Google smazal z marketu Play tři desítky závadných aplikací. Kradly fotky z mobilu

Google v uplynulých dnech odstranil ze svého marketu Google Play celkem 29 závadných aplikací, které mohly zneužívat udělená práva a krást uživatelská data. Šlo zejména o obrázky z galerie telefonu. Aplikace totiž byly určeny většinou na práci s fotografiemi a podle popisu měly sloužit k jejich zkrášlování. Ve skutečnosti fotografie kradly nebo zobrazovaly reklamy na porno. Na škodlivé aplikace upozornila společnost Trend Micro, která již v minulosti několik závadných aplikací odhalila.

Klepněte pro větší obrázek
Závadné aplikace měly sloužit ke zkrášlování fotografií (Zdroj: Trend Micro)

Napadení se mohlo týkat celkem 4,3 milionu uživatelů smartphonů s Androidem po celém světě. Právě tolik stažení všechny závadné aplikace na marketu Google Play dohromady čítaly. Trend Micro podotýká, že aplikace se snažily svůj pravý záměr maskovat. K tomu využívaly několik komprimovaných archivů, díky čemuž se jim podařilo uniknout automatizované kontrole Googlu. Problém byl také s jejich odstraněním, protože v telefonu se nezobrazovaly v seznamu aplikací.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ve skutečnosti však mohly krást fotografie z galerie uživatele (Zdroj: Trend Micro)

Uživatelé by měli být obezřetní, i pokud aplikaci stahují z oficiálního marketu. Doporučujeme před stažením každého méně známého titulu nejdříve přečíst recenze jiných uživatelů a při instalaci bezhlavě neodsouhlasit všechna práva, o která si aplikace žádá.

Diskuze (12) Další článek: Ukáže se v Barceloně a takhle by mohl vypadat – první skládací mobil Huawei

Témata článku: , , , , , , , , , Pictures, Uživatelé, Zdroj, ICT, Aplikace, SMA, F +, Děs, Zkrášlování, MOBI, DESI, PLA, Fotka, Napadení, Market, Mobil,