HBC může nahradit Bluetooth a Wi-Fi. Místo rádiových vln přenáší signál přímo naším tělem

Vědci z Tokijské univerzity představili efektivní řešení přenosu dat pomocí lidského těla, který je vhodné u elektroniky, kterou nosíme přímo na těle. Hlavním přínosem má být lepší bezpečnost ve srovnání s klasickým bezdrátovým přenosem.

Ať už jde o chytré náramky, hodinky, brýle, různé snímače a další elektroniku, kterou si už dnes dáváme přímo na tělo, nebo kterou přinese budoucnost, většinou dnes spoléhá na Bluetooth či Wi-Fi. Tyto technologie však mají relativně velkou spotřebu a lze je nepozorovaně odposlouchávat. Posílání signálu skrze lidské tělo není nové, ale hlavní přínos japonského systému Human Body Communication (HBC) je právě v nižší energetické náročnosti a vyšší bezpečnosti.

Systém využívá signál s nízkou frekvencí a díky tělu jako nosiči je velmi stabilní. Oproti bezdrátovým technologiím se zde nepoužívají antény, ale elektrody, které vysílají a přijímají signál z pokožky. Klíčové je zde nastavení výkonu, aby signál překonal potřebnou vzdálenost a tedy i přirozený odpor těla.

Vědci počítají i s tím, že by se k přenosu dat používala i zařízení, která jsou mimo lidské tělo. Stačilo by se tak pouze dotknout a v tu chvíli by se navázalo spojení mezi elektronikou na vašem těle a zařízením – může jít například o mobilní telefon, které je standardně izolovaný v kapse ale třeba i klávesnici nebo myš na stole. To znamená bezpečné a rychlé připojení určené například pro rychlé ověření nebo k přenosu dat bez obvyklých komplikací spojených s Bluetooth nebo Wi-Fi.

Klepněte pro větší obrázek
Testovací architektura pomocí které se zkoumalo, jak je možné zlepšit přenos dat pomocí lidského těla (Tokyo University of Science)

Právě dotyk je jednou z hlavním interakcí, jak ovládáme zařízení, přičemž nejde jen o dotyk na displeji, ale dotyk na klávesnici, monitor, přepínač apod. S nárůstem nositelností je HBC možná oblast, která se ještě více rozvine a stane se standardem v dnešním zarušeném světě plného signálů z Wi-Fi sítí, mobilních datových sítí a dalších typů bezdrátových technologií.

Diskuze (1) Další článek: Týden mobilně 491: Návštěva v Huawei 5G trucku a největší hity Apple iPadOS

Témata článku: Technologie, Wi-Fi, Bluetooth, Nositelnosti, NAS, Přenos dat, Tělo, Rádiová vlna, HBC, Lidské tělo, Bluetooth nebo wi-fi, Dotyk, Přenos, Wi-fi síť, Bluetoot, Signál, Pře


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

** Design a modrá barva je parádní, to se musí nechat ** Výkony ultraširokého foťáku jsou slabé, škoda ** Telefon má čistý Android 11, ten ale bude potřebovat péči

Jakub Michlovský | 16

Jakub Michlovský
Android OneRecenze
Vodafone mění firemní slogan a snižuje cenu pevného internetu na polovinu
Jan Láska
InternetAkční nabídkaVodafone
Android 12 přinese nové prostředí. Google ukázal, jak bude vypadat
Vladislav Kluska
Android 12BetaAndroid
Nový iPad Pro zamotá hlavu hned dvakrát. Prvně výkonem, pak cenou
Martin Miksa
iPadOSiPadTablety
RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

** Otestovali jsme další letošní nové „áčko“, které by se mohlo stát mainstreamem ** Podobnost s Galaxy A72 je, až na baterii a jeden foťák, dost velká ** Sáhnete po levnější LTE verzi nebo po výkonnější 5G variantě?

Martin Chroust | 29

Martin Chroust
GalaxyRecenze
AAWireless: malá krabička, která zpřístupní Android Auto i bez kabelu
Jan Láska
Chytré autoAndroid AutoPro řidiče
RECENZE: Redmi Note 10 – dobrá partie, jen nesmíte chtít telefonem taky platit

RECENZE: Redmi Note 10 – dobrá partie, jen nesmíte chtít telefonem taky platit

** Hezký displej, stereo redoruktory a odolnost IP53 ** Dobrá výdrž a rychlé dobíjení i spolehlivost čtečky otisků ** Vadou na kráse (a zejména funkčnosti) je chybějící NFC

Jakub Vrbacký | 32

Jakub Vrbacký
Nižší třídaRecenze