Google Nexus 7: vzor všech androidů [recenze]

Cenový hit letošního podzimu mezi tablety, Google Nexus 7, konečně zavítal i na náš trh. Je nízká cena dostatečným důvodem pro nákup?
Kapitoly článku

Příchod tabletu s cedulkou Nexus vítali mnozí fanoušci Androidu s nadšením, kterému pomohla i velmi sympatická cena. O velkém zájmu svědčí i to, že první velká dodávka do České republiky byla obratem vyprodaná. Pokud pro vás vysoká cena dosud představovala hlavní problém při koupi tabletu a bezejmenným čínským značkám nedůvěřujete, možná bude Nexus 7 prvním vhodným kandidátem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Oficiální snímky tabletu Nexus 7

Aktualizováno: otestovali jsme také druhou generaci tabletu Nexus 7. Jak je to s českými cenami se dozvíte zde.

Klíčové vlastnosti:

  • kvalitní konstrukce
  • vysoký výkon
  • čistý systém bez grafických nadstaveb
  • nízká cena (vzhledem k parametrům)

Hlavní nedostatky:

  • absence slotu po paměťovku
  • chybí HDMI nebo podpora MHL
  • bez zadního fotoaparátu
  • vyšší spotřeba při zátěži

52 %
rozměry a hmotnost: 199 × 120 × 10.5 mm, 340 g
displej: 7'', IPS LCD, 1 280 × 800, 216 DPI
sítě: GSM, WCDMA (čtyři pásma), GPRS, EDGE, HSPA
konektivita: microUSB, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth, GPS
paměť: 8/16/32 GB, 1 024 MB RAM, baterie: 4 325 mAh, výdrž 8 h
procesor: Nvidia Tegra 3 T30 (4× Cortex-A9 1.3 GHz, 40nm)
fotoaparát: přední 1.3MPx (1 280 × 1 024)
operační systém: Google Android 4.1 (Jelly Bean)
52 %
konstrukce
69 %
konektivita
58 %
hardware
4 %
fotoaparát
verze s 3G: 16GB (není v prodeji), 32GB (není v prodeji)
verze bez 3G: 8GB (není v prodeji), 16GB (), 32GB (není v prodeji)

Sedmipalcový displej s rozlišením 1 280 × 800 bodů, tedy s poměrem stran 16 : 10, už sám o sobě vytváří určitý nudlovitý tvar. Ten ještě umocňuje okraj displeje, který je minimálně dvakrát tlustší na krátkých stranách, než na těch dlouhých. Pokud si chcete udělat reálný obrázek, snad napoví rozměry 198,5 × 120 × 10,45 mm. Jestli vám tato čísla nic neříkají, nebo nemáte po ruce metr, vězte, že velikostně odpovídá zhruba Kindlu třetí generace (tomu s klávesnicí), případně polovině velkého iPadu.

Nudle do kapsy

Protáhlé tělo sedne dobře do ruky a díky hmotnosti 340 gramů ho v ní i nějakou dobu udržíte, aniž by vás po pár minutách začala bolet. Váží sice jako tři průměrné smartphony, pořád je to ale polovina hliníkového iPadu. Úchop (obejmutí) jednou rukou zvládnou nejen pánské, ale i drobnější dámské ruce. A jak jste se mohli přesvědčit na konci prvního rozbalovacího videa, pořád se jedná o „kapesní“ zařízení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Čelní stranu s displejem narušuje pouze kamera pro videohovory a skryté čidlo intenzity osvětlení Více na: http://www.mobilmania.cz/clanky/google-nexus-7-uber-tablet-v-redakci-video-a-fotky/sc-3-a-1321110/default.aspx#utm_medium=selfpromo&utm_source=mobilmania&utm_campaign=copylink

S agresivně nastavenou cenovkou nečekejte žádné luxusní materiály, tělo je kompletně plastové. Možná i díky tomu se podařilo udržet váhu na relativně rozumných hodnotách. Konstrukce je jednoduchá jako facka – celá přední strana je vyhrazena displeji s černým rámečkem, na hraně na něj navazuje šedý lem a vše za ním už jsou černá záda.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Záda působí netradičně, díky drobnému dírkování si jej zapamatujete

Šedý lem kousíček převyšuje plochu displeje, při položení na podložku vzhůru nohama (respektive zády) by tedy nemělo dojít jeho krycí sklo k újmě. Ve spodní části levého boku najdete několik kontaktů, které slouží k propojení s dokovací kolébkou. Na testovacím kusu se v jednom z rohů objevil sotva znatelný, vlasový ošoupaný kousek. Pokud denně používáte nějaký obal, do kterého se Nexus zasune, je možné, že se jich postupně objeví více. Mohl to být ale také výsledek neopatrné manipulace některého z předchozích testerů a barva bude na lemu držet bezproblémově, to by ukázalo až delší testování.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadní strana tabletu: na dotek příjemný soft-touch narušují jen dvě loga a štěrbina reproduktoru Více na: http://www.mobilmania.cz/clanky/google-nexus-7-uber-tablet-v-redakci-video-a-fotky/sc-3-a-1321110/default.aspx#utm_medium=selfpromo&utm_source=mobilmania&utm_campaign=copylink

Za lemem následují zkosené hrany, které přecházejí do rovných zad tabletu. Celý tento matný povrch je poset drobnými důlky. Na pravém boku najdeme hlavní vypínač, pod ním kolébku regulace hlasitosti, uprostřed spodní hrany microUSB konektor a blízko pravého rohu konektor sluchátek. Zde přichází první pochvala a to za univerzální konektor, nebudete muset neustále myslet na kabel z balení s proprietální koncovkou, jak tomu u řady tabletů bývá. MicroUSB slouží ke komunikaci s počítačem a k nabíjení, standard MHL neumí. Jelikož na těle nenajdete ani HDMI, nepočítejte s propojováním s televizí.

