Google poleví v požadavcích. Material You se tak konečně dostane na daleko více smartphonů

Android byl vždy ukázkou pestrosti, kdy jsme mohli narazit na všemožné grafické nadstavby a různý design prostředí napříč výrobci. Paralelně k tomu existoval neutrální, ničím nerušený design tzv. čistého Androidu, který dlouho razil Google. To se ale změnilo loni s příchodem nového grafického jazyka Material You, který změnil Android k nepoznání.

Klepněte pro větší obrázek
Material You bylo představeno už minulý rok, zatím jej však řádně implementoval akorát Google

Material You však prakticky využívá pouze Google, a tak mezi designem jeho systému a nadstavbami výrobců došlo ještě k většímu odklonu. Důvodem pro to byl poměrně komplikovaný proces jeho implementace do systému OEM výrobců. Přesto se Google na jaře pokusil vše změnit a podle zjištění webu Android Police začal dokonce u výrobců vynucovat Material You jako podmínku pro licencování svých služeb GMS (Google Mobile Services). 

Komplikovaný proces implementace spočíval v tom, že vzhled Material You je koncipován tak, aby využíval dynamická témata s různými paletami barev. Ty jsou namíchané tak, aby celkový výsledek vypadal dobře, měl správný kontrast a vše bylo hezky čitelné. Jak už to ale bývá, někteří výrobci toto nepochopili a snažili se vzhled upravit jinak, než bylo původně zamýšleno, aby své telefony alespoň nějak odlišili.

Google tak v rámci interní kontroly začal přístup k Material You omezovat jen na některé výrobce u kterých si ověřil, že design implementovali, tak jak bylo zamýšleno. To ale jen opět omezilo rozšíření nového vzhledu.

Google Pixel 6 Google Pixel 6
nabízí 14 obchodů za ceny od 14 800 Kč
Srovnat ceny na Živě

To se naštěstí má změnit s Androidem 13, kde Google údajně vyvinul automatizovaný systém kontroly, který rovnou zjistí, zda je prostředí správně implementováno v souladu s Material You, a zmizí tak omezení pro konkrétní výrobce. Díky tomu jej budou konečně moci využít i další značky, které jej budou moci „bezbolestně“ zahrnout do své vlastní nadstavby. 

Design Material You:

Diskuze (5) Další článek: Vyzkoušeli jsme Huawei Mate Xs 2. Koncept zůstává stejný, potěší samostatná selfie i neviditelný překlad

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Google, Android, Design, Mobilní platformy, Android 12, Nadstavba, Android 13, Operační systémy, GMS, Material You, Pro vývojáře, Výrobce, Vzhled, Material, Google Mobil Services, Android Police, Telefony s Androidem na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

** Dozvuky pandemie, nedostatek čipů a teď zase válka ** (Nejen) mobilní výrobci zažívají krušné časy ** Samsung má např. ve skladech na 50 milionů neprodaných telefonů

Martin Chroust
Nižší třídaStřední třída
Rheinmetall se blýskl revolučním ručním granátometem SSW40

Rheinmetall se blýskl revolučním ručním granátometem SSW40

** Rheinmetall nedávno předvedl pozoruhodnou ruční palnou zbraň, která je podle všeho první svého druhu na světě ** Jde o revoluční ruční granátomet SSW40 (Squad Support Weapon 40) ** Podle komentátorů jako by z oka vypadl zbraním terminátorů pod velením Skynetu

Stanislav Mihulka
ZbraněVojenství
Jak prolomit zapomenuté heslo ve Windows 10. Je to až překvapivě snadné...

Jak prolomit zapomenuté heslo ve Windows 10. Je to až překvapivě snadné...

V době, kdy je tlak na volbu co nejsilnějších hesel, není nic výjimečného, když heslo zapomenete. Co ale dělat, když se pak nemůžete dostat do Windows?

Antonín Trčálek
NávodyHesloWindows 10
I na starých počítačích se nabízí upgrade na Windows 11. Zázrak? Ne, chyba
Petr Urban
Windows 11Windows UpdateWindows InsiderMicrosoft
Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Pokud vlastníte telefon s technologii NFC, můžete prostřednictvím aplikace pro Android zkusit načíst údaje ze své bezkontaktní karty. Vyzkoušíte si tak třeba, jak moc je náchylná k případnému RFID skimmingu.

Jan Spěšný
NávodyMobilní aplikace