Google Nexus 7 II: legenda pokračuje [recenze]

Zatím pro něj musíte do USA, ale v imigračním plánu je i Evropa. Stojí za to si počkat? Naváže na skvělou pověst první generace?
Kapitoly článku

Rok se s rokem ještě ani nesešel a Google vydal inovovanou verzi velmi úspěšného sedmipalcového tabletu, nesoucího logo Nexus. Přístroj je nyní k sehnání pouze v USA, začal se prodávat před necelými dvěma týdny a v našich končinách si na jeho oficiální dostupnost ještě chvíli počkáme. Pokud vím, žádný e-shop do ČR nezasílá, ale pokud máte nějakého známého, který je zrovna v USA... Můžete mu dát za úkol dovoz balíčku.

Klepněte pro větší obrázek
Žádný wow efekt se nekoná. Ostatně, Nexus 7 nikdy nebyl o okázalosti, nebo těch nejlepších parametrech.

Klíčové vlastnosti:

 • Full HD displej
 • Výborná čitelnost na slunci
 • 2 GB RAM
 • Výkon
 • Notifikační dioda
 • Bezdrátové nabíjení
 • Zadní fotoaparát/kamera

Hlavní nedostatky:

 • Chybí slot pro paměťovou kartu
 • Pomalejší nabíjení
 • Dětské nemoci nového systému
 • Nestabilní signál GPS
 • Problémy s OTG
 • Silný šum fotoaparátu

Google Nexus 7 (2. generace) 32GB Wi-Fi
rozměry a hmotnost: 200 × 114 × 8,7 mm, 299 g
displej: 7,0", kapacitní IPS LCD, 1 920 × 1 200, 323 PPI
sítě: přístroj nepodporuje telefonní sítě
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4, GPS
paměť: 32 GB, RAM: 2 GB, baterie: 3 950 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon S4 Pro (4× Krait 200, 2 GHz, 28nm)
operační systém: Google Android 4.3 (Jelly Bean)
fotoaparát: 5MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus
27 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V krabici toho moc nenajdete, kromě tabletu a návodu už jen povinnou nabíječku s USB/microUSB kabelem. 

Vzhled? Žádné velké výstřelky

Díky tomu, že nový Nexus 7 je ještě o malinko užší, než jeho předchůdce, drží se opravdu dobře i v jedné ruce. Naopak ale, kvůli malinko větším rozměrům na výšku, jsem si málem musel pořídit novou brašničku, protože ta současná je tak tak. S tím souvisí i volba pouzdra, není příliš velký výběr, protože nový Nexus 7 má poměrně atypicky nudlovitý tvar a většina pouzder počítá spíš s tvarem iPadu. Originální pouzdro v této chvíli není k dispozici snad s jednou výjimkou z Číny, která ale zatím nedorazila. Na přenos tedy prozatím musíme vzít za vděk nějakým univerzálním pouzdrem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Srovnání generací, novinka je vpravo.
Váha nového Nexus 7 je asi 290 gramů, oproti mladšímu bráškovi tedy malinko zeštíhlel (340g).

Nový Nexus je navržen tak, že jde používat stejně dobře na výšku, tak na šířku, ale pro účely popisu budeme předpokládat, že ho držíme na výšku. Na přední straně najdeme pouze displej a v pravém horním rohu čočku předního fotoaparátu a senzor okolního osvětlení. Na pravém boku je tlačítko pro zapnutí tabletu a tlačítka hlasitosti a pod nimi mikrofon. Vpravo nahoře sídlí konektor pro sluchátka a dole uprostřed microUSB konektor pro datový kabel nebo nabíječku. Levý bok je prázdný. Pokud tablet otočíme zády nahoru, v levém horním rohu na nás kouká čočka 5Mpx fotoaparátu a na tenčích stranách jsou reproduktory. Uprostřed zad se skví logo nexus vyvedené tentokrát naležato a pod ním, očím skrytá, je cívka pro bezdrátové nabíjení standardu Qi. Slot pro paměťovou kartu bohužel budeme opět hledat marně.

