však vidíme snahy Googlu o ještě větší kontrolu mezi Android zařízeními, a můžeme za tím hledat podporu RCS (Rich Communication Services). Tento univerzální standard začnou už brzy podporovat i iPhony, bude tak možné psát přímo mezi platformami s univerzálními smajlíky, pošlete si vzájemně fotografie a dostanete informaci o doručení zprávy nebo o tom, že protistrana právě píše. U Androidu se mělo za to, že se u stávajících komunikačních aplikací nic nezmění, jen to, že začnou RCS podporovat.
U Samsungů byla dlouhodobě využívána aplikace Samsung Zprávy, která podporu RCS měla, ale v posledních letech o ni přišla. S nástupem hodinek Galaxy Watch4 se do popředí dostala aplikace Google Zprávy, a tam také zůstane, protože jen u této SMS aplikace je zajištěna podpora RCS. Androidy tak budou závislé na jedné konkrétní aplikaci. U Samsungů sice je i nadále předinstalovaná aplikace Samsung Zprávy, bez podpory RCS už neplní univerzální roli, jako dříve.
Google tak má Android pod stále větší kontrolou a to přesto, že pro mnohé uživatele jsou jeho aplikace, povinně nainstalované už od vybalení z krabice, jen zbytečný bloatware...
Via Howtogeek