Google Voice: budoucnost telefonie?

Google představil službu Voice. Po roce testování se konečně otevřela veřejnosti. Prošlapává si Google cestu k vlastnímu komunikačnímu impériu?
Google Voice: budoucnost telefonie?

Google Voice je celistvým balíkem služeb, které mají co dočinění s telefonováním, hlasovými schránkami nebo psaním e-mailů a zpráv. Zatímco rok zpátky byl vstup do testovací webové aplikace určen jen speciálně pozvaným, teď se již služba konečně dostala na veřejnost. Google na svém blogu uvádí, že je služba Voice dostupná pro všechny, což není tak úplně pravda, protože ve skutečnosti je dostupná jen pro uživatele Gmail účtů z USA. Po přečtení následujících řádků možná budete litovat, že je tomu tak. V této fázi je to logické, Google na svém domácím trhu vždy prezentuje nové služby jako první, cesta do Evropy tedy ještě nějaký ten pátek potrvá.

Nové číslo místo všech starých

Po přihlášení do služby si můžete nechat pomocí PSČ přidělit jednotné telefonní číslo od Googlu, v jehož administraci mu pak můžete přiřadit všechna vaše telefonní čísla (domů, mobil, do práce, aj.). Po úspěšné registraci pak stačí, když vašim známým sdělíte toto jediné nové telefonní číslo. Když vám na něj zavolají, začnou (volitelně) zvonit všechny přiřazené telefony. Zvyšuje se tím možnost, že vás svým hovorem zastihnou. Navíc můžete příchozí hovory personalizovat tak, že podle volající osoby a fáze dne se ozve jen firemní mobil nebo třeba pevná linka.

Telefonní číslo od Googlu vám zůstane na vždy, v případě přechodu k jiným operátorům stačí jen přepsat přiřazená čísla. Přes webovou aplikaci Voice můžete i filtrovat nevyžádaná čísla, jakmile je zařadíte do databáze, nedovolají se vám, telefon se bude tvářit, jako by v síti již neexistoval. S Google Voice si můžete zavolat do celého světa za 2 centy (40 haléřů) za minutu, na webu ve spodní části pak vždy vidíte aktuální zůstatek kreditu. Kontakt můžete vytočit přímo z webové aplikace, stačí napsat dané číslo a ze kterého vašeho telefonu chcete hovor uskutečnit. Následně obdržíte příchozí hovor, ve kterém budete spojen s vaším zahraničním kontaktem.

Mobilní verze pro iPhone, BlackBerry a Android

Google připravil i mobilní aplikace Voice pro platformy BlackBerry, iPhone a samozřejmě Android. Pokud je nainstalovaná a vy vytáčíte zahraniční číslo, hovor je automaticky spojen přes Google Voice, tedy opět platí minimální poplatky pro mezinárodní hovory. Přes aplikaci také můžete psát SMS zprávy bez jakýchkoliv poplatků vašemu operátorovi. 

Mezi zajímavé funkce patří automatický přepis vzkazů v hlasové schránce na text. To se bude hodit v situacích, kdy si hlasovou nahrávku jednoduše nemůžete poslechnout. Mezi přepisy hlasových zpráv lze plnohodnotně vyhledávat nebo se s nimi můžete podělit s vašimi známými. Tato služba je založena na rozpoznávání mluvené řeči, kterou můžete znát třeba i z YouTube (kde k mluveným videím automaticky přidává textové titulky). Sám Google říká, že převod nemusí být dokonalý, ale je dost dobrý na to, aby jste pochopili, o co ve zprávě jde.

Pokud se podíváme zpět do webového portálu Voice, najdeme zde možnost úpravy uvítacích zpráv hlasové schránky. Když vám bude volat kamarád nebo šéf z práce, každému se může ozvat jiná hláška.

E-maily se převedou do zpráv

Pokud vám na telefonní číslo od Googlu dorazí textovka, objeví se v telefonu i ve webové aplikaci Voice. Navíc si je můžete nechat přeposílat na váš e-mail, kde můžete na zprávy odpovídat formou e-mailů. Ty se adresátovi doručí ve formě SMS zprávy, za kterou neplatíte opět ani haléř. Příchozí hovor můžete stisknutím klávesy 2 přesměrovat do hlasové schránky, následným stisknutím hvězdičky jej přijmete. Chodí to tedy stejně jako u stolních záznamníků. Navíc, pokud na vaše Google číslo zavolá v průběhu hovoru další kontakt, klávesou 5 jej přidáte do hromadné konverzace.

Amerika především

Je opravdu škoda, že vám aplikaci musím nasucho popisovat bez možnosti jejího vyzkoušení. Bohužel, americký trh (částečně také kanadský) teď drží prvenství a my si musíme počkat. Ač se mi některé hlavní body aplikace nezdají až tak revoluční (za posledních 6 let jsem neměl potřebu používat záznamník, ale na druhou stranu chápu, že někteří jej mohou používat neustále), jsou zde funkce, nad kterými bych nepřemýšlel ani minutu. Jako malou ochutnávku přidávám do článku prezentační videa od Googlu, kde můžete vidět, jak služba za velkou louží funguje.

Způsobí Google revoluci ve způsobu telefonování? Vypadá to, že spojuje výhody starého způsobu volání přes mobilní operátory, internetové telefonie a přidává pár drobností jako bonus. Google už v minulosti koketoval s myšlenkou postavit vlastní komunikační síť a služba Voice můžeme považovat za jeden z přípravných kroků...

Diskuze (50) Další článek: ZYB končí. Co dělat, abyste nepřišli o své kontakty?

Témata článku: Blackberry, Google, iPhone, Android, Technologie, Smartphony, Google, Apple iPhone 4GB, Google +, Balík služeb, Budoucnost, Voice, Telefonie, Zahraniční číslo, První cesta, Telefon


Určitě si přečtěte