Google vysvětlil chybu ve WebView, která dočasně ochromila Android. Už se to prý nestane

V pondělí 22. března vydal Google aktualizaci systémové komponenty Android System WebView. Jak se později ukázalo, v nové verzi byla chyba, způsobující zdánlivě bezdůvodné opakované pády všech aplikací, jež tuto součást využívají pro zobrazování webového obsahu. Problém se dotkl milionů uživatelů po celém světě a Google ho během několika hodin vyřešil vydáním další aktualizace.

Po bezmála měsíci přišel Google s oficiálním vysvětlením toho, co se vlastně stalo. Potíže měla způsobovat blíže nespecifikovaná chyba v experimentální a konfigurační technologii, jež vyvolala následné selhávání aplikací. Oprava vyžadovala vydání aktualizovaných binárních souborů pro Chrome a WebView, které byly následně k dispozici pro automatickou i manuální instalaci.

Situaci se povedlo zachránit

Kromě vydání aktualizací Google také poskytl na stránkách podpory podrobný návod, jak situaci řešit. V podstatě stačilo otevřít aplikaci Obchod Google Play a aktualizovat Android System WebView a Google Chrome. V některých případech bylo předtím nutné vymazat mezipaměť aplikace Obchod Google Play.

Tímto způsobem se podařilo situaci zachránit. Pokud uživatelé nespustili aktualizaci manuálně, byla jim (s určitou prodlevou) nainstalována automaticky, čímž potíže zmizely. Pochopitelně se objevila otázka, co dělat, aby se podobná nepříjemnost v budoucnu již neopakovala.

Klepněte pro větší obrázek 
Uživatelům opakovaně vyskakovaly chybové hlášky

Aktualizace, které kromě oprav přinesou i nějaké chyby, nejsou tak neobvyklé – ostatně stačí se podívat na platformu Windows. Když se však taková chyba objeví v důležité součásti operačního systému, může způsobit vážné komplikace. Uživatelům pak nezbývá než čekat na další aktualizaci, která tuto chybu opraví. Tedy za předpokladu, že zařízení zůstane v alespoň částečně použitelném stavu.

Příště už se to nestane

Google vysvětluje v publikovaném dokumentu opatření, která by podobné situaci měla zamezit. V první řadě hodlá provést audit WebView a veškerých souvisejících závislostí. Velmi zásadní pojistkou proti opakování má být „bezpečný režim“ („safe mode“), který v případě zjištění chybné konfigurace automaticky vrátí zpět původní funkční stav.

Z dalších opatření jmenujme zlepšení procesu vypouštění nových verzí a urychlení aktualizačních mechanismů. Google také slibuje zlepšení komunikace během podobných incidentů, včetně spolupráce s partnery (například výrobci mobilních telefonů).

V závěru dokumentu se tým Google Workspace za celou nepříjemnost omlouvá a děkuje uživatelům za jejich trpělivost. Nezbývá než doufat, že všechna výše uvedená opatření, která Google zavádí, pomohou vyhnout se opakování podobných incidentů ve velkém měřítku.

Diskuze (3) Další článek: Cashback i na další produkty. Samsung dá slevu až 8 000 Kč na pračky a chladničky

Témata článku: , , , , , , , , Google Chrome, NÉST, Safe Mode, Uživatelé, Google Workspace, Aplikace, Audit, Podrobný návod, System WebView,