Klepněte pro větší obrázek 
Tradice zůstala zachována, nový Android jako první dostaly Nexusy

V krabičce kromě vlastního tabletu najdeme už jen standardní nabíječku a mikro USB kabel, nepočítáme-li několik tenkých brožurek o záruce a bezpečnosti a velice jednoduchý návod, popisující jen vnější tlačítka. Toto platí pro tablet dovezený z USA, ve verzi pro ČR to může být trochu jinak.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Rozložení ovládacích prvků se zásadně nemění. Na čelní straně je viditelný je posun čelní kamery a pod displejem přibyla notifikační dioda (na fotkách ji ale nehledejte, je vidět jen rozsvícená). Na zádech je navíc kamera/fotoaparát, trojice tlačítek je prakticky beze změny.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ze spodní hrany zmizel sluchátkový konektor (přesun jinam) z bočnice zmizely piny pro nikdy nepředstavený dok (tentokrát kompletní zmizení).

Nabíjení a připojení k počítači

Tablet nově podporuje bezdrátové nabíjení standardu Qi, ovšem bezdrátovou nabíječku si už musíte pořídit zvlášť a můžeme být rádi aspoň za to, že na rozdíl od např. Lumie 820 nebo Galaxy S4 nemusíme dokupovat jiný zadní kryt. Nabíjení spolehlivě funguje s jakoukoliv nabíječkou, sám nabíjím s podložkami od Nokie a od Samsungu.

Po připojení k PC se tablet nezobrazí jako USB disk, ale jako multimediální zařízení. Ve Windows XP a vyšších by neměl nastat žádný problém, ale aplikace, které potřebují cestu s písmenkem disku, nebudou schopny s tabletem přímo pracovat.

Klepněte pro větší obrázek 
Připojení je přes USB 2.0 a rychlost přenosu je přibližně 30 MB/s z tabletu do PC a asi 18 MB/s z PC do tabletu. Skoro bych řekl, že by zde už slušelo USB 3.0, protože USB 2.0 je využito nadoraz.

Rozumný nárůst výkonu

Výkonově jsme si oproti minulé verzi mírně polepšili, v praxi je pocit z tabletu příjemný, žádné zásadní záseky jsem nezpozoroval kromě situace, kdy se instaluje nebo aktualizuje nějaká aplikace. To je ale problém všech přístrojů s Androidem, tady by měl Google opravdu zapracovat na optimalizaci. Část porce nového výkonu samozřejmě spotřebuje displej s vyšším rozlišením, ale o zbytek se mohou podělit aplikace.

V Antutu Benchmarku jsem naměřil skóre 18272, předchozí model má podle databáze 12726, což odpovídá nárůstu výkonu přibližně o 50%. Antutu Benchmark zatím ale nový Nexus nezná a zobrazuje informace o předchozím modelu, takže je možné, že nová verze bude dosahovat jiných hodnot.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Výsledky v testu Antutu a srovnání s několika vybranými přístroji (Nexus 4, Nexus 7 a Samsung Galaxy S4)

Témata článku: Asus, Google, Android, Recenze, Tablety, Google, Nexus, Google Nexus 7, Google Nexus 7 (2. generace), Google Nexus 7 (2. generace) 16GB LTE, Google Nexus 7 (2. generace) 32GB LTE, Google Nexus 7 (2. generace) 32GB Wi-Fi, Google Nexus 7 16GB 3G, Google Nexus 7 32GB 3G, Google Nexus 7 32GB Wi-Fi, Google Nexus 7 8GB Wi-Fi, LG Nexus 4, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S4 Active, Samsung Galaxy S4-A, Google Nexus, S otg, Zmizení, Velký výběr, Tablety na Heureka.cz