Harmony OS ve smartphonech se pozvolna rozšiřuje. Duopol Android-iOS ale v dohledné době určitě nerozbije

Blíží se závěr roku a analytici postupně přicházejí s výhledy na vývoj trhu v příštích letech. Objem prodaných smartphonů má podle prognózy Strategy Analytics v roce 2023 poklesnout zhruba o 5 %. Na vině je válka na Ukrajině, pokračující výpadky ve výrobě zejména v čínských provozech, ale také nejisté vyhlídky ekonomiky v následujících letech, kdy spotřebitelé omezují zbytné výdaje.

Klepněte pro větší obrázek

Z pohledu operačních systémů nadále ovládají trh dvě největší platformy – Android a iOS. Podle statistik Strategy Analytics dosáhl Android svého nejvyššího tržního podílu 86 % v roce 2017. Právě v tomto roce představil Apple svůj iPhone X, po dlouhé době změnil zajetý design svých telefonů a rozšířil portfolio na dvě hlavní řady. Následně začal iOS ukrajovat z koláče mobilních platforem větší kus, letos by měl dosáhnout svého maxima 18 %.

Platforma Huawei může vyrůst na ostatních

Do souboje těchto dvou velikánů se nenápadně zapojuje i třetí globální platforma Harmony OS od Huawei. Ačkoli ji někteří kritici označují za pouhý „fork“ Androidu, tedy v podstatě další z nadstaveb, které používá mnoho výrobců – díky samostatnému balíku služeb (HMS), vlastnímu marketu (AppGallery) a nezávislosti na službách Googlu, je Harmony OS považován za svébytný ekosystém.

Jenže kvůli tomu, že Huawei své smartphony vybavuje systémem Harmony OS zatím pouze v Číně (na globálních trzích stále běží na Androidu s nadstavbou EMUI), daří se systému růst jen velmi pozvolna. Za letošní rok odhaduje Strategy Analytics pouze 2% podíl na trhu mobilních platforem a za dalších 5 let (v roce 2027) má dokonce platforma ze statistik zase zmizet.

To je ale poměrně dlouhodobá prognóza a do té doby se může ještě hodně stát. Huawei může například svoji platformu licencovat i jiným výrobcům. Zejména v domovské Číně by to dávalo smysl, protože tamní uživatelé nemají pod kontrolou totalitního státu ke službám Googlu žádný přístup a jejich absenci tak nevnímají jako handicap. 

Diskuze (4) Další článek: ČTÚ pod drobnohledem NKÚ: Zpackal 5G aukci, nezajistil zlevnění tarifů a porušil rozpočtovou kázeň

Témata článku: , , , , , , , , , , AppGallery, Dohledná doba, Výroba, Platforma, Vyhlídka, SMA, Harmony,