GPS na motorce: vrah svobody, nebo cenná pomoc?

Jízda na motorce je synonymem svobody a dobrodružství. Kdo a proč by chtěl v takových chvílích používat GPS navigaci nebo mapu?

Motorkář je člověk, který se ráno podívá z okna a pokud neprší, nakopne svůj stroj a vyráží tam, kde mu to připadá zrovna nejlepší. Bloudit po dosud neobjevených silnicích, zkoušet hranice sebe sama i svého stroje v kopcích i zatáčkách, to všechno patří k pravidlům hry. Dalo by se říct, že používání takových vymožeností jako je GPS navigace k motorce nepatří. Kazí to zábavu z volné jízdy krajinou. Když znáte cíl, pak už jím nemůže být samotná cesta.

Trasu si můžete zaznamenat

Co ale slušná řada bikerů pociťuje jako nedostatek je možnost zaznamenat si ujetou trasu. Možná to znáte - narazili jste na novou silnici s hezkým povrchem, příkrý kopec nebo přehlednou rovinku, ale máte strach že napodruhé už ji nenajdete.

V takovém případě je dobrým pomocníkem zařízení, které bude zaznamenávat váš pohyb - GPS tracker. Slušnou službu vám udělá aplikace v chytrém telefonu - je jich na výběr dost jak pro Android, tak pro iOS. Jejich přesnost není zrovna závratná, ale pokud nejste nároční, použít se dají.

GPS tracker můžete sehnat také ve fyzické podobě - je to drobná krabička velikosti přívěšku na klíče. Zaznamená váš pohyb pokaždé, když tracker zapnete - stačí ho mít v kapse bundy. Jednoduché trackery se připojují k počítači, kam se nasbíraná data musí přenést, ty složitější umí komunikovat pomocí mobilní sítě.

Lokátor motorku i ohlídá

Komplexním řešením je pak GPS lokátor, který je vestavěný přímo do motocyklu. Je napájený z baterie stroje, nemusí se tedy dobíjet. Lokátor zaznamenává polohu a zasílá ji do online aplikace s knihou jízd. Ta vám na mapě vykreslí celou trasu, ukáže výškový a rychlostní profil a umožní s daty dále pracovat. Výhodou tohoto řešení je skutečnost, že funguje automaticky (jakmile se motorka rozjede, začne přístroj zaznamenávat data) a vy se nemusíte o nic starat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Podoba lokátoru a jeho umístění na motorce

Významným přínosem GPS lokátoru je pak funkce alarmu. Dostat fungující alarm na motorku je vždy trochu problém. Lokátory na motorku obsahují kromě GPS modulu také otřesové čidlo, takže klasický alarm nahradí. A místo houkání do tmy pošlou varování přímo majiteli motorky na mobil - včetně aktuální polohy.

Petr a jeho cesta

Jak takový lokátor na motorce funguje v praxi můžete sledovat přes internet díky projektu Na dvou kolech po Itálii. Motorkář Petr si nechá GPS lokátor namontovat do své Hondy VFR 800 a vyrazí na dovolenou. Záznamy z jeho putování budou dostupné v systému elektronické knihy jízd, kde je možné sledovat pohyb na mapě v reálném čase.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Biker Petr před startem cesty.

Petr si bude navíc psát i deník a pokusí se (snad ne naostro) vyzkoušet i funkci alarmu. Takže pokud zrovna se svým dvoukolým miláčkem nemůžete ven, vydejte se na cestu alespoň virtuálně s Petrem.

Diskuze (35) Další článek: Sony: „Honami“ se bude jmenovat Xperia Z1. Máme i fotku

Témata článku: , , , , Vrah, Motor, Zatáčka, Motorkář, Dobrý pomocník, Komplexní řešení, Pomoc