Google omezí neočekávané reklamy na Androidu. Nová pravidla pro jejich zobrazení mají konečně jasnou podobu

  • Reklamy na Androidu - to je jedna velká džungle
  • Vývojáři je cpou všude tam, kde to je jen možné
  • Od září už budou mít celoobrazové reklamy jasně daná pravidla

Spouštíte hru? Reklama. Chcete si upravit nastavení grafiky? Jistě, ale až poté, co shlédnete půlminutovou reklamu... Mobilní reklamy umožnily na Androidu existenci her, za které by uživatelé jinak museli platit. Jenže, zatímco reklamy už dnes často podvědomě ignorujeme, je třeba, aby nemohly být zneužívány. V prvé řadě nesmí vypadat jako grafická součást samé hry a vývojáři je nesmějí podsouvat na místa, kde jsou jinak běžné prvky pro ovládání her.

Vývojáři se v posledních letech naučili reklamy zneužívat, takže dokáží spolehlivě zkazit celý zážitek z hraní. Mnohé „nestandardní“ praktiky však byly po srsti i Googlu, který oznámil nové programové zásady pro vývojáře, které začnou platit 30. září. A změny týkajících se reklam budou velmi výrazné.

Hlavní změnou bude zákaz všech celoobrazových vsunutých reklam, které se zobrazují neočekávaně, když se uživatel rozhodne udělat jinou herní akci. Nově jsou zcela zakázány reklamy, které se objevují během hraní hry na začátku úrovně nebo segmentu obsahu. Jsou také zakázány vsunuté videoreklamy na celou obrazovku, které se zobrazují před úvodní obrazovkou aplikace či při načítání nové lokace. To je totiž mnohdy velmi rychlé, jenže se „uměle“ čeká na to, až skončí reklama.


Jeden příklad nevhodné reklamy za všechny... Od 30. září bude toto zobrazení reklamy zcela zakázáno

Google zakázal i celoobrazové vsunuté reklamy, které nelze zavřít po 15 sekundách. I tentokrát jsou zde ale kličky. Pokud se však jedná o reklamu, ke které se uživatelé výslovně přihlásili (např. odsouhlasili uživatelské podmínky, bez čehož se hra vůbec nespustí), mohou být reklamy zobrazeny i déle, a to bez možnosti jejich zavření. Z těchto podmínek jsou vyloučeny také ty reklamy, díky nimž uživatelé ve hře „odemykají“ nový obsah, a nebo ty, které se zobrazují, ale nijak nenarušují běžné hraní her. Typicky se jedná o integrované reklamy či bannery, které vyplňují jen část displeje.

Zákaz nevhodných reklam

Google v rámci nově nastavených pravidel ukazuje příklady nevhodného použití, které budou brzy zakázány. Po stisknutí tlačítka „Start“, chtějí uživatelé začít hrát a ne sledovat zcela nečekanou reklamu. To stejné platí i při vstupu do nastavení či podnabídek. V nich se má primárně zobrazovat obsah, nikoliv reklama.

Třetí ukázkou je pak celoobrazová reklama, která vyskočí v průběhu hraní hry, a kterou nelze po 15 sekundách zavřít. Jenže, pokud zavření reklamy v časovém intervalu bude možné, obdobné reklamy vás budou obtěžovat i nadále. Nová pravidla budou na Androidu platit od 30. září. Do té doby se tak musíte obrnit trpělivostí...

Google Play Policy - předplatná, nákupy a reklamy na Androidu:

Zdroj: Google Support

Váš názor Další článek: Recenze mobilu Sony Xperia 10 IV. Kompaktní maratonec

Témata článku: Android, Mobilní aplikace, Smartphony, Reklama, Mobilní hry, Pro vývojáře, Android Developer, Google Support, Uživatelé, Nové pravidlo, Džungle, Pravidlo, Vývojář, Jasná podoba, Zobrazení, Telefony s Androidem na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jaké hry vyjdou v říjnu 2022: Call of Duty, Bayonetta 3, NHL 23, Gotham Knights a další

Jaké hry vyjdou v říjnu 2022: Call of Duty, Bayonetta 3, NHL 23, Gotham Knights a další

Podzimní sezóna nabírá na obrátkách a téměř každý týden nás čeká velká novinka.

Martin Nahodil
Agenda
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Normálně za peníze, dnes zadarmo nebo se slevou: Pokročilý skener, unikátní klávesnice a epické RPG

Normálně za peníze, dnes zadarmo nebo se slevou: Pokročilý skener, unikátní klávesnice a epické RPG

** V marketech se pravidelně objevují slevy na aplikace a hry ** Vybírejte pro platformy Android i iOS ** Na titulu můžete ušetřit desítky korun

Adam Kos
SlevyAkceMobilní aplikace
Skvělý operační systém pro starý notebook. Jak nainstalovat a ovládat ChromeOS Flex

Skvělý operační systém pro starý notebook. Jak nainstalovat a ovládat ChromeOS Flex

Máte doma starý notebook, jehož hardware už nestačí na plynulý běh Windows? Nainstalujte na něj operační systém ChromeOS Flex a udělejte z něj Chromebook!

Karel Kilián
Chrome OSGoogle
Microsoft nechce následovat Sony. Xboxy zatím zdražovat nebude

Microsoft nechce následovat Sony. Xboxy zatím zdražovat nebude

PS5 zdražují, u Xboxů se ale nic nemění

Lukáš Václavík
Xbox Series S|XMicrosoftKonzole
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
Vyzkoušeli jsme Dynamic Island pro Android. Je univerzální a „pasuje“ na libovolný telefon
Martin Miksa
Dynamic islandPrůstřel v displejiVýřez v displeji