Google Music: chystá Google hudbu do mobilu?

Vyzkoušeli jsme aplikaci Hudba z Androidu 2.3 Gingerbread. Je kompletně přepracovaná a některé položky naznačují, že Google chystá něco velkého.

Společnosti Google utekla testovací verze dlouho kritizované a nově předělávané aplikace pro přehrávání hudby. Od vydání první oficiální verze Androidu totiž tato aplikace de facto neprošla žádnou zásadní změnou a její prostředí, ovladatelnost i přehledost tak zůstala na bodu mrazu. Novou verzi aplikace jsme si osahali, vyzkoušeli a všimli si několika zásadních změn.

Klepněte pro větší obrázek
Nová ikonka budoucí aplikace Hudba vedle ikony pro přehrávač hudby v zařízeních HTC
Klepněte pro větší obrázek
Informace o aplikaci Hudba 3.0

Grafický vzhled

Nejzásadnějsí změnou pro uživatele je kompletní přepracování grafiky celé aplikace. Jediné, co zůstalo z původního vzhledu a ovládání jsou možnosti u přehrávání skladby. Nová verze stojí a padá na přítomnosti obrázků alb, které jsou použity nejen jako náhledy, ale rozostřeně i jako pozadí celé knihovny. Podobně je tomu i v původní 3D galerii Androidu, kterou ale většina výrobců poměrně nepochopitelně vyměnila za své.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Samotné přehrávání skladby vypadá graficky povedeně, možnosti zůstaly beze změny

Ještě více je hudební knihovna podobná zmíněné 3D fotogalerii při zobrazení „na šířku“kde, v této prozatimní testovací verzi, vidím jednu zásadní chybu, totiž, u jednotlivých alb se nezobrazují popisky a tak pokud budou obrázky alb chybět, nebo si nebudete zrovna moci vzpomenout, co to je za album, byla by práce v tomto zobrazení poměrně složitá.

Autor článku publikuje na blogu www.lukaspribyl.eu

Ovládání

Ovládání, nebo spíše uspořádání ovládání také prošlo změnou k lepšímu. Ovládací prvky pro aktuálně přehrávanou skladbu jsou vždy k dispozici na spodní straně obrazovky a to i tehdy, jste-li v knihovně a vybíráte další skladbu k přehrání. V knihovně je navíc graficky znázorněno, kterou skladbu právě posloucháte (ikonkou malé vizualizace).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nový pohled do Interpretů uložených v hudební knihovně. Přehledný pohled do alb počítá s načtením obrázku pro každou položku
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V seznamu skladeb vidíte na první pohled, kterou přehráváte pomocí znázorněné vizualizace. Řadit se dá hudba i dle žánru, ten se načítá standardně z ID3 tagů

Ekvalizér

Kvůli změnám provedených v Androidu 2.3 by se dalo očekávat, že Google do nové verze aplikace zařadí i podporu pro ekvalizér, který telefonům také dlouho uživatelé vyčítají, stane se tak zřejmě až v příští verzi, nebo bude oddělená verze pro Android 2.3 a nižší verze systému. V této totiž byť náznak implementace chybí.

Streamovaná hudba

Google již v polovině minulého roku oznámil, že připravuje projekt pro streamování hudby do mobilních zařízení. Jak je vidět z testovací verze nového hudebního přehrávače, své slovo zřejmě dodrží. V menu se totiž objevila možnost nastavit připojení telefonu do streamovacího kanálu, který se bude připojovat na Google účet uživatele a prostřednictvím tzv. Music cloud (forma Google Docs) uživateli nabízet hudbu uloženou na serverech Google.

Klepněte pro větší obrázek
V nastavení přehrávače najdeme zajímavou položku "Stream music"

Klepněte pro větší obrázek
Možnosti filtrace hudební knihovny na lokální nebo streamovanou hudbu

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nastavení streamování hudby a spárování s Google účtem

Budoucnost je neomezená a Google si může dovolit mnoho experimentů, takže se můžeme jen dohadovat, kam dál může streamovaná hudba dojít. Vzniká něco jako iTunes, ale se střeamovanou hudbou? Chystá se Google konkurovat oblíbené aplikaci pro streamovanou hudbu jménem Grooveshark? Propojí celý systém s YouTube? Právě to totiž naznačuje možnost vyhledávání kapely, skladby atd. buď v telefonu, nebo na YouTube nebo jen tak na internetu.

Klepněte pro větší obrázek
Vyhledávání přímo z aplikace do Internetu, YouTube nebo další části hudební knihovny

Závěr

Sečteno podtrženo, ať již bude Google pokračovat v tomto směru jakkoliv, my se již teď můžeme těšit na nový výchozí přehrávač hudby, který bude o poznání hezčí, jednodušší a zřejmě v budoucnu i revoluční.

Diskuze (17) Další článek: OpenCall: na trhu je ultralevný virtuál

Témata článku: Google, Android, Smartphony, Google, Google Music, Hud, MOBI, Mobil, Nová ikonka, Streamovaná hudba, Původní vzhled, Kompletní přepracování, Hudební knihovna, Google +


Určitě si přečtěte