GPS-Buddy Navitrack: kniha jízd přímo z navigace

Internetová služba GPS-Buddy Navitrack dokáže stáhnout a analyzovat trasy projeté s navigací Garmin. Automaticky z nich vygeneruje podrobnou a přesnou knihu jízd.
Vyplňování knihy jízd u služebního automobilu nepatří mezi oblíbené kratochvíle. A to ani v případě, kdy si každou jízdu poctivě zapisujete, natož když jste lajdák, který se jednou měsíčně (nedejbože za rok) dostane k prázdnému formuláři. Existuje řada počítačových i internetových nástrojů, jak vyplňování ulehčit. Některé aplikace dokonce umí knihu jízd vygenerovat samy podle zadaných parametrů. Výsledek samozřejmě nemá s realitou nic společného, ale tomu, kdo knihu jízd bere jen jako byrokratické zlo, to asi nevadí. Kniha jízd je ale často důležitý dokument, který slouží jako podklad pro další operace, takže se musí vyplňovat pečlivě.

GPS-Buddy Navitrack je internetová aplikace, která knihu jízd vytváří sama ze záznamu trasy navigačního přístroje. Jde o placenou službu, která ročně stojí 1 260 Kč bez DPH (1 499 Kč s DPH), velmi ale usnadní práci. Stačí jen jezdit, občas připojit podporovanou navigaci k počítači a stáhnout data, jednou měsíčně pak z nich nechat připravit knihu jízd.

Připravil jsem malý experiment pro čtenáře s rychlejším připojením k internetu. Klepnutím na obrázek se otevře okno s videem, které představí všechny hlavní funkce GPS-Buddy Navitracku. Než se ale video spustí, musíte stáhnout 23 MB, z mobilu nebo přes modem na běžné telefonní lince to proto asi nezkoušejte.

Přímo z Garminu na web

GPS-Buddy možná znáte ze starších článků (první, druhý) jako hardwarové zařízení pro sledování vozidel v reálném čase. Tentokrát není žádný speciální hardware potřeba, stačí jen autonavigace Garmin těchto řad: Nüvi 7xx, Nüvi 8xx, Nüvi 5xxx, Nüvi 255, 255W, 265, 265W, Zümo. Navigační přístroj je třeba spárovat se zakoupenou službou Navitrack, neboli propojit internetovou aplikaci s vnitřním číslem navigace. Tím je zajištěna ochrana proti neautorizovanému používání služby.

Kniha jízd potom samozřejmě zpracuje pouze jízdy, u kterých byl Garmin zapnutý. Není ani potřeba nechat se navigovat, důležitý je naopak aktivní záznam trasy – protokol cesty. Z něj totiž potom Navitrack zjišťuje, kde jste všude byli.

Internetová aplikace komunikuje přímo s Garminem. Z přístroje se nemusí manuálně stahovat a někam jinam nahrávat žádné soubory, Navitrack si prostřednictvím zásuvného modelu pro webový prohlížeč sám sáhne do paměti Garminu. S tímto plug-inem občas mohou být problémy, osobně jsem byl úspěšný jen s Windows Internet Explorerem.

 
Připojit, chvíli počkat a automaticky nahrát

Stáhnutí dat trvá chvilku, na rozdíl od jejich následného zpracování. Podle délky zaznamenané trasy je třeba počkat řádově minuty až třeba celou hodinu. Proto se vyplatí tu a tam protokol cesty z Garminu smazat. Nic se ale nestane, pokud do Navitracku nahrajete už jednou zpracovanou trasu. V aplikaci se ukáže jen jednou.

Co vlastně Navitrack během zpracování dělá? Analyzuje jednotlivé jízdy, přerušení a zastávky. K zeměpisným souřadnicím přiřazuje skutečné názvy míst obcí, ulic a popisných čísel.

Na Navitrack jsem zkusil jednu fintu. Do souboru Current.gpx, v němž Garmin uchovává záznam trasy, jsem nahrál tracklog z úplně jiného přístroje, z turistického Oregonu. Zajímalo mě, jestli si s ním poradí, nebo zda dokáže zjistit, že soubor byl podstrčený a nepatří k zaregistrovanému Nüvi. Nepoznal to.

Minutu po minutě

Navitrack je ryze internetová aplikace, která se ovládá prostřednictvím webového prohlížeče. Přímo na webové stránce dostupné pod uživatelským jménem a heslem lze s Navitrackem pracovat, doplňovat data a knihy jízd ukládat do potřebných formátů. Služba s uživatelem komunikuje česky, občas je ale použito nevhodné kódování, takže se znaky s některými háčky a čárkami změní v otazník.


