Google sledoval polohu uživatelů, i když to v telefonu zakázali. Teď má na krku žalobu

U Googlu bylo už v minulosti kontroverzím tématem sledování polohy uživatelů. Firma proto před lety přidala do sytému možnost zakázat sledování historie polohy. Udělala to však poměrně nešťastně, jelikož při zakázání historie polohy ve skutečnosti k úplnému zastavení sledování nedošlo. Nyní tak na firmu v této souvislosti podala žalobu čtveřice amerických států.

V ní tvrdí, že Google navzdory zákazu sledování polohy uživatelem ve sběru dat pokračoval. V žalobě se přímo uvádí, že společnost nechala uživatele ve falešném přesvědčení, že změnou nastavení účtu mohou chránit své soukromí. Kancelář generálního prokurátora potvrdila, že vyšetřování situace probíhá již od roku 2018.

Dělal to několik let

Podle tvrzení žaloby Google takto falešně sledoval uživatele zejména v letech 2014 až 2019, kdy veřejně nepřesně tvrdil, že pokud uživatel v aplikaci deaktivuje funkci Historie polohy, navštěvovaná místa se poté nebudou nikam ukládat. Firma prý ale ani nezveřejnila jasné informace o tom, že je nutné sledování polohy vypnout ještě v sekci Aktivita na webu a také v aplikacích, kde bylo sledování defaultně povoleno.

Dále žaloba mluví o tom, že Google měl údajně využívat různých praktik k tomu, aby přinutil uživatele sledování polohy znovu povolit. Nejčastější byl trik, kdy systém v mnoha aplikacích zobrazoval hlášku, že bez povolení polohy nemusí daná aplikace správně fungovat.

Zpráva navíc tvrdí, že i když uživatel všechny klíčové přístupy zakáže, i tak má Google nástroje, jak může potřebné informace získat. O takové situaci jsme vás informovali již loni v souvislosti se sledováním pomocí fingerprintingu. Firma samozřejmě reagovala s tím, že žaloba je postavená na zastaralých informacích a dnes již k ochraně soukromí přistupuje jinak, takže se bude právně bránit.

Jak nás telefony mohou sledovat?

Zdroj: Android Authority

Diskuze (7) Další článek: Samsung integroval čtečku otisků do platební karty. Zvýší bezpečnost a má plně nahradit PIN kód

Témata článku: Google, , , , , , , Sledování polohy, Telefon, Poloha, Uživatelé, Krk, Android Authority, Vyšetřování, Sledování, Aktivita