GPRS modemy aneb jak na internet bez mobilu

Víte, že pro připojení k mobilnímu internetu nepotřebujete mobilní telefon? O mnoho pohodlnějším řešením jsou GPRS karty. Šikovný páreček nabízí Nokia a Sony Ericsson. Ve hře jsou ale i další.
GPRS modemy aneb jak na internet bez mobilu

Technologie GPRS (General Packet Radio Service) je v současné době velmi aktuální. Operátoři nás začínají lákat nejrůznějšími nabídkami mobilního připojení k internetu a chtějí tak konkurovat zejména hojně používanému dial-upu. Mohutnou vlnu nedávno spustil Eurotel, když představil neomezený paušál Eurotel Data Nonstop. Největší výhodou GPRS připojení je totiž fakt, že oproti klasickým datovým přenosům CSD (resp. HSCSD) neplatíte za strávený čas, nýbrž za objem stažených dat – stejně jako u pevné linky, mikrovlnného spojení či ADSL.

Jak se připojit

Pokud však chcete využívat výhod GPRS – ať už přes WAP či plnohodnotný internet – potřebujete také mobilní telefon, který tuto technologii podporuje. Telefony navíc nabízí různé varianty GPRS konfigurace (rozuměj rychlosti), odlišné způsoby propojení s PC a samozřejmě se liší i cenově. Přehled mobilů s GPRS naleznete zde. My se však dnes zaměříme na GSM moduly do notebooků, které nabízí podporu GPRS, HSCSD či WLAN (Wi-Fi).

Jedná se o PCMCIA karty, které můžete mít v počítači třeba celý den a být díky nim připojeni k internetu. Je to sice nejdražší varianta, ale na druhou stranu nejpohodlnější. Záleží jen na vás, zda si pořídíte dražší mobil s IR portem a Bluetooth (pro propojení s PC), nebo dáte přednost kombinaci datové karty a levného mobilu čiště na volání. Velkou výhodou podobných zařízení je oproti mobilu fakt, že nepotřebují napájet.

Na českém trhu je k dispozici několik takových GSM modulů. My se podrobněji zaměříme pouze na dva z nich, se kterými se můžete setkat nejčastěji, a to Nokii D211 a Sony Ericsson GC75, resp. GC79. 

Nokia D211

Tato karta je určena pro všechny, kdo má notebook a myslí to s datovými přenosy mimo kancelář vážně. Modul podporuje GPRS (3 + 1), HSCSD a rovněž Wi-Fi. Karta má klasickou výšku typu PCMCIA II (zabere tedy jen jeden slot), nicméně z ní „čouhá“ docela masivní anténa. Ta je ale pevná, takže se nemusíte bát jejího ulomení. Na pravém detailu můžete vidět otvor, kam se vsouvá SIM karta. Součástí balení je rovněž potřebný software pro vytvoření datových účtů a jejich nastavení. Ovladače jsou pro Windows 98 SE, ME, 2000, XP a Windows CE 3.0 (Pocket PC/Pocket PC 2002 a Handheld PC 2000). Naleznete zde i ovladače pro Linux. Karta pracuje v sítích GSM 900/1800 MHz. Recenzi Nokie D211 jsme přinesli už dříve.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Sony Ericsson GC75

Modul GC75 od Sony Ericssonu je trošku odlišné konstrukce. Narozdíl od Nokie D211 neobsahuje žádnou prodlouženou část, anténa je v tomto případě odnímatelná. Velkou výhodou je možnost připojení externí antény - pro případy nedostatku signálu. GC75 je multislot GPRS class 10 zařízení s podporou konfigurace 4 + 1 nebo 3 + 2. HSCSD jako další možnost rychlejší komunikace je nabízena vybranými operátory (v ČR Eurotel). Nevýhodou je v tomto případě absence Wi-Fi, na druhou stranu nabízí rychlejší GPRS než Nokia. GC75 je kompatibilní s Windows 98 SE/NT4/ME/2000/XP a lze zasunout do libovolného PCMCIA slotu Type II. V současnosti jsou dostupné i ovladače pro PDA se systémem Pocket PC 2002. Karta pracuje v sítích GSM 900/1800/1900 MHz. Můžete ji tedy použít i ve Spojených státech. Recenze této karty se nachází zde.