Přihlašovací stránka webové aplikace

K jednotlivým funkcím: Podobně jako u GPS-Buddy pro sledování automobilů v reálném čase se lze podívat, kde je vozidlo právě zaparkováno. Tato informace se ale zjišťuje podle posledního místa v nahraných datech, nemusí se tedy jednat o skutečnou polohu. Vozidel může být v aplikaci zaregistrováno víc, stejně tak i řidičů, kteří se na nich mohou střídat.

Funkce pro zobrazení polohy ale není v tomto případě nikterak zásadní – bez speciálního sledovacího hardwaru je snad i zbytečná. Také některé další funkce webové aplikace jsou této verzi GPS-Buddy znepřístupněny, odemknou se až s použitím sledovacího systému.


Tady jsem stál při posledním importu dat • ještě jeden pohled na mapu • textový seznam poloh připojených navigačních přístrojů


Některé funkce jsou dostupné jen se sledovacím zařízením

Zajímavější je náhled na vybrané dny. Navitrack podrobně rozepíše, kde jste s autem byli. Můžete si nastavit, jak dlouhá zastávka má začít nový segment (od minuty až po osm hodin). Vypnutí navigace se v přehledu označí jako „stání“. Trasa celého dne rozdělená do částí je pěkně vidět na mapě, kterou lze zvětšovat a posouvat (pouze šipkami, ne přetažením myší). V grafu nahoře je vidět průběh rychlostí během zapsané trasy.


Tři ukázky denních jízd

A nakonec kniha jízd

Denní pohled je spíš zábava, samotná kniha jízd se generuje o kousek vedle. Výkazů může být uloženo až čtyřicet, každý může mít nastaveno jiné rozmezí dnů, jiné sledované dny v týdnu, jiný časový interval, konkrétní navigační přístroj nebo řidiče. Výsledná zpráva může být řazena podle různých kritérií, může obsahovat i poznámky, které lze k jednotlivým segmentům trasy ukládat.

 
Nastavení generování knihy jízd • lze použít i speciální tagy

GPS-Buddy Navitrack umí knihu jízd uložit do formátů XLS, PDF, HTML a CSV. Ukázky výstupu do všech čtyř formátů si můžete stáhnout v archivu ZIP, případně se rovnou podívat na ukázku v HTML. Tučně jsou zvýrazněná místa, která jsou uložena v interním adresáři GPS-Buddy. Všechny údaje jsou myslím dostatečně jasné bez nutnosti vysvětlování.

Nevýhodou takto automaticky generovaných knih jízd – nejen Navitracku – je, že vzdálenosti přesně neodpovídají tachometru v automobilu. Každou část denních jízd lze sice na jedné z dalších částí aplikace podrobně rozebrat, tím se ale už trochu ztrácí jednoduchost automatického generování. Každou jízdu je možné pojmenovat, upravit, nastavit její typ (služební, soukromá, dojíždění). Dá se také nastavit počáteční stav tachometru v autě a k němu potom přičítat jednotlivé jízdy, případně evidovat tankování.

Řekl bych ale, že při běžném firemním použití by stačil už jen základní automatický výpis a kontrola, zda měsíční součet jízd přibližně odpovídá přírůstku kilometrů na ukazateli v automobilu.

 
Jednotlivé jízdy lze upravovat • dá se nastavit tachometr • i sledovat tankování

Hlavní přínos GPS Navitrack vidím v jednoduchém zaznamenávání trasy na pozadí, analýze tohoto záznamu, přiřazení míst k zeměpisným souřadnicím a následná automatická příprava knihy jízd. Služba není zdarma a patnáct set korun na rok je zřejmě příliš vysoká částka na to, aby Navitrack využívaly fyzické osoby. Je to nástroj určený převážně pro firemní použití, kde může najít uplatnění a 105 Kč měsíčně bez DPH už není tak odstrašující částka.

GPS-Buddy Navitrack k testu zapůjčil FONS

Diskuze (7) Další článek: Operátorské Vánoce nesplněných přání

Témata článku: , , Internetová aplikace, Buddy, Hardwarové zařízení, Důležitý dokument, Služební auto, Kniha jízd, Nový segment, Firemní použití, Sledovací zařízení, Kniha, Vysoká částka