Google si posvítí na vývojáře. Musí vysvětlit, proč skenují další nainstalované aplikace v telefonu

  • Až do Androidu 10 věděla každá aplikace o všech dalších
  • Zlom nastal až v Androidu 11, kdy přibylo nové oprávnění
  • Google si nově posvítí na vývojáře s nekalými úmysly

Google vývojáře dříve varoval, že začne kontrolovat, proč jejich aplikace využívají oprávnění QUERY_ALL_PACKAGES (česky „Zjistit všechny balíčky“). Pokud jím totiž aplikace disponuje, může získat informace o všech dalších aplikacích nainstalovaných v telefonu. V případě aplikačních launcherů je toto oprávnění nutné, jinak launcher fungovat nebude, na Google Play však existují i různé další aplikace s tímto oprávněním, u nichž nemusí být zprvu jasné, k čemu jej aplikace vlastně potřebuje. 

Google obesílá vývojáře s tím, aby ve své webové konzoli vyplnili textový popis, proč toto oprávnění potřebují, a také jeho využití prezentovali na krátkém videu. Ti, kteří formulář nevyplní a nepošlou video, riskují, že jejich aplikace z Google Play nenávratně zmizí k prvnímu červenci.

Až do Androidu 10 Google dotazy na instalované balíčky v telefonu nijak neomezoval. Vývojáři nepotřebovali žádné oprávnění ani nemuseli využívat žádné specifické dotazy. Americký gigant si však uvědomil, že to byl velký problém pro bezpečnost a soukromí uživatelů. Aplikace totiž mohly proskenovat váš telefon, a podle toho, které aplikace jste používali, pak aplikace daleko lépe cílila reklamu. V Androidu 11 přibylo nové oprávnění QUERY_ALL_PACKAGES, bez něhož nelze zjistit další instalované aplikace. A Google jeho užití musí schválit.

Podobný přístup Google používá i v případech, kdy aplikace přistupují k SMS zprávám a protokolům volání nebo využívají tzv. Usnadnění. Funkce z této nabídky jsou určeny primárně pro osoby, které mají problém s interakcemi a obratností, se zrakem či sluchem. Pokud aplikace některé funkce využívá k jiným účelům, musí mít vývojáři užití těchto dat schválené Googlem. Musí však vysvětlit, jakým způsobem od uživatelů získávají souhlas, jak data zpracovávají a jak je následně využívají.

Představení služby Google Play Pass:

Zdroj Google

Diskuze (5) Další článek: Na některé telefony řady Galaxy S22 se nedá dovolat, restart nepomáhá. Samsung chystá opravu

Témata článku: Google, , , , , , , , , Google Play Pass, Nainstalovaná aplikace, Oprávnění, Android Developer, Telefon, Aplikace, Vývojář, Pro +,