Svou technickou vyspělost nedává moc na odiv, spíše se drží zpět a dojem, že máte prémiový telefon, se nedostaví hned. Čistý systém tomu také moc nepomáhá, je na první pohled trochu fádní, až po několika dnech vám dojde, jak fantastický je tohle telefon. Původní Pixel byl téměř k nesehnání a stál obrovské peníze. Druhá generace znovu stojí obrovské peníze a dostupnost je také všelijaká, ale už o něco lepší.
Na recenzi se mi dostal do ruky kus s anglickou koncovkou na nabíječce, což napoví, že na nás Google s oficiální distribucí pořád kašle. Přitom je to jeden z mála špičkových telefonů, který má čistý systém a máte jistotu, že se dočkáte pravidelných záplat a povýšení na další verzi systému. Tohle nemůže nechat chladného žádného geeka.
Jak Google Pixel 2 pokročil s efekty ve fotoaparátu:
Pixel 2 si Google nechává vyrábět u HTC, což je v některých oblastech znát, a myslím to hlavně v dobrém. Displej do tohoto modelu ale dodal Samsung. Pixel 2 XL vyrábí LG, a to také dodává displej. Právě model XL se na začátku prodejů musel potýkat s několika zásadními výrobnímu chybami, které trochu zkazily Pixelu mediální obraz. Dopředu musím říct, že Pixel 2 není telefon pro každého, vysoká cena je první překážkou, design a vlastně celá filosofie používání, zejména u nás, je překážkou druhou. Pixel 2 nebude telefon pro masy, ale klidně se dopustím kacířského srovnání, tohle je iPhone pro uživatele Androidu, nic lepšího a čistějšího se zeleným robotem aktuálně nekoupíte.
|
 | rozměry a hmotnost: 146 × 70 × 7,8 mm, 143 g displej: 5,0", kapacitní Super AMOLED, 1 080 × 1 920, 441 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, RAM: 4 GB, baterie: 2 700 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 835 (8× Kryo 280, 2,4 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
Samotná recenze Google Pixel 2 začíná na následujícím listu.
Google Pixel 2 na test zapůjčil internetový obchod CZC.cz.
Pokračování 2 / 8
Design
Značná část těla je kovová, výjimkou je jen skleněná část zad, kde najdete foťák. Jestli je telefon hezký nebo ne, nechávám na vás, mě se ale docela libí. Sklo ale není praktické ani trochu, kovová část má příjemně hrubou povrchovou úpravu, která neklouže a nejsou na ní vidět ani otisky prstů, na skle je vidět vše a hned. Čtečka otisků prstů na zádech funguje výborně, je velmi rychlá a spolehlivá, navíc si dobře poradí i s mokrými prsty. Její umístění je na diskusi, někomu to může vadit třeba při umístění do autodržáku, ale je to spíš otázkou zvyku.


Slícování je příkladné, jak by se ostatně dalo od podobně drahého telefonu čekat, ale nějaký dojem luxusu, nebo alespoň prestiže se minimálně u mě nedostavil. Pixel 2 je hlavně díky jednoduchým linkám a příjemně hrubému povrchu spíše nenápadněji laděný, je to parťák na denní používání, a ne blýskavé pozlátko na chlubení. Osobně mi tento přístup sedí, ale naprosto chápu, pokud bude někdo chtít za své peníze něco extravagantního, v tomto ohledu je Pixel 2 upjatý až nudný.


A ten kus zrcadlového skla na zádech je tady prostě navíc, praktik jej spíš odsoudí a pro vyznavače atraktivity je to něco jako karbonová kapota a obří křídlo na rodinném kombíku s dětskými sedačkami. Široké rámečky nad a pod displejem vypadají jako plýtvání místem, ale musí se nechat, že zvuk stereo reproduktorů za to stojí: hrají krásně nahlas, snaží se o prostor a muzikální projev. HTC totiž stereo reproduktory umí hodně dobře.


Co mě hodně mátlo, jsou ovládací tlačítka na pravém boku. Zcela proti zaběhlé logice nahmatáte jako první regulaci hlasitosti a teprve nad ní je zapínací tlačítko. Chce to ale několik dní a zvyknete si. Telefon se pochopitelně dá zapnout čtečkou otisků nebo poklepáním na displej, ale pro vypnutí musíte sáhnout po tlačítku a já si takhle pravidelně snižoval hlasitost až jsem se dostal do bodu, kdy jsem přešel na vibrace a nikdo se mi nedovolal. Takže pozor na to, ať nahmatáte správné tlačítko. Na protější straně najdete klasický šuplík na nanoSIM, ale místo na paměťovou kartu budete hledat marně, testovaná verze má 128GB úložiště, takže to zase tolik nevadí.


