GPS funkce v novém Zoner Photo Studiu 10

Zoner představil nové Photo Studio 10. Mezi novými a inovovanými funkcemi jsou i takové, které se týkají spolupráce programu s GPS. Co je nového?
GPS funkce v novém Zoner Photo Studiu 10

Firma Zoner software včera představila novou verzi svého programu pro zpracování digitálních fotografií Zoner Photo Studio 10. Prodávat se začne až 10. října 2007. K dispozici budou opět čtyři verze, cenově i funkčně odstupňované: Professional, Home/Office, Xpress a Classic. Ceny by měly zůstat přibližně na úrovni předchozí verze, stávající uživatelé budou moci využít cenově zvýhodněnou aktualizaci.

Betaverzi Photo Studia 10 jsem měl možnost vyzkoušet. Protože jsme ale na Navigovat.cz, v tomto článku mě budou zajímat pouze funkce, které mají něco společného s GPS. O ostatních novinkách ve Photo Studiu 10 si můžete přečíst na DIGIareně.

Co už Photo Studio umělo?

Připomeňme, jaké možnosti související s GPS nabízela předchozí verze programu. Můžete si o tom přečíst i podrobný článek. Nakonec vás na něj stejně odkážu, protože dnes budu probírat hlavně novinky.

 
Přiřazení GPS souřadnic k fotografiím v novém Photo Studiu • pro srovnání stejný dialog ve verzi 9

Současný Zoner Photo Studio 9 umí přiřadit data z navigátoru GPS ke snímkům pořízeným digitálním fotoaparátem. Přímo ze Zoneru se tak na internetové nebo offline mapě můžete podívat, kde byla fotografie pořízena. Odkaz na internetovou mapu lze přidat k obrázkům v HTML galeriích, můžete u nich zobrazit také zeměpisné souřadnice a nadmořskou výšku. Stejné údaje se mohou objevit na vytisknutých obrázcích a také při nejrůznějších elektronických prezentacích.

Jak přiřadit souřadnice fotografii

Funkce, které byly v předchozí verzi, jsou dostupné i ve Photo Studiu 10. V první fázi je potřeba spárovat GPS informace s fotografiemi a přidat do snímků, konkrétně do dat EXIF, souřadnice a nadmořskou výšku. Photo Studio při párování používá časový údaj v logu získaném z GPS přístroje a čas v EXIFu fotografií. Když jsou časy stejné, ke snímku program přiřadí příslušnou zeměpisnou informaci. Pokud se nenajde stejný časový údaj, lze vybrat, zda se vezme poslední známá pozice nebo se poloha vypočítá ze dvou sousedních hodnot.

Dialog pro přiřazování GPS dat k fotografiím se trochu změnil, funkce ale zůstávají stejné. V pravé části je stále možnost zkontrolovat polohu na mapě. Tím lze třeba odhalit různé nastavení časových pásem nebo drobnou odchylku a rovnou provést korekci. Souřadnice i nadmořskou výšku lze navíc před vložením přímo upravit ve formuláři.

 
Podporované mapy; navíc lze použít i vlastní kód s odkazem na jinou internetovou mapu

Polohu je možné zobrazit ve vestavěné mapě České republiky 1 : 100 000 od firmy PlanStudio nebo v jiných produktech SmartMaps. Já mám na počítači například mapy Cykloprůvodce, které Photo Studio našlo a hned nabídlo v seznamu. Dají se využít také internetové Mapy.cz nebo Google Maps. Novinkou je zobrazení v programu Ozi Explorer.


Zobrazení ve vestavěné mapě • podrobnější Cykloprůvodce

Photo Studio je ale využitelné i v případě, kdy nemáte záznam v GPS. V okně se zobrazenými Mapami.cz můžete klepnout pravým tlačítkem a označit tak místo, kde byl snímek pořízen. Je jen škoda, že Mapy.cz v tomto případě nenabídnou letecký snímek, ale jen běžnou mapu, která není tak přesná. Stejným způsobem lze přiřazovat souřadnice fotografiím v Ozi Exploreru.

Oživeno: V nové betaverzi již mapy.cz zobrazují i letecké snímky. Více najdete v této aktualitě.

