GPS Mission: nová navigační hra pro GPS mobily

Hra GPS Mission vychází z geocachingu a z novější hry Wherigo. Dá se hrát na chytrých mobilech se Symbianem nebo Windows Mobile. Můžete tvořit mise pro ostatní a procházet již vytvořené hry.
GPS Mission: nová navigační hra pro GPS mobily
Nejoblíbenější světovou navigační hrou je geocaching. Jeho princip je velice jednoduchý: najít na zadaných nebo zjištěných souřadnicích krabičku. Začátkem letošního roku se zrodila další GPS hra – tvůrci geocachingu představili Wherigo. U něj je také často cílem krabička, během cesty se ale plní nejrůznější interaktivní úkoly.


Hlavní stránka hry GPS Mission

Hra GPS Mission se velmi podobá Wherigo. Výhodou je, že se dá provozovat na více zařízení, má propracovanou ovládací aplikaci a jednotlivé hry se dají tvořit mnohem jednodušším způsobem než u Wherigo.

Aby bylo co hrát

Každý, kdo chce hrát GPS Mission nebo vytvářet vlastní hry, se musí zaregistrovat a přihlásit na webu www.gpsmission.com. Veškerá komunikace probíhá v angličtině nebo v němčině. Pro hraní je pak nutné stáhnout klientskou aplikaci. Oficiálně je podporováno jen několik symbianových smartphonů a komunikátorů s Windows Mobile, soudím však, že výčet na uvedené stránce není konečný a aplikace bude kompatibilní i s dalšími přístroji.

Vzhledem k tomu, že pro Symbian si stáhnete javový midlet, není možná vyloučeno, že GPS Mission bude funkční i s běžnými mobily.


Mise v ČR a v okolí

Na webu GPS Mission se dají vyhledávat připravené hry. V Česku jsou dnes dvě: jedna testovací u Roudnice nad Labem, druhá testovací v Brně. Tu jsem vytvořil jen kvůli tomu, abych GPS Mission vyzkoušel. Pokud se tedy hra má rozšířit, musí se napřed najít zapálení uživatelé, kteří vytvoří nové mise. Aby bylo co hrát.


Takhle uvidí hru hráč, pouze jako oblast • takhle se ukazuje u tvůrce • fotky uložené během hry

Data tečou a tečou

Vytvořit novou hru je ale velice jednoduché, na rozdíl od programování pro Wherigo. Do internetové mapy stačí postupně přidávat lomové body a nastavovat jim akce. Lze přidat také požadavek, že uživatel má fotoaparátem vestavěným v mobilu něco vyfotit, a do cesty je vhodné přidat odměnu: zlaté mince.

 
Tvorba mise: už mám hotový řetěz • podrobné nastavení bodů

Body mohou mít kromě názvu ještě popis, lze k nim přiřadit obrázek a třeba také otázku, na kterou hráči musí odpovědět. Když je vyžadována fotografie, z mobilu se přímo odešle a zobrazí na webové stránce mise. Všechno totiž probíhá online, mobilní telefon je neustále připojen k serveru GPS Mission. Je to samozřejmě nevýhoda pro lidi, kteří nemají paušální datový program, a takřka to znemožňuje hrát mise v roamingu.

 
Zadání úkolu, když je potřeba něco vyfotit • přehled vlastních vytvořených misí

Jde tady o zlato

Vytvořil jsem testovací hru a vydal se ji pod druhou přezdívkou projít. Použil jsem při tom Nokii 6210 Navigator s vestavěným GPS přijímačem, stejně dobře by to ale mělo jít i s externím modulem.


Na mobilu: ikonka v nabídce • spouštění • přihlašování • čekání na odezvu

Spustil jsem nainstalovanou javovou aplikaci GPS Mission a přihlásil se. Jakmile telefon zjistil polohu, nabídnul mi nejbližší mise. Tedy jednu jedinou moji vlastní misi. Když jsem se ji rozhodnul hrát, program ukázal na mapě aktuální polohu a jednotlivé body, které musím projít.


 
Úvodní informační obrazovky říkají, co je GPS Mission zač

Mapa bohužel není nijak ovladatelná, nedá se posouvat, nelze jí měnit měřítko. Při chůzi se dokonce ani nezobrazuje šipka se směrem k příštímu cíli. Ten je nutné odečítat z mapy a orientovat se podle zobrazované ubíhající vzdálenosti.


Nejbližší mise v seznamu • moje úvodní skóre – při registraci dostanu tisíc mincí

   
Obrazovka s mapou: dole je vzdálenost k vybranému cíli

Jakmile dorazím k trasovému bodu, aplikace GPS Mission mě o tom informuje, případně si vyžádá odpověď na připravenou otázku. Když se dostanu k požadavku, abych něco vyfotil, lze to pohodlně provést přímo z aplikace. Snímek se pak online nahraje na webový server.

  
Úvod hry • ukázky trasových bodů


Výzva k vyfocení obrázku • uloží se do aplikace a rovnou nahraje na web

Kromě toho lze fotit i během trasy. Snímek, který se v žargonu GPS Mission nazývá waymark, se také rovnou nahraje na web. Zobrazí se na stránce aktuální mise.

Hře GPS Mission chybí cíl v podobě konkrétní krabičky, kterou je třeba najít u geocachingu. Aby to nebyl jen nudný pochod, lze do trasy přidat pro hráče odměnu v podobě virtuálních mincí. Neobjevil jsem žádná pravidla ohledně toho, kolik mincí mohu do trasy přidat – v tomto ohledu se mi hra zdá trochu nedomyšlená.


