Handsfree Nokia HF-3: zastrč a řiď

Nokia HF-3 je lehká, snadno přenositelná handsfree sada do automobilu. Jejími hlavními přednostmi je výkonný hlasitý reproduktor, malé rozměry, snadná montáž a kompatibilita s celou řadou telefonů.
Handsfree Nokia HF-3: zastrč a řiď

Minulý týden jsme vám představili nejdražší model lehkých handsfree s hlasitým reproduktorem značky Nokia. Jednalo se o model BHF-3, který se vyznačoval atypickou konstrukcí se dvěma reproduktory. Handsfree se v automobilu připevnila na držáky hlavové opěrky a zvuk jste tedy slyšeli zezadu. Pro méně náročné uživatele jsme dnes připravili test handsfree sady Nokia HF-3.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Nokia HF-3

Hlasité sluchátko vždy s sebou

Model HF-3 nepřichází s žádnou konstrukční inovací jako záhlavní model BHF-3. Vychází již ze staršího nápadu hlasitého reproduktoru připevněného přímo na trnu zástrčky do zásuvky automobilového zapalovače. Hlasitý reproduktor nabízí oproti osobním handsfree do ucha vyšší komfort – sluchátko při vyzvánění nemusíte rychle připevňovat k uchu a zvuk slyšíte dostatečně nahlas a navíc oběma ušima.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Malé a ze všech stran zaoblené...

Sada HF-3 je opravdu lehká, i s přívodním kabelem k telefonu váží kolem 130 gramů. Tělo je vyrobeno z tmavě šedého plastu a v podstatě postrádá ostré hrany. Takřka kolmo k trnu zástrčky je nasměrován reproduktor o průměru 55 mm. Ten je chráněn mřížkou z tmavého plastu, jehož rámeček se na jedné straně rozšiřuje a vytváří ideální místo pro logo výrobce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
I logo výrobce si našlo své místo • reproduktor podává i přes svoje malé rozměry výborný výkon

Na handsfree nehledejte žádný ovládací prvek, na všechno musí stačit telefon. Ten se k sadě připojí kabelem, který je k tělu handsfree napevno připevněn. Na jeho konci je konektor Pop-Port s pojistkou a před ním ještě oválný mikrofon. Nic víc.

Jednoduchost především

Sada je ideální pro časté přenášení mezi více vozidly. Stačí ji pouze zastrčit na jedné straně do zásuvky, na druhé do telefonu a ten zasadit do držáku. Celou handsfree přitom strčíte do kapsy nebo do tašky, kde nezabere příliš místa. Anebo do přihrádky spolujezdce, kde nebude lákat oči zlodějů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Zástrčka • konektor Pop-Port s pojistkou a mikrofon

Jednoduchost má ale svá úskalí. Především umístění mikrofonu na kabelu mi přišlo poněkud nešťastné. Pokud je zásuvka v automobilu umístěna mezi sedadly, bude pro vás sada nepoužitelná. Nejčastějším problémem handsfree sad bývá slabá citlivost mikrofonu, v tomto případě přitom přicházíte o možnost přiblížit mikrofonu k ústům.

Trn v zásuvce drží pevně i přesto, že není vybaven pryžovými těsnícími kroužky – reproduktor je lehký a nepřetáčí se ani při horizontálním umístění vůči trnu. Standardní poloha je přitom reproduktorem dolů, hodilo by se ještě mírné natočení k řidiči. Nejlepším řešením by bylo umístit reproduktor na kloub. Dal by se libovolně natočit a při přenášení by trn tolik nepřekážel.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Uchycení v automobilu

K handsfree sadě bohužel není dodáván žádný držák. Vybrat si však můžete z pestré škály značkových držáků Nokia pro konkrétní telefon, nebo zvolit univerzální držák. Budete však muset každopádně počítat z další investicí.

Jen pro silné hlasy

Handsfree jsem testoval s telefonem Nokia 3220 v automobilu Fiat Punto v městském provozu i na dálnici. Bohužel jsem neměl k dispozici držák telefonu, takže jsem s úchytem musel mírně improvizovat, abych zaručil standardní polohu mikrofonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ucyhcení telefonu by mělo být trochu stylovější...

