Google zakáže aplikacím na Androidu zjišťovat, jaký další software máte nainstalovaný

Google pokračuje v utahování šroubů, jehož motivem je snaha o lepší ochranu soukromí v rámci operačního systému Android. Dalším krokem v tomto směru bude omezení možnosti zjišťovat, jaké aplikace jsou v zařízení nainstalované.

Google novinku ohlásil v oznámení o změnách v programových zásadách pro vývojáře. Počínaje 5. květnem povolí oprávnění QUERY_ALL_PACKAGES, jež umožňuje získání seznamu nainstalovaných programů, pouze aplikacím, jež splňují určité požadavky.

Utažení šroubů

„Google Play pokládá informace o inventáři nainstalovaných aplikací za osobní a citlivé a toto oprávnění lze užívat pouze v případě, že nějaká základní uživatelská funkce vaší aplikace vyžaduje přehled nainstalovaných aplikací,“ uvádí Google na stránkách podpory Play Console.

Nutno podotknout, že seznam nainstalovaných programů používá při své činnosti celá řada aplikací a nástrojů. Patří mezi ně například nejrůznější správci souborů, alternativní správci aplikací, různé odinstalační nástroje, prohlížeče či antivirové programy. Tyto a další podobné aplikace potřebují přístup k seznamu ke svému fungování.

V takových případech bude možné oprávnění QUERY_ALL_PACKAGES nadále používat, avšak pouze za předpokladu, že autor „toto a všechna další vysoce riziková oprávnění deklaruje pomocí formuláře deklarace ve službě Play Console“. To může být problém u některých starších aplikací, jejichž autoři se jim již nevěnují a deklaraci nevyplní.

30 dnů na reakci

Povolené užívání se týká aplikací, které musí z nějakých důvodů nebo kvůli interoperabilitě zjistit všechny nainstalované programy. To zahrnuje například vyhledávání zařízení, antivirové aplikace, správce souborů a prohlížeče. Aplikace, které toto oprávnění získají, musejí zobrazit na viditelném místě oznámení a požádat uživatele o souhlas.

Google poskytuje vývojářům třicetidenní lhůtu, aby se přizpůsobili novým zásadám. Pokud nebudou dodržovat pravidla, riskují, že jejich aplikace bude po 5. květnu odstraněna z oficiálního repozitáře Obchod Google Play.

Důležitá je také samotná skutečnost, že Google považuje seznam nainstalovaných aplikací v zařízení za osobní a citlivá data. To v praxi znamená, že tyto informace není možné prodávat ani sdílet za účelem analytiky nebo monetizace.

Diskuze (15) Další článek: Vyčnívá z davu. Herní speciál Lenovo Legion Duel 2 dostal aktivní chlazení

Témata článku: Android, Google Play, Google, Bezpečnost, Software, Soukromí, Pro vývojáře, Play Console, Motiv, Aplikace, Nástroj, Seznam, Operační systém, Oprávnění, Telefony s Androidem na Heureka.cz