Je konec, kde je krabička?

Za ukořistěné mince si pak hráč na webu GPS Mission může kupovat různé trofeje. To jsou obrázky, které se mu pak zobrazují v profilu. Vypadá to dětinsky, ale znám mnoho dospělých geocacherů, kteří se radují z každé nové ikonky z geocoinu či travelbugu. A to jsou tyto ikonky mnohem méně atraktivní než u GPS Mission. Jen se podívejte do profilu jednoho hráče.

Hlavní překážka je online

GPS Mission je zajímavá hra. Ovládací aplikace je atraktivní, rychle a snadno lze tvořit jednotlivé mise. Tvorba je možná až příliš snadná. Může to sice pomoci při rozjezdu, ale pak hrozí přesycení. Většímu rozšíření zatím brání orientace na smartphony, přestože již existuje řada navigačních aplikací běžících ve standardní mobilní Javě.

 
Během cesty jsem našel dvě hromádky mincí • a tohle je závěrečné zúčtování

Zásadním problémem pak možná bude nutnost aktivního mobilního připojení k internetu po celou dobu hraní. V tomto ohledu je k uživatelům mnohem vstřícnější javová aplikace Locify, která mimo jiné podporuje geocaching, a vše lze provozovat offline, bez připojení k internetu.

Při posouzení všech těchto hledisek nedávám hře GPS Mission velkou budoucnost. Je bezesporu zajímavá, ale překážek je mnoho.

Diskuze (6) Další článek: Příručka pilota leteckého simulátoru v Google Earth

Témata článku: GPS, Pro turisty a cyklisty, Hra, Hlavní stránka, Mobil, MOBI, Zajímavá hra, Roudnice nad Labem, NovMicrosoft připravuje nejmenší Xbox. Tzv. Keystone bude sloužit pouze pro streamování her

Microsoft připravuje nejmenší Xbox. Tzv. Keystone bude sloužit pouze pro streamování her

Nejlevnější Xbox rozhodně nebude klasickou herní konzolí

Lukáš Václavík
Xbox Game PassXboxMicrosoft
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Samsung ukazuje možnosti 200Mpx foťáku. S kvalitní optikou to jde samo, jak by ale vypadala vyfocená mobilem?

Samsung ukazuje možnosti 200Mpx foťáku. S kvalitní optikou to jde samo, jak by ale vypadala vyfocená mobilem?

** Samsung ukázal možnosti 200Mpx snímačů ** Fotočip umístil na základní desku a přidal obří kvalitní optiku ** Jak by asi fotka vypadala, pokud by ji pořídil smartphone?

Martin Chroust
200 MpxFotoaparát
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

** WhatsApp je jedna z nejrozšířenějších komunikačních aplikací ** Obsahuje mnoho skrytých funkcí, které vylepší používání ** Zde najdete tipy na ty nejužitečnější

Adam Kos
WhatsAppTipy a triky
Herní filosofie: hry jsou stále větší a delší, ale chceme to?

Herní filosofie: hry jsou stále větší a delší, ale chceme to?

Jak jinak nalákat pozornost než tím, že slíbíte, že toho bude hodně a vydrží to dlouho? Problém je, že to nemusí být vždy bonus. Opravdu si přejeme, aby hry trvaly stovky hodin?

Vojtěch Matušinský
Téma
Jak dobře vybrat herní konzoli. Kdy se vyplatí PlayStation, kdy Xbox a kdy třeba Nintendo

Jak dobře vybrat herní konzoli. Kdy se vyplatí PlayStation, kdy Xbox a kdy třeba Nintendo

V prodeji je celá řada herních konzolí a za posledních několik let jich dokonce několik přibylo. Plánujete nákup? Pomůžeme vám s výběrem!

Michal Maliarov
Konzole
Na doma i na chatu. Recenze 4K projektoru Xgimi Horizon Pro

Na doma i na chatu. Recenze 4K projektoru Xgimi Horizon Pro

Tichých projektorů s rozlišením 4K, povedeným ozvučením a běžným operačním systémem není mnoho. Horizon Pro od Xgimi je jedním z nich, navíc přidává pokročilé funkce pro usnadnění provozu.

Stanislav Janů
ProjektoryTesty
Programování elektroniky: Vyrobíme Wi-Fi hodiny do pokojíku každého geeka

Programování elektroniky: Vyrobíme Wi-Fi hodiny do pokojíku každého geeka

** Máte u postele budík? Vyhoďte ho! ** Dnes si totiž postavíme vlastní Wi-Fi hodiny ** Díky RGB prstenci budou plné barev a díky NTP ďábelsky přesné

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektroniku
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
15 skvělých filmů česky a zdarma. Víme, kde je najdete online

15 skvělých filmů česky a zdarma. Víme, kde je najdete online

Když se chcete podívat na povedené filmy zdarma a česky, nemusíte pirátit. Vybrali jsme 15 filmů, které najdete na YouTube či Seznam.cz, jsou zcela zdarma a přitom určitě stojí za shlédnutí.

Jaromír Puk
Filmy zdarma
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Resistance: Retribution najdete v knihovně nového PS Plus. Exkluzivita pro PSP dostala rating v Jižní Koreji

Resistance: Retribution najdete v knihovně nového PS Plus. Exkluzivita pro PSP dostala rating v Jižní Koreji

Na některých trzích už bylo nové PS Plus spuštěno, ale knihovna her stále není kompletní. Neměl by v ní ale chybět díl série Resistance, který vyšel jen na kapesní PSP.

Martin Nahodil
ResistancePSP
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny