Harmony OS bude univerzální systém od Huawei pro všechna zařízení. Nabídne ho jako open source

Huawei dnes na vývojářské konferenci v Číně představil nový operační systém Harmony OS. Jde o distribuovaný systém založený na mikrojádrové architektuře (podobně jako Fuchsia od Googlu) s podporou sdílených aplikací, díky čemuž bude použitelný na různých typech zařízení. Huawei počítá pro využití ve smartphonech, noteboocích, nositelném příslušenství, chytrých televizorech, reproduktorech a dalších zařízeních internetu věcí.

Klepněte pro větší obrázek

Šéf spotřebitelské divize Huawei Richard Yu na úvodní keynote uvedl, že jeho firma vlastní systém vyvíjí už dva roky. Letos bude uvedena ostrá verze Harmony OS 1.0 a první zařízení, které na ní poběží, bude zařízení vlastní podznačky Honor. Měla by to být chytrá televize Honor Vision TV určená zatím pouze pro čínský trh. Více firma prozradí během dalších dnů konference. V příštích verzích systému se přidá podpora desktopů, virtuální reality a dalších zařízení.

Huawei si svůj multiplatformní systém nechce nechat pro sebe. Příští rok ho nabídne jako open source spolu s vlastním kompilátorem ARK pro různé programovací jazyky (C/C++, Java, JS, Kotlin a další). Právě název ARK v dřívějších spekulacích figuroval jako jeden z možných názvů samotného systému. V Číně se bude pro systém používat název Hongmeng.

Android na smartphonech zůstává

Harmony OS nabídne sdílený ekosystém a také podporu distribuovaných aplikací. Tím se vývojářům značně zjednoduší práce, protože bude stačit aplikaci naprogramovat pouze jednou se všemi vlastnostmi a systém už si sám „vyzobe“, které z nich použije pro práci a zobrazení na jednotlivých typech zařízení. Samozřejmostí bude plynulý přechod z aplikace běžící v jednom zařízení do druhého, distribuovaná architektura umožní dokonce sdílet hardware spárovaných zařízení kterýmkoli z nich.

Klepněte pro větší obrázek

Další důležitou vlastností je podpora aplikací naprogramovaných pro jiné platformy. Počítá se s podporou HTML5, Linuxu a samozřejmostí bude také podpora aplikací pro Android. Huawei klade velký důraz na bezpečnost nové platformy. Na rozdíl od Androidu nedovolí přístup na úrovni rootu, čímž případnému útočníkovi omezí kontrolu nad systémem. Celkovou bezpečnost má zvýšit nasazení formální verifikace (TEE) s pokročilou kontrolou kódu.

Uvedení Harmony OS rozhodně neznamená odstřižení se od Androidu ve smartphonech Huawei. Richard Yu uvedl, že primárním systémem v chytrých telefonech nadále zůstává systém Googlu, ale pokud by to situace vyžadovala, firma bude prakticky ihned (během 1 až 2 dní) schopná přejít na Harmony. Platforma bude zatím primárně sloužit jako ekosystém pro IoT a chytrou domácnost. Půjde zároveň o přímou konkurenci multiplatformního systému Fuchsia, který vyvíjí Google.

Diskuze (31) Další článek: INFOGRAFIKA: Jak šel čas s Notem a stylusem. Samsung shrnuje osmiletou evoluci

Témata článku: Huawei, Android, Aplikace, Čína, Harmony OS, Operační systémy, Linux, Mobilní platformy, Fuchsia, Pro vývojáře, Source, Univerzální systém, Harmony, SOUR, Java, Systém, Huawei Richard Yu, Jak, Internet, Honor Vision, Hongmeng, Open source, Windows Mobile


Určitě si přečtěte

T-Mobile rozdává data. Zdarma, pro všechny, bez omezení objemem či rychlostí
Filip Kůžel
Neomezená dataZdarmaT-Mobile
Hodinky Garmin Venu 2 přicházejí ve dvou velikostech a s dvojnásobnou výdrží
Lukáš Václavík
Chytré hodinkyGarmin
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska | 23

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

** Otestovali jsme další letošní nové „áčko“, které by se mohlo stát mainstreamem ** Podobnost s Galaxy A72 je, až na baterii a jeden foťák, dost velká ** Sáhnete po levnější LTE verzi nebo po výkonnější 5G variantě?

Martin Chroust | 29

Martin Chroust
GalaxyRecenze
Garmin překvapil levným sporttesterem a LTE hodinkami pro náročné
Martin Chroust
HodinkyGarmin