Google se téměř po čtyřech letech, kdy na trhu existují skládací smartphony knížkovitého typu, přidal mezi výrobce, kteří takové zařízení mají v nabídce. Těžko říct, zda je to zapříčiněno příliš dlouhým vývojem nebo chtěl Google působit trochu konzervativně, ale Google Pixel Fold vypadá jako skládačkové prvotiny z roku 2020. Design zachraňují jen záda „našitá“ z Pixelu 7.


Co upoutá na první pohled, jsou na dnešní dobu nevzhledně tlusté rámečky okolo vnitřního ohebného displeje, ale bohužel i kolem toho vnějšího, kde to snad opravdu nebylo nutností. Na zahajovací keynote ke konferenci Google I/O to při ukázce Foldu v praxi navíc vypadalo, že ohebný displej má znatelný sklad – opět věc, na jejíž eliminaci ostatní výrobci skládaček pracují už několik let a jsou tedy zřejmě dál než Google.


Výhodou Pixel Foldu jsou trochu jiné rozměry a poměry stran, než používá konkurence. Vnější displej má úhlopříčku 5,8 palce a zařízení v zavřeném stavu připomíná na dnešní poměry spíše kompaktnější telefon, v rozevřeném režimu je to pak úhlopříčka 7,6 palce a trochu méně čtvercový poměr stran, než vídáme u „nudlovitějších“ skládaček. Oba panely jsou typu LTPO OLED a adaptivní obnovovací frekvencí až 120 Hz. Vnější má Full HD+ rozlišení, vnitřní 2208 × 1840 bodů.
Univerzální fotoaparáty a bezdrátové nabíjení
Google se chlubí, že s 5,8 mm tloušťky v otevřeném stavu je jeho skládačka nejtenčí na světě, v tomto ohledu jej ale s 5,3 mm předstihl Huawei Mate X3. Materiály Pixel Foldu byly zvoleny prémiové, konstrukci tvoří hliníkový rámeček, ocelový pant a záda z matného skla. Telefon se dá rozložit do různých úrovní od 0 do 180 °. Váží přes 280 gramů a je voděodolný podle stupně krytí IPx8. Na výběr bude krémově béžová a černá varianta.

Pant je konstruován tak, aby zařízení drželo pevnou pozici i v částečně rozevřeném stavu
Zařízení pohání čipset Tensor G2, který si navrhuje sám Google. Připraveno je 12 a 256/512 GB paměti a baterie s atypickou kapacitou 4 821 mAh, což je na skládací smartphone dobrá hodnota. Pixel Fold lze kromě kabelu s výkonem 30 W (adaptér není součástí balení) dobíjet i bezdrátově. Hlavní trojnásobný fotoaparát obsahuje 48Mpx primární foťák se světelností f1.7 a OIS, dále 11Mpx širokáč a 11Mpx teleobjektiv s 5× optickým zoomem, na skládačku tedy nadstandardně univerzální sestava.
Google má proti ostatním výrobcům výhodu, že si navrhuje sám také operační systém, a tím pádem jej může co nejlépe přizpůsobit potřebám rozevíracího zařízení. Zatím to ale vypadá, že Pixel Fold bude s prostředím pracovat podobně jako ostatní – využije rozdělení obrazovky (split screen) a multitaskingu, částečného rozevření a položení jednou polovinou na podložku (tzv. stolní mód). Jako nový se jeví tzv. duální interpretační mód, který umožní při držení otevřeného zařízení v reálném čase překlad hlasově zadávaného textu a jeho zobrazení na vnějším i vnitřním displeji zároveň (na každé straně v jiném jazyce).


V souvislosti s Pixel Foldem (ale ani druhým představeným telefonem Pixel 7a) nebyl zmíněn Android 14. Skládačka tedy vstoupí do prodeje s Androidem 13, ovšem má garantovaných 5 let bezpečnostních aktualizací. Problémem je omezená dostupnost Pixel Foldu, tentokrát se nebude prodávat ani ve všech zemích, kde Google prodává svůj hardware, ale jen ve Spojených státech, Japonsku, Velké Británii a Německu. Cenovka pro Německo činí v přepočtu téměř 45 tisíc korun za 256GB verzi, případné šedé přeprodeje do Česka tedy budou zřejmě atakovat 50tisícovou hranici. A to je opravdu hodně.