Takhle agresivní nabídka přímo od Googlu tu ještě nebyla. Nexus 5 je telefon srovnatelný s těmi nejlepšími, ale cenovku má o pár tisíc níže.
Řada Nexus má ukazovat, jak si Google představuje ideální telefon pro svůj mobilní OS Android. Zvykli jsme si také na lákavou cenu, která dráždí a vyzývá zavedené výrobce. Kam nás posouvá Nexus 5? Co se změnilo od modelu 4, který také vyrobili v LG? Znamená pětka v názvu spíše pořadové číslo v kultovní řadě telefonů, nebo ukazuje na úhlopříčku displeje?

Nadějná kombinace: Nexus 5 a KitKat
Pro
- displej
- výkon
- bezdrátové nabíjení
- čistý Android a příslib brzkých aktualizací v budoucnu
- praktičtější konstrukce ve srovnání s předchozím Nexusem 4
- cena
Proti
- fotoaparát ve slabším osvětlení
- výdrž baterie
- nevýrazný design
- chabý hlasitý reproduktor
|
 | rozměry a hmotnost: 138 × 69 × 8,6 mm, 130 g displej: 5,0", kapacitní IPS+ LCD, 1 080 × 1 920, 445 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (100|50 Mb/s) konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 5, Bluetooth 4, GPS paměť: 16 GB, RAM: 2 GB, baterie: 2 300 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 800 (4× Krait 400, 2 GHz, 28nm) operační systém: Google Android 4.4 (Kitkat) fotoaparát: 8MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Máme to štěstí, že hned dva kolegové v redakci používají Nexus 4, a tak jsme mohli čerpat z jejich dlouhodobých zkušeností. Jako by si nevýhod původního modelu byli vědomi i konstruktéři a snažili se o nápravu. Efektní skleněná záda Nexusu 4 jsou pryč, stejně tak lesklý rámeček obíhající celý přístroj. U „čtyřky“ se záda ráda rozbíjí, navíc jde o kvalitativně horší materiál, než chrání displej, a tak jsou nevzhledné škrábance jen otázkou času. Rámeček se jako kovový jen tváří, je to pokovený plast a po necelém roce používání na něj není příjemný pohled. Nexus 5 v obou případech nasazuje plast. Po stránce designu je to možná ústupek, ale z praktického hlediska je to změna správným směrem.

Testovali jsme černou variantu. Její záda jsou matná (soft touch), leskne se jen nápis Nexus a logo LG. Bílá verze má plast pocitově tvrdší a lesklý.
Všimněte si kruhové mřížky sluchátka. I ta je u bílé varianty bílá.
Nová jsou také tlačítka. Jsou keramická a mají ostré hrany. To první by mělo zajistit trvanlivost, oděruvzdornost, to druhé napomáhá výborné hmatové orientaci. Aktuálně mohu srovnávat s obdobně velkým HTC One, které má zámek displeje na horní hraně (tedy daleko) a dvojtlačítko hlasitosti je zapuštěné téměř do roviny s bočnicí. Jako ve škole? HTC za 5, LG za 1!.
Nexus 4 je pohlednější, nápaditější, designově zajímavější. Nexus 5 je nenápadnější, ale rozhodně praktičtější. Novinka je o 4mm vyšší, stejně široká a o milimetr tenčí. Srovnání parametrů obou telefonů najdete zde.
Oproti Nexusu 4 došlo k přesunu hlasitého reproduktoru. U staršího modelu je výstup vyříznutý do ploché zadní stěny, takže když telefon položíte na rovnou desku, reproduktor téměř zadusíte. Nexus 5 má reproduktor pod jednou z mřížek na spodní hraně telefonu, což je rozhodně lepší řešení. Pod druhou mřížkou se skrývá mikrofon, takže stereo se nekoná. Co říct ke zvukovým kvalitám? Je to chrastítko. Nexus má tu smůlu, že jsem opět srovnával s HTC One – tam jsou jedny z nejlepších reproduktorů v telefonech vůbec, jsou dva a míří přímo na uživatele. Skóre z předchozího odstavce se obrací: HTC za 1, LG asi tak 3-. Nexus 5 si napravuje reputaci po připojení sluchátek a stěžovat si nemohu ani na kvalitu a hlasitost při hovoru.
Otevírání SIM zásuvky pinem je hrozný zvyk, který výrobci přejali z iPhonu. Nexus 5 má hrot velmi tenký a třeba nástrojem od Nokie se ke kartě nedostanete. Keramická tlačítka se nám naopak velmi líbila.