Po připojení k handsfree se v telefonu automaticky změní profil a podle nastavení se začne nabíjet. Seznam kompatibilních telefonů najdete na této stránce.

Při komunikaci jsem byl mile překvapen kvalitní reprodukcí zvuku. Nejenže byla hlasitost dostatečná i při jízdě na dálnici při 130 km/h, ale reproduktor nijak nepraskal a podával výborný výkon. Jak se ale dalo očekávat, s mikrofonem to bylo poněkud horší. Od úst je poměrně vzdálen a lidé na druhém konci spojení si stěžovali, že mluvím velmi potichu a jakoby z dálky. Nezbývá než natrénovat hlasivky a do mluvení se pořádně opřít. Pak už je komunikace oboustranně srozumitelná.

Lepších výsledků jsem dosáhl při improvizovaném umístění telefonu na zpětném zrcátku. Kdyby to ale viděli policisté, zřejmě bych jen těžko vysvětloval, že používám v rámci zvýšení bezpečnosti při telefonování za jízdy handsfree sadu a že mi takto funguje lépe.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Takové uchycení telefonu by zřejmě u silniční kontroly nezůstalo bez pokuty

K ozvěnám a zpětným vazbám nedochází na žádné straně. Při souběžném mluvení dochází občas ke mžikovému poklesu hlasitosti nebo výpadku, který se však dá tolerovat a nijak zvlášť nenarušuje průběh rozhovoru.

Kapesní automobilová handsfree

Handsfree Nokia HF-3 lze doporučit řidičům, kteří příliš často nevolají, ale přesto si chtějí dopřát komfort hlasitého handsfree. Hodí se i v případech, kdy auta střídají nebo používají například služební vozidlo, do něhož si sadu pro svůj telefon nemohou nastálo nainstalovat. Nokia HF-3 se vejde do tašky a instalace je hotová za pár sekund. Jediný problém vězí v nutném držáku, který je potřeba dokoupit a jehož instalace nemusí být tak snadná.

Sada uživatele příliš finančně nezatíží, v obchodech je k sehnání za cenu kolem 1 600 Kč. Počítat však musíte s další investicí do držáku telefonu. Pokud se vám více zalíbil systém záhlavního umístění, který jsme si představili v minulé recenzi u sady BHF-3, může být pro vás alternativou podobně konstruované sada BHF-2, která se prodává za cenu kolem 1 500 Kč.

Váš názor Další článek: Virus pro Symbian: Gavno.a znemožní telefonování

Témata článku: Nokia, Příslušenství, Nokia 3220, Služební vozidlo, Handsfree, Nejčastější problém


Určitě si přečtěte

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

** Má hezký design, skvělý poměr ceny a výbavy a 65W dobíjení ** Super AMOLED displej si zamilujete, stejně tak hlavní fotoaparát ** Přesto Reame 7 Pro mile překvapí svou cenou

Martin Miksa | 6

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

** Redmi Note 8 Pro přináší nekompromisní poměr výkon / cena ** Přidává čtyřnásobný fotoaparát s 64Mpx rozlišením ** Zamrzí jen košaté MIUI se zbytečnými aplikacemi

Martin Miksa | 9

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

** Oficiální podpora Samsung Pay v Česku je zatím nedohlednu ** Ukážeme vám postup, které vám umožní již nyní platit hodinkami od Samsungu bezkontaktně i v ČR! ** Budete muset sáhnout po kartě Curve a upravit software hodinek

Martin Chroust | 196

Google Fotky už nebudou zdarma. Co dál? Máte v podstatě dvě možnosti…

Google Fotky už nebudou zdarma. Co dál? Máte v podstatě dvě možnosti…

** Google od června 2021 zásadně omezí službu Google Fotky. ** Jednou z alternativ je záloha na vlastní NAS. ** Srovnali jsme obě metody po stránce ceny i funkcí.

Jiří Kuruc, Filip Kůžel, Jakub Michlovský | 109