GPRS roaming v Rusku: na internet bez problémů

Další zemí, kde jsem otestoval GPRS roaming, bylo Rusko. Pokud se chystáte na cestu do Ruské federace a chcete být stále online, mohou se vám následující informace hodit.
GPRS roaming v Rusku: na internet bez problémů

V současné době nabízí GPRS roaming pouze dva naši operátoři - Eurotel a T-Mobile - Oskar zatím nikoliv. V době, kdy jsem do Moskvy jel na představení nových mobilů Siemens, nabízel každý z operátorů GPRS roaming pouze s jedním ruským operátorem - Eurotel s BeeLine, T-Mobile s MTS. Čirou náhodou spustil T-Mobile roaming s Bee Line ještě v době mého krátkého pobytu (v pátek čtvrtého července), takže jsem ho mohl rovnou vyzkoušet.

Poznámka: Datové přenosy HSCSD, které u nás podporuje Eurotel, v Rusku žádný operátor nenabízí.

Nastavení datových přenosů GPRS pro fungování v zahraničí není nutné nijak měnit, vše funguje stejně jako v Česku. Data jsem testoval s mobilním telefonem T68i s šestkovým firmwarem - konfigurace GPRS 4+1 timeslot. Mobil byl k notebooku připojen přes Bluetooth (MSI).

Eurotel

GPRS roaming zde běží v síti BeeLine; datové přenosy i WAP fungoval bez jakýchkoliv problémů, průměrná rychlost se pohybovala okolo 25 kb/s (měřeno pomocí www.mistral.cz), což je docela málo; měřil jsem ji v několika různých okamžicích jednoho dne, ale větších rychlostí jsem nedosáhl. Běžely všechny služby, které běžně používám, zcela bez problému.

Na rozdíl od nedávno popisovaného GPRS roaming v Německu je cena v Rusku za data podstatně nižší; za 100 kB, což je nejnižší účtovací jednotka, zaplatíte 23,10 Kč; za megabajt je to tedy 231 korun. Stejné je to pak i u WAPu - stejná cena i účtovací jednotka. Wapovat se tedy moc nevyplatí, protože za sebemenší informaci zaplatíte rovnou 23 korun.

T-Mobile

GPRS bez problému fungovalo v obou testovaných sítích, a to jak data, tak WAP. Při datovém připojení jsem vždy využíval utilitu GPRSpeed Plus, s níž se rychlost přenosu poměrně stabilně pohybovalo okolo 53-54 kb/s - měřeno stejně jako u Eurotelu pomocí www.mistral.cz. Nebyl problém s žádnou internetovou službou, chodilo FTP, web i vzdálená synchronizace s Outlookem.

GPRS roaming T-Mobilu je o korunu levnější než u Eurotelu; za jeden kB zaplatíte s daní 22,05 haléře. Nejmenší účtovací jednotka je 100 kB, za které tedy zaplatíte 22,05 korun, za megabajt to je 220,50 Kč. WAP je stejně jako v Česku dražší než data, za kilobajt zaplatíte 1,47 Kč, účtovací jednotka je 10 kB, za které zaplatíte 14,70 Kč.

Kdo s koho?

Ceny za GPRS roaming jsou u obou operátorů srovnatelné, T-Mobile vede rychlostí - pokud ovšem používáte utilitu GPRSpeed Plus (rozhodně doporučuji nainstalovat). Bohužel pro Eurotel žádný zdejší operátor nepodporuje HSCSD, takže není možné využít HSCSD roamingu; nepříliš výhodný je rovněž Global Access - tato služba poběží pouze na standardních 9,6 kb/s, takže se v běžném provozu docela prodraží.

Poznámka: Je myslím jasné, že před odjezdem do Ruska je nutné mít aktivován nejen roaming, ale rovněž GPRS. Jinak budete mít smůlu a zůstanete offline.

Diskuze (9) Další článek: Nabídne T-Mobile neomezený GPRS paušál?

Témata článku: Operátoři, O2, T-Mobile, Internet, Roaming, Mistral, GPRSŠvýcaři legalizovali sebevražednou kapsli Sarco vytištěnou na 3D tiskárně

Švýcaři legalizovali sebevražednou kapsli Sarco vytištěnou na 3D tiskárně

** Firma Exit International chce usnadnit proces asistované sebevraždy ** Jako řešení nabízí „kapsli“ Sarco vytištěnou na 3D tiskárně ** S důstojným odchodem pomůže dusík a umělá inteligence

Karel Kilián
ŠvýcarskoSebevraždaTechnologie
Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin Chroust
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Americké letectvo chce levnou munici s vyměnitelnými hlavicemi proti pozemním cílům

Americké letectvo chce levnou munici s vyměnitelnými hlavicemi proti pozemním cílům

** Dnešní americké bojové letouny používají proti pozemním cílům velmi sofistikovanou munici ** Ta je velmi specializovaná a zároveň nesmírně drahá ** US Air Force proto chce zavést nové typy munice, které budou levnější i univerzálnějš

Stanislav Mihulka
LetadlaZbraněVojenství
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Vybíráme nejlepší tlačítkové mobily pod stromeček. Některé zvládnou i WhatsApp

Vybíráme nejlepší tlačítkové mobily pod stromeček. Některé zvládnou i WhatsApp

** Klasické tlačítkové mobily se staly okrajovou záležitostí ** Někomu ale k používání stále bohatě postačují ** Z nabídky dostupných modelů vybíráme 15 nejlepších

Jan Láska
Nákup a ceny
Co s antivaxery? Psychologové radí, jak změnit náhled odpůrců očkování

Co s antivaxery? Psychologové radí, jak změnit náhled odpůrců očkování

** Lidé často jednají podle toho, co si myslí o druhých ** Odmítají očkování i proto, že jsou přesvědčeni, že stejně smýšlí většina, ale v tom se pletou ** Pokud jsou se svými omyly konfrontováni, existuje reálná šance, že své rozhodnutí korigují

Jaroslav Petr
COVID-19OčkováníPsychologie
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály