Google přijde o velké peníze. Tzv. ballot screen na Androidu čeká velká změna

Google se sice v posledním svém blogu chlubí, jak je Android otevřený, a jak firma již delší dobu (konkrétně od roku 2019) na Androidu nabízí hned při prvním spuštění telefonu „ballot screen“, tj. výběr z různých vyhledávacích služeb. Jenže, kdyby jej k tomuto kroku nedonutilo antimonopolní vyšetřování Evropské komise, tato obrazovka by v Androidu patrně nikdy neexistovala. Pod narůstajícím tlakem ze strany alternativních vyhledávačů a EU Google do výběru defaultního vyhledávače zakomponoval další novinky.

V blogu se americký gigant sice tváří, že změny přidal na základě zpětné vazby Evropské komise, jenže v reálu se jednalo o nařízení, které musel Google splnit do puntíku, jinak by mu hrozily sankce a soudní tahanice. Nově tak obrazovka pro výběr poskytovatele vyhledávání nabídne až 12 položek místo původních čtyř. A zatímco dříve musely firmy za umístění na seznam platit systémem aukce (čtyři firmy, které nabídnou nejvíce, budou na seznamu, zbylé nikoliv), nově bude jejich umístění bezplatné.

Google si u každé podporované země do seznamu sám přidá až pět lokálních vyhledávačů, k nimž nabídne až sedm nadnárodních služeb. Těžko si představit, že by bez nařízení ze strany EU Google sám sebe připravil o „všimné“ za uvedení konkurenčních vyhledávačů na jedné z prvních obrazovek nově spouštěného Androidu. Můžeme se tak připravit na to, že v Česku budou při aktivaci Androidu mimo Seznamu na výběr i další hráči na trhu, např. Centrum.cz alias Atlas.cz. Nová pravidla začnou závazně platit od 1. září.

Zdroj Google Blog

Diskuze (15) Další článek: RECENZE: Samsung Galaxy A32 – Nejlevnější Samsung s 90Hz AMOLEDem

Témata článku: Google, Android, Smartphony, Google, Seznam.cz, Evropská komise, Vyhledávač, Česká republika, EU Google, Google blog, Seznam, Screen, Atlas, Výběr, Velká změna, Velký peníze


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska | 17

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

** Otestovali jsme další letošní nové „áčko“, které by se mohlo stát mainstreamem ** Podobnost s Galaxy A72 je, až na baterii a jeden foťák, dost velká ** Sáhnete po levnější LTE verzi nebo po výkonnější 5G variantě?

Martin Chroust | 29

Martin Chroust
GalaxyRecenze
Hodinky Garmin Venu 2 přicházejí ve dvou velikostech a s dvojnásobnou výdrží
Lukáš Václavík
Chytré hodinkyGarmin
RECENZE: Redmi Note 10 – dobrá partie, jen nesmíte chtít telefonem taky platit

RECENZE: Redmi Note 10 – dobrá partie, jen nesmíte chtít telefonem taky platit

** Hezký displej, stereo redoruktory a odolnost IP53 ** Dobrá výdrž a rychlé dobíjení i spolehlivost čtečky otisků ** Vadou na kráse (a zejména funkčnosti) je chybějící NFC

Jakub Vrbacký | 32

Jakub Vrbacký
Nižší třídaRecenze
Skvělá zpráva pro řidiče: Mapy.cz podporují Android Auto
Karel Kilián
Android AutoMapy.czSeznam.cz