Google odkládá spuštění své vyhledávací sítě Find My Device. Čeká, až Apple implementuje varování

Google odkládá významné rozšíření své funkce Najít moje zařízení (v anglickém originále Find My Device), které mělo být spuštěno v průběhu letošního léta. Činí tak s ohledem na osobní bezpečnost, protože specifikace navržená jím a Applem ještě není zcela hotová.

„Bezpečnost uživatelů a prevence nežádoucího sledování polohy je pro Android nejvyšší prioritou,“ oznámil ve čtvrtek Erik Kay v příspěvku na blogu. „V tuto chvíli jsme se rozhodli pozastavit zavádění sítě Find My Device, dokud Apple nezavede ochranu pro systém iOS.“ napsal v závěru.

Hledání zařízení v podání Googlu

Google odhalil své plány na spuštění sítě pro vyhledávání ztracených zařízení, včetně telefonů a kompatibilního příslušenství, na vývojářské konferenci Google I/O 2023. Řešení nápadně připomíná službu Find My, kterou Apple spustil již před bezmála čtyřmi roky – v září 2019.

Podle původních plánů měla být vyhledávací síť Googlu spuštěna v průběhu letošního léta. To se však nakonec nestane – Google se totiž rozhodl počkat, než Apple implementuje upozornění na neznámé sledovací zařízení do svého mobilního operačního systému iOS.

Patrně nepůjde o zásadně obtížný proces – Apple již poskytuje varování, které upozorňuje uživatele, pokud se v jeho blízkosti nachází sledovací zařízení AirTag. V budoucnosti by stejným způsobem mělo fungovat i varování před neznámými sledovacími zařízeními Google Find My Device.

V původní společné tiskové zprávě vydané v květnu firmy Apple a Google uvedly, že jejich cílem je „do konce roku 2023 vydat produkční implementaci specifikace pro upozornění na nežádoucí sledování, která následně bude podporována v budoucích verzích systémů iOS a Android.“

Ochrana před sledováním i na Androidu

Pokud jde o upozornění na neznámé sledovací zařízení na smartphonech a Androidem, tak Google uvádí, že v červnu a srpnu začne mnoho telefonů s tímto operačním systémem varovat uživatele, když zjistí neznámé zařízení AirTag oddělené od svého majitele, které cestuje s nimi.

Jinými slovy, pokud se někdo bude snažit tajně sledovat vaši polohu bez vašeho vědomí a svolení, měl by vás telefon na tuto skutečnost upozornit. Jedná se o nativní upozornění na úrovni systému, které nebude vyžadovat instalaci žádné samostatné aplikace.

„Klepnutím na oznámení se dozvíte více informací o sledovacím zařízení a budete si moci zobrazit mapu míst, kde bylo zaznamenáno při cestování s vámi,“ napsal Kay. „Můžete také klepnout na možnost "Přehrát zvuk" a sledovací zařízení vydá zvuk, který vám pomůže s jeho lokalizací, aniž by se o tom jeho majitel dozvěděl.“

Velmi dobrou zprávou je skutečnost, že nové opatření pro ochranu soukromí bude dostupné pro telefony s Androidem 6 (ano, opravdu až po Marshmallow) a novějším. Google totiž přidává upozornění na neznámé sledovací zařízení prostřednictvím aktualizace služby Google Play. Takže i když váš telefon už nedostává velké aktualizace systému Android, budete mít možnost tuto novou ochranu využívat.

Diskuze (5) Další článek: REPORTÁŽ: Samsung Digital City je centrála, muzeum, laboratoř a ukázka světa SmartThings

Témata článku: Google, iPhone, Android, iOS, Google Play, Marshmallow, Google, AirTag, Find My, Find My Device, Google I / O, Najít mé zařízení, Finda My Device, Newsroom, Sledovací zařízení, Spuštění, Upozornění, Finda My, Varování, Google Find My Device, Telefon, F +, Zařízení, Apple iPhone na Heureka.cz