Google končí se soubory APK. Obchodu Play to pomůže, ale ostatním nadělá vrásky

Google přišel s překvapivým oznámením, že končí v obchodě Play s distribucí nových aplikací v podobě souborů APK. Počínaje srpnem budou muset vývojáři na obchod nahrávat aplikace v novém formátu zvaném Android App Bundle s koncovkou .aab. Hlavní pozitivum nového druhu souborů má být úspora místa, jelikož v tomto formátu budou výrazně menší (někdy i více než o polovinu), což urychlí i stahování. Přechod z .apk na .aab by přitom s poskytnutými nástroji měl být pro vývojáře jednoduchý.

Kdo ale už nemusí být tolik nadšený, jsou ostatní firmy. Nový formát totiž budou podporován pouze v Google Play, zatímco ostatní známé obchody stále využívají .apk. Pro vývojáře tak bude komplikovanější vydávat aplikaci v obou formátech. Navíc Google přichází s oznámením jen pár dní po tom, co Microsoft oznámil podporu Android aplikací na Windows 11, a to právě skrze Amazon AppStore, který rovněž využívá tradiční APK soubory. Podobně je na tom také Huawei, na jehož telefony uživatelé často musí aplikace z různých obchodů shánět v APK formátu.

Na druhou stranu, ale Google dodává, že nutnost využívat k publikaci formát Android App Bundle platí pouze pro nové aplikace. Stávající aplikace v obchodě mohou být nadále distribuovány v dosavadní podobě, stejně tak jako soukromé aplikace. To se ale časem může změnit.

Představení Android App Bundle:

Via: The Verge

Diskuze (28) Další článek: Britové si na pevnině připlatí. První operátor jim ruší bezplatný roaming v EU

Témata článku: Google, , , , , , , , , The Verge, Vráska, Úspora místa, Obchod, Amazon AppStore, Soubor, AAB, APK, Formát, Aplikace,