Google přišel na to, jak obejít zásadní omezení eSIM. Řešení použije možná už v Androidu 13

Přestože elektronické karty eSIM vídáme v telefonech už několik let, stále se jedná spíše o doplněk ke klasické SIM místo toho, aby šlo o prioritní řešení. Až na naprosté výjimky (např. Motorola Razr) jsme se telefonu, který by zcela vynechal fyzický slot na nanoSIM a spoléhal se čistě na eSIM, prakticky nedočkali. 

Jedním z důvodů je i to, že uživatelé dnes vyžadují Dual SIM konektivitu, a ta je v případě eSIM problém. Přestože si do telefonů s elektronickou SIM kartou můžete nahrát hned několik profilů od operátorů, aktivně můžete využívat pouze jeden, což je dáno omezením eSIM. Pokud by výrobce chtěl vyrobit telefon s Dual SIM řešením u elektronických SIM karet, znamenalo by to přidání dalšího samostatného čipu na desku, což většinou není žádoucí.

Klepněte pro větší obrázek
Řešení od Googlu dokáže nad reálnými sloty vytvářet i logické sloty SIM, které mohou samostatně komunikovat s modemem (obr.: Developer-Android)

Toto se však zřejmě chystá změnit Google s jeho řešením zvaným MEP (Multiple Enabled Profiles). Běžně to funguje tak, že tyto telefony mají vždy jedno rozhraní, které propouje jeden čip pro eSIM napřímo s modemem, což způsobuje dnešní omezení. Google však přišel na to, jak nad jedním fyzickým rozhraním vytvořil další logická rozhraní dělící logické sloty a porty, která umožní připojení k modemu a dovolí tak průběžně naráz komunikovat více eSIM kartám přes sdílenou sběrnici.

Více aktivních eSIM naráz

Výhodou je, že je vše záležitost softwaru a aplikačního nastavení. Teoreticky by tak podobný scénář měl být možný na dnes běžně dostupných telefonech s eSIM. Google sám ve svém patentu popisuje, že je princip aplikovatelný dokonce i na zařízení s různými operačními systémy, ať už jde o Android nebo dokonce iOS.

Jak ukázaly první beta verze Androidu 13, vypadá to, že nasazení této technologie, kterou si Google nechal patentovat již před 2 lety přijde zřejmě ještě letos. Zatím není jisté, zda exkluzivně pro Pixely, nebo i pro jiné výrobce. Některé náznaky však byly objeveny i v otevřeném Android Open-Source Projectu (AOSP).

Výhodou však je, že toto softwarové řešení by mohlo být použitelné i pro nový formát iSIM, na kterém se pracuje. Je tedy možné, že toto vše by mohlo konečně urychlit proces úplného přechodu z fyzické na elektronickou formu SIM.

Zdroj: blog.esper.io

Vlna novinek pro Pixely:

Diskuze (27) Další článek: Windows a Android si budou ještě blíž. Microsoft Phone Link dává zapomenout na název Váš Telefon

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Google, , , , , , , , Telefon, Zásadní omezení, AOSP, Omezení, MEP, Esper, Řešení, Dual Sim, Slot,