Záda zdobí v horní části vylisované logo Nexus, ve spodní pak logo výrobce Asus a pod ním dlouhý otvor reproduktoru. Zcela zde chybí zadní fotoaparát, jedinou čočku najdete nad displejem, kde slouží k videohovorům, například přes Skype. Pokud si klepete na čelo, k čemu by byl zadní fotoaparát, vždyť „fotografové“ s tabletem vypadají přinejmenším divně, souhlasím, v tomto směru to vidím stejně. Pokud ovšem čočka přítomná je (a nestojí za starou bačkoru), lze fotoparát použít i jako skener, vyfocený text lze prohnat OCR a dále použít. Zadní foťák by se tedy hodil, ale jeho nepřítomnost není nijak fatální.

Displej, konstrukce a balení

Na čelní straně si můžete kromě displeje všimnout již zmíněné kamerky, jinak už tu nic nehledejte. Přestože tablet postrádá telefonní funkce, hodila by se notifikační dioda, u tabletu se ale bez ní dá obejít. Tlačítka na ovládání systému jsou realizována zcela softwarově na ploše displeje a podle orientace displeje putují mezi krátkou a dlouho stranou tak, aby byla vždy vespod.

Displej je jemný, pozorovací úhly má dostatečně velké. Jas lze regulovat automaticky, snad jen barvy by mohly být ještě trochu živější. Zejména pokud displej Nexusu srovnáte s nějakým AMOLED displejem s mnohdy až přehnaně saturovanými barvami, nebudete z vybledlého barevného podání úplně jásat. V kontextu ceny to není žádná katastrofa, chcete-li perfektní displej, budete si muset připlatit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nexus 7: stroj tak akorát do ruky

Konstrukce tabletu je pevná a nikde nevrže. Možná i proto, že do útrob tabletu je přístup zapovězen, Nexus není rozebíratelný. Jestli hledáte v předchozích řádcích, kam se strká paměťová karta, zklamu vás. Nexus je nepodporuje, budete muset vystačit s integrovanou pamětí.

V krabičce najdete kromě tabletu ještě microUSB kabel a nabíječku. Tu budete možná potřebovat častěji, než si myslíte. Po připojení tabletu k denně používané nabíječce s několika USB konektory a kabely se tablet nezačal nenabíjet. Potřeba silnější nabíječky je celkem pochopitelná, zkusil jsem tedy kus od iPadu, který umí dodat slušnou porci energie. Opět bez reakce. Po připojení k počítači se nabíjení rozběhlo. Pamatujte tedy, že ne všechna USB jsou schopna dodat Nexusu dostatek šťávy a minimálně testovaný kus byl ke zdroji energie hodně vybíravý. Po zbytek testu jsem k nabíjení používal nabíječku dodanou přímo k tabletu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V balení kromě tabletu najdete vlastně jen nabíječku. Než by Asus dal do krabice sluchátka pochybné kvality, radši tam nedal žádná a tuhle volbu nechává na uživateli. Všimněte si obnažených kontaktů připravených pro aktivní stojánek. Více na: http://www.mobilmania.cz/clanky/google-nexus-7-uber-tablet-v-redakci-video-a-fotky/sc-3-a-1321110/default.aspx#utm_medium=selfpromo&utm_source=mobilmania&utm_campaign=copylink

Rychlost nabíjení nebyla nijak zázračná, pohybovala se kolem 4-5 hodin. Ve většině případů tak skončil Nexus v nabíječce přes noc. Z počítače jej nabijete taky, tam se ukazatel pohnul o zhruba 12 % za hodinu, jedná se tedy o běh na velmi dlouhou trať. K počítači se Nexus připojuje jako multimediální zařízení nebo fotoaparát (tedy ne Mass Storage). V běžném průzkumníku Windows se ukáže pod seznamem disků jako zařízení, pokročilejší správci souborů budou možná potřebovat zásuvný modul (nepřipojí se jako samostatný disk). Rychlost přesunu dat do tabletu se u větších souborů pohybovala kolem 10 MB/s.

Témata článku: Asus, Google, , , , , , , Google Nexus 7, Google Nexus 7 (2. generace), Google Nexus 7 (2. generace) 16GB LTE, Google Nexus 7 (2. generace) 32GB LTE, Google Nexus 7 (2. generace) 32GB Wi-Fi, Google Nexus 7 16GB 3G, Google Nexus 7 32GB 3G, Google Nexus 7 32GB Wi-Fi, Google Nexus 7 8GB Wi-Fi, #Android, Drahocenné místo, Vzor, Stejnojmenný prohlížeč, Tenký okraj, Univerzální konektor, Nudlovitý tvar, Protáhlé tělo,