GooglePhone: po iPhonu nový mýtus

Faktů je málo, indicií více, spekulací spousty, ale všechny vedou k jedinému cíli. Po představení iPhonu se máme znovu na co těšit!

Apple iPhone odhalil svá tajemství teprve letos v lednu a na obzoru příštích měsíců se objevuje nová ikona, ke které budeme nedočkavě upínat naše zraky. Jméno nového mýtu je GooglePhone.

Google se svým vyhledávačem dobyl internetový svět. Tato původně malá firma dnes zaměstnává více, než 10 000 lidí. Jedna z nejúspěšnějších společností na světě však nechce usnout na vavřínech a neustále pracuje na nových vizích. Všechny se točí okolo internetu a vývoje aplikací. Budoucnost vidí Google v mobilním internetu a není spokojen se současnou nabídkou potřebných zařízení. Vše ukazuje na fakt, že se v Silicon Valley sanaží o nápravu...

Google mobilní

Už dnes spolupracuje Google s několika výrobci, kteří integrují úspěšný vyhledávač do svých mobilních telefonů. Tím to ale nekončí, v mobilech již máme Gmail, Google Maps, v přístrojích BlackBerry běží aplikace Google Talk, zvláště v Americe jsou oblíbené Google News a Google SMS.

Co bude dále? Nepotvrzené zprávy mluví o tom, že Google jednoznačně směřuje k zařízení, které si můžeme cvičně nazvat GooglePhone. Měl by to být internetový terminál, který by integroval veškeré zmíněné služby do skvěle pracujícího celku. Velký důraz bude kladen na VoIP, ale nebude chybět ani klasický telefonní modul. Při zachování přijatelných rozměrů by měly být posunuty hranice mobilního internetu daleko za možnosti dnešních mobilů. Zní to možná jako věta vytržená z reklamy, ale jestli existují firmy, které to dokáží, Google mezi ně určitě patří.

Faktem je uzavřené partnerství s gigantickým operátorem Orange, který by se měl postarat o technickou stránku věci. Docela možné je také to, že se do vývoje zapojí Samsung. Obě firmy už úzce spolupracovaly na několika modelech. Nedávno představený Samsung Z720 The Ultra Edition 13.8 je dokonce díky stupni integrace technoogií Google označován za GooglePhone.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
První GooglePhone je vlastně už mezi námi: Samsung Z720 The Ultra Edition 13.8

Stejnému partnerství Google + Samsung připisuje server Engadget objekt na přiložených obrázcích. Všechno další jsou pouze dohady. Mluví se o tom, že se bude vyrábět na Taiwanu v továrnách HTC. Revoluční přístroj si vyžádá revoluční systém, u Google jej údajně vyvíjí skupina lidí vedených Andy Rubinem. Operační systém by měl stát na třech pilířích: jádro C++, systém samotný bude další mutací Linuxu, o uživatelské prostředí se postará Java s integrovaným vektorovým grafickým enginem firmy Skia.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Server Engadget trvdí, že právě toto je mýtický GooglePhone a jmenuje se Switch. Představu o jeho rozměrech nabízí srovnání s iPodem Video, který měří 104 × 61 × 14 mm.

O potenciálu Googlu pro takto ambiciózní projekt svědčí mimo jiné seznam v nedávné době nakoupených firem. Jmenujme jen ty, které se přímo dotýkají diskutované oblasti:

  • Reqwireless – internetové prohlížeče pro mobilní zařízení, software pro e-mail, tvůrce mobilní verze Gmailu
  • Dodgeball – síťové aplikace pro mobilní zařízení
  • Android Inc. – blíže neurčený software pro mobilní zařízení
  • Endoxon – vývoj mapových podkladů pro mobilní zařízení
  • Skia – firma vlastní unikátní technologii pro pohyblivou vektorovou grafiku

Pracuje Google na přístroji, nebo pouze na operačním systému?

Jsou zde indicie, které mluví pro první i druhou možnost. Simeon Simeonov (špičkový technik Bulharského původu, programátor firmy Macromedia, investor firmy Polaris) ve svém článku po krátké úvaze dochází k názoru, že skutečně dostaneme oboje.

