GooglePhone: po iPhonu nový mýtus

Faktů je málo, indicií více, spekulací spousty, ale všechny vedou k jedinému cíli. Po představení iPhonu se máme znovu na co těšit!

Apple iPhone odhalil svá tajemství teprve letos v lednu a na obzoru příštích měsíců se objevuje nová ikona, ke které budeme nedočkavě upínat naše zraky. Jméno nového mýtu je GooglePhone.

Google se svým vyhledávačem dobyl internetový svět. Tato původně malá firma dnes zaměstnává více, než 10 000 lidí. Jedna z nejúspěšnějších společností na světě však nechce usnout na vavřínech a neustále pracuje na nových vizích. Všechny se točí okolo internetu a vývoje aplikací. Budoucnost vidí Google v mobilním internetu a není spokojen se současnou nabídkou potřebných zařízení. Vše ukazuje na fakt, že se v Silicon Valley sanaží o nápravu...

Google mobilní

Už dnes spolupracuje Google s několika výrobci, kteří integrují úspěšný vyhledávač do svých mobilních telefonů. Tím to ale nekončí, v mobilech již máme Gmail, Google Maps, v přístrojích BlackBerry běží aplikace Google Talk, zvláště v Americe jsou oblíbené Google News a Google SMS.

Co bude dále? Nepotvrzené zprávy mluví o tom, že Google jednoznačně směřuje k zařízení, které si můžeme cvičně nazvat GooglePhone. Měl by to být internetový terminál, který by integroval veškeré zmíněné služby do skvěle pracujícího celku. Velký důraz bude kladen na VoIP, ale nebude chybět ani klasický telefonní modul. Při zachování přijatelných rozměrů by měly být posunuty hranice mobilního internetu daleko za možnosti dnešních mobilů. Zní to možná jako věta vytržená z reklamy, ale jestli existují firmy, které to dokáží, Google mezi ně určitě patří.

Faktem je uzavřené partnerství s gigantickým operátorem Orange, který by se měl postarat o technickou stránku věci. Docela možné je také to, že se do vývoje zapojí Samsung. Obě firmy už úzce spolupracovaly na několika modelech. Nedávno představený Samsung Z720 The Ultra Edition 13.8 je dokonce díky stupni integrace technoogií Google označován za GooglePhone.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
První GooglePhone je vlastně už mezi námi: Samsung Z720 The Ultra Edition 13.8

Stejnému partnerství Google + Samsung připisuje server Engadget objekt na přiložených obrázcích. Všechno další jsou pouze dohady. Mluví se o tom, že se bude vyrábět na Taiwanu v továrnách HTC. Revoluční přístroj si vyžádá revoluční systém, u Google jej údajně vyvíjí skupina lidí vedených Andy Rubinem. Operační systém by měl stát na třech pilířích: jádro C++, systém samotný bude další mutací Linuxu, o uživatelské prostředí se postará Java s integrovaným vektorovým grafickým enginem firmy Skia.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Server Engadget trvdí, že právě toto je mýtický GooglePhone a jmenuje se Switch. Představu o jeho rozměrech nabízí srovnání s iPodem Video, který měří 104 × 61 × 14 mm.

O potenciálu Googlu pro takto ambiciózní projekt svědčí mimo jiné seznam v nedávné době nakoupených firem. Jmenujme jen ty, které se přímo dotýkají diskutované oblasti:

  • Reqwireless – internetové prohlížeče pro mobilní zařízení, software pro e-mail, tvůrce mobilní verze Gmailu
  • Dodgeball – síťové aplikace pro mobilní zařízení
  • Android Inc. – blíže neurčený software pro mobilní zařízení
  • Endoxon – vývoj mapových podkladů pro mobilní zařízení
  • Skia – firma vlastní unikátní technologii pro pohyblivou vektorovou grafiku

Pracuje Google na přístroji, nebo pouze na operačním systému?

Jsou zde indicie, které mluví pro první i druhou možnost. Simeon Simeonov (špičkový technik Bulharského původu, programátor firmy Macromedia, investor firmy Polaris) ve svém článku po krátké úvaze dochází k názoru, že skutečně dostaneme oboje.

Co můžeme čekat od nového přístroje?

  • Velký displej s pokročilým dotykovým ovládáním. První důvod je zřejmý, diktuje to móda posledních měsícu, vyžadují to multimediální a internetové aplikace. Jako druhý důvod uvádí Simeonov fakt, že Google dosud žil z reklamy, ta ubere plochu pro ostatní obsah, což musí být kompenzováno větší zobrazovací plochou. Dotykové ovládání je nejjednodušší způsob, jak ušetřit místo, které by jinak zabrala tlačítka.
  • Pro provoz v různých oblastech celého světa budou nutné technické úpravy. Jako nejuniverzálnější řešení se jeví prostý standard GSM (k podobnému závěru ostatně došli také u firmy Apple při vývoji iPhonu). Jako ideální řešení pro zrychlení datových přenosů potřebné pro VoIP a multimediální aplikace se jeví Wi-Fi, případně některá z forem CDMA.
  • Integrace současných firemních technologií pro mobilní zařízení a samozřejmě některé další (znovu zmíním VoIP). Otazník visí nad internetovým prohlížečem. Zde si Google dost možná vypomůže vlastními silami.
  • Otevřený operační systém. Pokud chce Google uspět, měl by být v tomto směru otevřenější, než strategie firmy Apple, který chce striktně omezit přístup aplikací třetích stran do iPhonu.

Bude GooglePhone unikátem, nebo prvním z řady?

Projekt, o kterém zde čtete je obrovský, a to i pro giganta, jakým je Google. Je tedy logické, že se bude firma snažit ze svých investic vytěžit co nejvíce, pokrýt co největší část trhu a postupně přijde s několika přístroji.

Pro více zařízení hovoří i významná role firmy Skia a jejího vektorového grafického prostředí. To je totiž mnohem jednodušší přenést na přístroje s jinou velikostí displeje. Pravdou ovšem je, že vše bude záležet na úspěchu, nebo neúspěchu prvního modelu.

Diskuze (14) Další článek: Autohandsfree Ultra Slim BHF-200: zpívejte si při jízdě

Témata článku: Google, Apple iPhone, Apple iPhone 16GB, Apple iPhone 4GB, Samsung Z720, Google News, Skupina lidí, Nov, Mýtus, Internet Svět, Internetový svět, Revoluční systém, Dodge, Přijatelný rozměr, Malá firma, Nová ikona, Uzavřené partnerství, Grafický engine, Druhý důvod, Google +