Klepněte pro větší obrázek

Sony Ericsson GC79

Sony Ericsson uvede na trh ve třetím čtvrtletí 2003 nový model PCMCIA karty s podporou technologií GPRS, HSCSD a WLAN. Bude se jednat o kartu s názvem GC79, což je v podstatě nástupce výše uvedené karty GC75, který je na trhu k dostání nyní. GC79 nabízí podporu připojení k veřejným hot-spotům rychlostí až 11 MB/s. Karta bude podporovat všechna tři pásma GSM (900/1800/1900 MHz) a tudíž ji budete moci využívat ve všech mobilních sítích standardu GSM na světě. S GC79 lze jednoduše přepínat mezi GSM částí a WLAN částí. Můžete posílat faxy, e-maily i SMS v jednom prostředí. Cenu zatím neznáme.

Klepněte pro větší obrázek

Závěr

Na trhu samozřejmě neexistují pouze tyto dva produkty. Podobné karty nabízejí i výrobci typu Xircom, Novatel a další. Zajímavým řešením je rovněž maličký notebook UMAX ActionBook 830T, který má integrovaný GPRS modem a je možné s ním i volat. Jeho recenzi naleznete zde. Výše uvedené karty hlasové služby bohužel nepodporují, což je velká škoda. Oproti mobilním telefonům, se kterými se lze rovněž připojit přes GPRS, nabízejí velký komfort, ten je ovšem vykoupen vyšší cenou. Záleží tedy jen na uživateli, zda se mu vyplatí provozovovat zvlášť datovou kartu a zvlášť mobil na volání. Já si to představit dovedu. Co vy? Máte případně nějaké zkušenosti s podobnými (i jinými) datovými moduly? Vyjádřete se v diskusi!

Diskuze (36) Další článek: Vzrušující xková série od Samsungu

Témata článku: Příslušenství, Internet, Modem, Nejdražší varianta, Strávený čas, Jak, Mode, Mobil, GPRS, Velký komfort, Masivní anténa, MOBI, Modemy na Heureka.czPřehled telefonů, které dostanou Android 12. Dočkají se topmodely i levnější smartphony

Přehled telefonů, které dostanou Android 12. Dočkají se topmodely i levnější smartphony

** Pixely už jej mají, nyní se čeká na další mobilní výrobce ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V níže uvedeném seznamu se dozvíte, kde aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin Chroust
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
Nový přípravek úspěšně léčí cukrovku 1. typu u myší
Jiří Černý
CukrovkaLékyMedicínaMyši
Intel vrací úder. Procesory Intel Alder Lake překonávají AMD, ale konkurent to nevzdává

Intel vrací úder. Procesory Intel Alder Lake překonávají AMD, ale konkurent to nevzdává

Nová generace procesorů Intel Alder Lake dorazila na trh. Dvanáctá generace Intel Core je v mnohém revoluční a konečně přináší výkon, se kterým dokáže AMD Ryzeny překonat.

Jan Pánek
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Nejlepší aplikace pro tento týden: Počasí s radarem, focení makra a zábavné programování

Nejlepší aplikace pro tento týden: Počasí s radarem, focení makra a zábavné programování

** V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? ** Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. ** Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment
Švédové vyzývají Evropskou unii, aby zakázala těžbu kryptoměn. Bojí se o životní prostředí

Švédové vyzývají Evropskou unii, aby zakázala těžbu kryptoměn. Bojí se o životní prostředí

** Ředitelé dvou švédských orgánů chtějí zakázat těžbu kryptoměn ** Důvodem jsou negativní dopady na životní prostředí ** Kryptoměny jsou prý z pohledu klimatických změn hrozbou

Karel Kilián
ŠvédskoEvropská unieKryptoměny
Recenze grafické karty Gigabyte GeForce RTX 3070 Ti Gaming OC 8GB

Recenze grafické karty Gigabyte GeForce RTX 3070 Ti Gaming OC 8GB

Na RTX 3070 Ti je znát, že se Nvidia při jejím vývoji soustředila spíše na to, aby dokázala uspokojit co nejvíce hráčů, než na to, aby trh grafických karet posunula dál.

Adam Vágner
Grafické kartyTesty