Co můžeme čekat od nového přístroje?

  • Velký displej s pokročilým dotykovým ovládáním. První důvod je zřejmý, diktuje to móda posledních měsícu, vyžadují to multimediální a internetové aplikace. Jako druhý důvod uvádí Simeonov fakt, že Google dosud žil z reklamy, ta ubere plochu pro ostatní obsah, což musí být kompenzováno větší zobrazovací plochou. Dotykové ovládání je nejjednodušší způsob, jak ušetřit místo, které by jinak zabrala tlačítka.
  • Pro provoz v různých oblastech celého světa budou nutné technické úpravy. Jako nejuniverzálnější řešení se jeví prostý standard GSM (k podobnému závěru ostatně došli také u firmy Apple při vývoji iPhonu). Jako ideální řešení pro zrychlení datových přenosů potřebné pro VoIP a multimediální aplikace se jeví Wi-Fi, případně některá z forem CDMA.
  • Integrace současných firemních technologií pro mobilní zařízení a samozřejmě některé další (znovu zmíním VoIP). Otazník visí nad internetovým prohlížečem. Zde si Google dost možná vypomůže vlastními silami.
  • Otevřený operační systém. Pokud chce Google uspět, měl by být v tomto směru otevřenější, než strategie firmy Apple, který chce striktně omezit přístup aplikací třetích stran do iPhonu.

Bude GooglePhone unikátem, nebo prvním z řady?

Projekt, o kterém zde čtete je obrovský, a to i pro giganta, jakým je Google. Je tedy logické, že se bude firma snažit ze svých investic vytěžit co nejvíce, pokrýt co největší část trhu a postupně přijde s několika přístroji.

Pro více zařízení hovoří i významná role firmy Skia a jejího vektorového grafického prostředí. To je totiž mnohem jednodušší přenést na přístroje s jinou velikostí displeje. Pravdou ovšem je, že vše bude záležet na úspěchu, nebo neúspěchu prvního modelu.

Diskuze (14) Další článek: Autohandsfree Ultra Slim BHF-200: zpívejte si při jízdě

Témata článku: Google, Apple iPhone, Apple iPhone 16GB, Apple iPhone 4GB, Samsung Z720, Přijatelný rozměr, Grafický engine, Nová ikona, Malá firma, Druhý důvod, Internet Svět, Uzavřené partnerství, Google +, Google News, Skupina lidí, Revoluční systém, Internetový svět, Dodge, Mýtus, NovPozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Hity na cestě. Jaké hry si zahrajete v prosinci 2021: Halo Infinite, Solar Ash a další

Hity na cestě. Jaké hry si zahrajete v prosinci 2021: Halo Infinite, Solar Ash a další

Na závěr roku letos moc velkých pecek nemáme. Čeká nás pořádně nabitý závěr zimy a začátek jara a v mezičase můžete dát šanci některým z menších kousků.

Martin Nahodil
Agenda
Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
K hráčům míří další battle royale. Super People je PUBG s příchutí superschopností

K hráčům míří další battle royale. Super People je PUBG s příchutí superschopností

Stále se nemůžete nabažit žánru battle royale? Pak pro vás máme čerstvé posily.

Michal Maliarov
Battle RoyaleVideo
Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Pod stromečkem udělají radost

Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Pod stromečkem udělají radost

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 15 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až třináct tisíc korun

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

** Levné smartphony se už dávno staly spotřebním zbožím ** Použitelný telefon se dá koupit už za dva tisíce korun ** Vůbec poprvé se do výběru dostaly telefony s 5G

Martin Miksa
Nižší třída
Švédové vyzývají Evropskou unii, aby zakázala těžbu kryptoměn. Bojí se o životní prostředí

Švédové vyzývají Evropskou unii, aby zakázala těžbu kryptoměn. Bojí se o životní prostředí

** Ředitelé dvou švédských orgánů chtějí zakázat těžbu kryptoměn ** Důvodem jsou negativní dopady na životní prostředí ** Kryptoměny jsou prý z pohledu klimatických změn hrozbou

Karel Kilián
ŠvédskoEvropská unieKryptoměny