 Klepněte pro větší obrázek
Klepnutí pravým tlačítkem přenese souřadnice z mapy do fotografie • zobrazení na letecké mapě


Letecká a turistická mapa služby Mapy.cz je k dispozici při prohlížení místa pořízení snímků

Novým prvkem v dialogu pro přiřazení GPS souřadnic fotografiím jsou tlačítka pro práci se schránkou Windows. Dovolí zkopírovat do schránky souřadnici a následně ji vložit k jinému snímku. Ve schránce se souřadnice ukládají v tomto formátu:

  • 41°10`8.13"N, 28°54`55.06"E
  • 49°29`26.72"N, 15°04`36.78"E
  • 42°20`33.80"N, 0°38`51.20"E

 
Google Maps: běžná a letecká mapa

Co s polohou v obrázku

Jakmile mají fotografie přiřazenou polohu, lze využívat další funkce. Nové je vyhledávání a filtrování snímků podle polohy. Do dialogu lze zadat přesné souřadnice, případně vybrat referenční snímek nebo ukázat kurzorem na mapě (tato možnost nebyla v betaverzi funkční). Photo Studio poté zobrazí všechny snímky ve složce, které jsou v okruhu dle zadané vzdálenosti.

 
Nastavení počátku a vzdálenosti • lze i klepnout na mapu • horní panel ukazuje vyhovující snímky

Další využití zeměpisných dat je stejné jako dřív. Dají se vložit jako text do obrázku, ale opět jen v podobě nic neříkajících čísel. Mé loňské volání o lidském pojmenování místa zůstalo nevyslyšeno. Bylo by určitě lepší, kdyby se místo „49° 07` 43" S, 16° 45` 46" V“ zobrazilo například „blízko: Mohyla míru, Prace, Brno, Jihomoravský kraj, Česká republika“ apod.

Souřadnice jsou dobře využité v HTML galeriích. U každého snímku může být odkaz na internetovou mapu; na místo, kde byl pořízen. Zoner Photo Studio 10 standardně vkládá odkaz na Mapy.cz, úpravou kódu by mělo být možné použít i jiné mapy.

Tip: Podívejte se na ukázkovou galerii, která byla vygenerována ve Photo Studiu 10. U každé fotografie je odkaz na mapu, navíc jsem ještě pro ukázku vložil souřadnice a nadmořskou výšku přímo do snímků (udělal jsem to samostatně, tohle HTML galerie sama neumí).

Hodnoťme

Zoner Photo Studio 10 rozšiřuje funkce pro spolupráci digitálního fotoaparátu s GPS přijímačem. Novinky jsou užitečné, o tom není sporu – lepší podpora map, možnost přímého označování míst pořízení snímků na mapě a třeba i vyhledávání podle polohy jsou praktické funkce. Zejména zmíněné označování míst je velmi dobrá inovace.

 
Ozi Explorer lze použít pro zobrazení polohy i pro její nastavení

Čekal jsem ale možná trochu víc. V programu mi chybí zejména zobrazení snímků přímo na mapě. Existuje sice několik cest, jak k podobné galerii dojít pomocí nástrojů, které jsou k dispozici zdarma (články na toto téma), Photo Studiu by se ale tato možnost hodila.

Zoner Photo Studio 10 samozřejmě nabídne mnoho dalších inovací. Kdybych se ale měl rozhodovat jen podle „GPS funkcí“, rozhodnutí o případné aktualizaci by hodně záleželo na ceně.

Pro bližší popis funkcí Zoner Photo Studia souvisejících s GPS doporučuji starší podrobný článek.

Diskuze (33) Další článek: Chladně přijatý Palm Foleo se trhu nedočká

Témata článku: GPS, Software pro navigace, Photo, Nov, Home office, Jihomoravský kraj, Funkce


Určitě si přečtěte

Tim Cook: Apple pracuje na něčem ještě větším, než je iPhone [komentář]
Filip Kůžel
KomentářTim CookHospodaření a finance
Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

** Xiaomi Mi 11 Ultra láká na špičkový fotoaparát a druhý displej ** Dvojice modelů Mi 11 Lite uspokojí náročnější uživatele střední třídy ** Překvapením je odlehčená vlajková loď Mi 11i

Martin Miksa | 105

Martin Miksa
DxOMarkDruhý displej
RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

** Design a modrá barva je parádní, to se musí nechat ** Výkony ultraširokého foťáku jsou slabé, škoda ** Telefon má čistý Android 11, ten ale bude potřebovat péči

Jakub Michlovský | 16

Jakub Michlovský
Android OneRecenze
AAWireless: malá krabička, která zpřístupní Android Auto i bez kabelu
Jan Láska
Chytré autoAndroid AutoPro řidiče
Samsung Galaxy Watch 4 se blíží. Hodinky zřejmě dokáží změřit glykémii
Martin Chroust
Krevní cukrSpekulace
Android 12: Nainstalovali jsme první preview, tady jsou hlavní novinky
Filip KůželVladislav Kluska
Android 12Video