Jediný konektor na telefonu je USB-C, který je klasicky uprostřed spodní strany. Naštěstí ale nemusíte vyhazovat stará sluchátka, protože v balení najdete i redukci z „céčka“ na 3,5mm jack. USB-C sluchátka, která přibaluje třeba HTC, ale v balení nehledejte. Další redukcí v krabičce je přechod z klasického počítačového USB-B na USB-C. To z toho důvodu, že přibalená nabíječka má USB-C, tím pádem má i přibalený kabel oba konce osazené USB-C. Pomocí redukce tak máte možnost připojit telefon i k většině počítačů. Nicméně USB-C se pomalu a jistě dostává jako standardní výbava do novějších notebooků. A zapomenout nesmím na krytí IP67, tedy zvýšenou odolnost vůči prachu a vodě.
Pokračování 3 / 8
Displej
Samotný panel si zaslouží obrovskou pochvalu, má dle měření optickou sondou ukázkově malé barevné odchylky, učebnicovou gammu a patří jednoznačně ke špičce, na kterou je radost pohledět. To ovšem platí jen pro barevný režim přirozených barev, kdy displej na téměř 100 % pokrývá sRGB prostor. V nastavení pak najdete ještě volbu zvýrazněných nebo sytých barev. Ani jedno z podání nemá s barevnou věrností vůbec nic společného, ale hezky se na to dívá. Jde zejména o vytažení zelené a u sytých barev je hodně znát posun i v modré barvě. Důvod je jednoduchý, fotky a video v tomto ladění vypadají lépe, než jaké ve skutečnosti jsou.
Výsledky měření displeje:
- minimální a maximální jas: 7/430 cd/m2
- gamma: 2,17
- průměrná a maximální barevná odchylka (Δe): 1,51/2,90
Změřený nižší maximální jas nevadí ani při čtení na přímém slunci a pozorovací úhly jsou také v pořádku. Jen je třeba počítat s typickým lehkým zmodráním AMOLED panelu při pohledu ze strany, což může uživatele zvyklé na IPS technologii zaskočit. Full HD rozlišení dnes už nikoho neohromí, ale díky tomu, že má panel jen 5“, je finální jemnost 441 ppi nadprůměrná. Při běžném používání je rastr skutečně neviditelný, ale pokud se pustíte do hrátek s virtuální realitou Daydream, kterou Pixel 2 podporuje, je už jemnost panelu slabá.


Barevné ladění displeje je na vás, buď dáte přednost přesnosti, nebo líbivosti. Nastavení ambientního displeje je hodně strohé, pokud jej necháte zapnutý, počítejte s mírně horší výdrží na baterii.
Někoho možná zamrzí, že Pixel 2 nejede na vlně 18:9, ale drží se klasického poměru stranu, tedy 16:9. To volné místo nad a pod displeje sice vypadá trochu divně, ale za skvělé reproduktory je to akceptovatelná daň. Jako u všech AMOLED panelů, i tady se můžete těšit na absolutní černou a toho se také využívá u ambientního zobrazení, kdy můžete ve vypnutém stavu vidět aktuální datum a čas, případně notifikace, bohužel možnosti přizpůsobení jsou trochu slabší.


Android 8.1 umí automaticky zapínat noční režim podle plánu a v noci vás pak méně otravuje modré světlo. Upravit se pochopitelná dá i velikost textu, ale také velikost některých grafických prvků.
Pokračování 4 / 8
Hardware
O chod telefonu se stará Snapdragon 835, kterému sekundují 4 GB RAM. V kombinaci s čistým Androidem to znamená neskutečně rychlé reakce na cokoli a v jakýchkoli podmínkách. Nebál bych se označit Pixel 2 za nejrychlejší telefon, jaký jsem měl na testování, dle mého dokonce o kousek předčí iPhone X. Je pohotový za všech okolností, nicméně existuje jedna věc, která telefonu trvá nehezky dlouho, a to je zpracování fotky s rozostřeným pozadím, ale o tom až později.
Výsledky benchmarku AnTuTu:
- celkové skóre: 176 811
- 3D: 72 019
- UX: 55 232
- CPU: 39 231
- RAM: 10 329
Testovaná verze měla 128GB úložiště, ale v nabídce najdete i 64GB verzi, rozdíl v ceně činí asi 3 000 Kč, tak či tak musíte počítat s tím, že u Pixelu 2 s microSD kartou nepochodíte, takže kapacita je konečná. Samozřejmostí je plná podpora LTE, Bluetooth 5.0 a rychlá Wi-Fi 802.11ac. Za zmínku stojí čtveřice navigačních systémů: GPS, GLONASS, BeiDou a do budoucna i Galileo, takže fix polohy je skutečně velmi rychlý. Telefon si poradí i s NFC, ale kvůli kovovým zádům neumí bezdrátové nabíjení.


