Google zkomplikoval sideloading na Androidu. Instalace aplikací stažených z internetu má jeden zbytečný krok navíc

  • Google ztížil sideloading na Androidu
  • Vývojáři musí aplikace distribuovat v novém formátu
  • Bez instalátoru si stažené aplikace nenainstalujete

Zatímco v iOS se o tzv. sideloadingu (instalace aplikací mimo oficiální obchod) mluví hlavně v souvislosti s novými nařízeními v EU, na Androidu jej známe již dlouho. Google byl dlouhodobě relativně benevolentní k alternativním aplikačním obchodům i instalaci aplikací stažených z internetu. Zřejmě nejbezpečnějším zdrojem druhého typu byl web APKMirror. Google však nově sideloading znesnadnil, protože vývojáři „ze dne na den“ přišli o možnost vytváření „velkých“ APK souborů. 

Klepněte pro větší obrázek
Google v Androidu znesnadnil sideloading. Už nestačí jen stažení souboru a jeho instalace, nově se neobejdete bez instalátoru, který může sbírat uživatelská data nebo zobrazovat reklamy

Vše souvisí s formátem App bundle (*.aab), který Google uvedl v roce 2018 a formálně na něj oznámil přechod před třemi lety. Jeho používání sice bylo „povinné“, ale spousta aplikací byla i přesto v režimu kompatibility věrná původními způsobu distribuce. Ten však ze dne na den zmizel. Alternativní podoba aplikačních balíčků totiž přidá jeden krok navíc. Pro její instalaci bude potřebovat samostatný instalátor. Tedy další aplikaci navíc, která umí jen instalovat aplikace, a současně sbírá uživatelská data a obsahuje reklamy, a nebo si za ní dokonce zaplatíte. Zmínit můžeme aplikaci Split APKs Instaler, APKMirror Installer nebo placený AAB Installer.

Google podporuje sideloading jen navenek

Hlavní výhodou souboru APK byla jednoduchost. Stáhli jste si instalátor, nainstalovali a mohli používat aplikaci. Postupem času však velikost těchto balíčků výrazně narůstala, protože byly v jednom souboru všechny zdroje, které aplikace potřebovala. Android App Bundle vsází na dynamické zdroje, které si aplikace stáhne až v případě potřeby (např. funkční moduly nebo jazyky). Jinými slovy nedochází ke stahování toho, co v mobilní aplikaci stejně nevyužijete.

Ukončení distribuce aplikací v APK souborech však vidíme hlavně jako snahu Googlu o omezení sideloadingu, byť to americký gigant nijak nechce dát vědět navenek. Úspora mobilních dat při stahování aplikací mohlo být téma někdy před deseti lety, kdy jsme měli velmi nízké FUP limity mobilních dat, resp. o dost nižší, než dnes. V době „skoro“ neomezených tarifů je nižší velikost stahovaných aplikací jen zastíracím manévrem.

Via Androidauthority, Artem Russakovskii

Diskuze (12) Další článek: Hry ještě neskončily a na eBay už se prodávají olympijské telefony. Někteří sportovci je cení na stovky tisíc

Témata článku: Google, , , , , , , , , APK, Zbytečný krok, Soubor, Aplikace, Instalace, Vývojář, Obchod, Formát,