Ohledně Bluetooth stojí za to upozornit ještě na podporu kodeku aptX HD, tady vyššího standardu kvality pro bezdrátový přenos hudby, bohužel sluchátka s aptX HD se na trhu vyskytují jen sporadicky. Zajímavější je v tomto případě podpora kodeku LDAC, který je v Androidu 8 podporovaný nativně. Tento je ještě kvalitnější, i podporovaných sluchátek je více, byť jsou zatím jen od Sony, která LDAC vymyslela.


Ze 128 GB si systém ukousne asi 13 GB. Zvažte, jestli vám bude stačit 64GB verze, rozšíření microSD kartou není možné ani v jednom případě. Baterie s kapacitou 2 700 mAh bojuje statečně víc než den z ní ale vyždímáte těžko.
Pixel 2 sází na docela malou baterii s kapacitou jen 2 700 mAh. Při běžném používání vydrží bez problémů celý den i s nějakou rezervou. Ale dá se bez problémů dostat i den a půl, stačí jen vypnout některé funkce. Pixel totiž neustále poslouchá, jestli někde v okolí nehraje hudba a má obrovskou off-line zásobárnu vzorků, takže je schopen automaticky říct, co za skladbu právě slyší. Je to sice hezká funkce, ale když ji vypnete, získáte několik hodin výdrže navíc. Trochu se dá ušetřit i vypnutím ambientního displeje a živých tapet, ale tady už není ten skok tak propastný.
Výsledky měření výdrže:
- Přehrávání Full HD videa, maximální jas: 11:07 h
- Obnovování web stránky každých 15 s, poloviční jas: 10:08 h
- Nabíjení z 15 na 90 %: 1:21 h
Pokračování 5 / 8
Software
Stran operačního systému je situace jasná, telefon pohání čistý Android 8.1, ve kterém najdete jen aplikace od Googlu. A protože je telefon dítkem přímo od Googlu, dostáváte pravidelné záplaty a dá se čekat, že budete mezi prvními, kteří dostanou případný nový Android. Oproti verzi 7 jde ale spíše o drobné kosmetické změny: na ikonách vidíte tečky značící notifikaci a třeba notifikace v liště můžete odložit na později.




Čistý Android vypadá pěkně, ale musíte si jej sami dovybavit aplikacemi.
Z HTC si Pixel bere také možnost zmáčknutí stran telefonů pro spuštění nějaké akce, ale tady je nabídka o dost slabší, můžete tím vyvolat Google Asistenta (telefon musí být v angličtině) nebo ztlumíte hovor. Pak jsou tu ještě živé tapety, které mě docela bavily, ale dá se bez nich žít, ambientní displej jsem už zmiňoval a off-line rozpoznávání hudby také. Osmička je vlastně jen evolucí sedmé verze, takže čekejte spíše drobné změny, logika ovládání se nemění.




Nastavení hodně zhublo, ale nové řazení vám nemusí po letech používání starších verzí přijít úplně přehledné.
Velké změny se ale nevyhnuly Nastavení, které je kompletně přepracované a zjednodušené. Mělo by být jednodušší na orientaci, ale pokud jste si za ty roky zvykli na košaté menu předchozích verzí, budete asi trochu tápat a spoléhat více na vyhledávání. Hlavní poznatky ze systému jsou ale rychlost a dojem prázdnoty. Ostatní výrobci systém prošpikují různými udělátky a hned tušíte, co telefon umí. Tohle je vlastně prázdná nádoba, kterou si musíte naplnit, a to je dle mého ta největší změna oproti konkurenci. Neznalý uživatel tak může mít dojem, že nakoupil špatně, protože telefon „nic neumí“. Pro znalé je to ale největší benefit, protože si telefon přiohnete tak, jak budete chtít.




Živé tapety vypadají moc hezky, ale určitě se bez nich dá žít.
Pokračování 6 / 8
Fotoaparát
Ta největší pecka je však foťák. Přímo pro Pixel 2 vyrobený čip disponuje hodnotou 12,2 Mpx, optickou stabilizací a dvěma LED. Na úrovni čipu, za využití subpixelů, umí změřit hloubku scény a pak společně s umělou inteligenci rozpozná objekt, který má být na snímku dominantní a u zbytku rozostří pozadí. Je to nádherná softwarová laboratoř, která podává skvělé výsledky, hlavně tedy s ohledem na to, že snímání hloubky probíhá ve více úrovních a čím dál je objekt od čipu, tím je rozmazanější. Google ukazuje, že dvě čočky nejsou třeba, a i jedna umí podobná kouzla.


Portrétní režim je přeložen hodně zmatečně jako: „na výšku“, ale pochopitelně funguje i na šířku, a i s předním foťákem. Výsledky jsou skvělé, když je dost světla a je co fotit. Několikrát se mi stalo, že automatika nenašla dominantní předmět a pozadí nerozmazala. Umělá inteligence preferuje především tváře, pak výrazně ohraničené objekty a když nenajde ani jedno, tak se na rozmazávání vykašle.


Rozmazávat pozadí umí i přední kamera
Samotná aplikace nenabízí klasické fotografické režimy. Na výběr máte zpomalené video, panorama, Photo Sphere, portrétní režim a pak hrátky s AR. Vše obstarává automatika a umělá inteligence a vaší jedinou možností, jak ovlivnit vyznění fotky, je kompenzace expozice a vyvážení bílé. Je to hodně podobný přístup, jako razí Apple.






Původní ostrý snímek a hned za ním rozmazaný pomocí umělé inteligence.
Pokud sáhnete po aplikaci třetí strany, nevyužijete potenciál foťáku na maximum, protože třeba HDR+ zatím není korektně dostupné pro jiné aplikace. Ve výchozím nastavení máte zapnuto automatické zaznamenání pohyblivých snímků: pokud se tady před objektivem něco děje, zachytí se do snímku několik okamžiků před a po stisknutí spouště a vy si pak vyberete tu nejlepší fotku, nebo si necháte celé „video“.
Ukázkové fotografie:









Další ukázkové snímky naleznete na posledním listu recenze
Ukázkové video:
Celkově jsem s výstupem Pixelu 2 hodně spokojený, ať už jde o klasické fotky, video nebo portrétní režim, v tomto ohledu patří telefon bezesporu na špičku společně s iPhonem X. Video je skvěle stabilizované, automatika ostří velmi rychle, ale ne zmateně. A pokud si chcete vyloženě hrát, můžete se pustit do blbnutí s rozšířenou realitou a přidat do fotek nebo videa třeba postavičky ze Star Wars.


Portrétní režim je trochu podivně přeložen jako Na šířku. AR nálepky vám pak dovolí vložit do fotky nebo videa „živé“ objekty, třeba robota BB8 ze Star Wars.
Pokračování 7 / 8
Závěr
Pixel 2 je drahý telefon, ale je jednoduše skvělý. Nevyhrál by soutěž krásy, papírové parametry také nejsou přímo oslnivé a čistý Android je záležitost spíš pro zkušené uživatele. Ale právě symbióza těchto věcí dělá z Pixelu 2 skoro dokonalý telefon. Máte hromadu možností, jak jej budete využívat a nemusíte jít cestičkou, kterou vám ukazují ostatní výrobci. Má skvělý foťák, hromadu výkonu, přislíbenou podporu a je plný svobody. Trvám na tom, že tohle je iPhone pro uživatele Androidu a geekové ho budou milovat. A tohle píšu jako dlouholetý uživatel iPhonu.


|
 | rozměry a hmotnost: 146 × 70 × 7,8 mm, 143 g displej: 5,0", kapacitní Super AMOLED, 1 080 × 1 920, 441 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, RAM: 4 GB, baterie: 2 700 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 835 (8× Kryo 280, 2,4 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
Verdikt: Drahý, ale skvělý telefon plný možností. Je rychlý, spolehlivý a má neskutečný foťák, která čaruje i s jednou čočkou. Bohužel si za něj nechá Google pořádně zaplatit.
Plusy:
- Pevné tělo
- Skvělý displej
- Hromada výkonu
- Fantastický foťák
- Čistý systém
Minusy:
- Slabší výdrž
- Vyšší cena
- Zbytečné sklo na zádech
- Chybí 3,5mm jack
- Neumí bezdrátové nabíjení
Google Pixel 2 na test zapůjčil internetový obchod CZC.cz.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně