Herní mobily řady Black Shark 5 dorazily do Evropy. Vyberete si výkonnější nebo levnější model?

  • Herní mobily Black Shark 5 dorazily s mírnou prodlevou do Evropy
  • I tentokrát si můžete vybrat ze dvou podobných modelů
  • Zvolíte maximální výkon nebo raději výraznější finanční úsporu?

Zatímco na herní mobil Black Shark 4 Pro jsme museli v Evropě čekat dlouhých devět měsíců, u nástupnické generace bylo čekání jen dvouměsíční. V těchto dnech se totiž dvojice herních mobilů Black Shark 5 dostává z Číny do zbytku světa, a telefony si můžete nově pořídit i v Evropě. A pokud jste zarytí mobilní hráči, rozhodně je na co se těšit...

Z praktického hlediska můžeme novinky vidět jako přímou konkurenci pro Red Magic 7 Pro, který v redakci aktuálně testujeme. Každý herní mobil na to jde však trochu jinak, zatímco Red Magic lpí na aktivním chlazení, Black Shark jde spíše cestou multimediálně laděnějšího zařízení s kvalitnějšími fotoaparáty.

Black Shark 5 Pro: Maximální herní výkon

Začněme výkonnějším modelem Black Shark 5 Pro, který dostal do výbavy 6,7" Full HD+ OLED displej (Samsung E4) s obnovovací frekvencí 144 Hz. Výrobce u panelu vyzdvihuje 720Hz touch sampling rate a čidla pro regulaci jasu na přední i zadní straně telefonu, díky nimž může displej automaticky nastavit jednu z 16 tisíc úrovní jasu. Dvě oblasti displeje navíc podporují funkcí „3D touch“, což oceníte zejména při hraní akčních her, kdy je zpětná vibrační odezva „přímo z displeje“ velmi důležitá. Za zmínku stojí i podpora 10bit barev, HDR10+ a pokrytí barevného prostoru DCI-P3.

Klepněte pro větší obrázek
Klíčové hardwarové specifikace herního mobilu Xiaomi Black Shark 5

Na delší straně kovového rámu najdete i herní magnetické Pop-up triggery, jimž můžete v závislosti na spuštěné hře namapovat vlastní chování. Pokud zrovna nehrajete hry, triggery spustíte svítilnu, uvolníte RAM, zaznamenáte zvuky nebo pořídíte screenshot.

Na rámu telefonu jsou dále umístěny stereoreproduktory, čtečka otisků prstů a USB-C konektor. Přes něj budete dobíjet 4 650mAh baterii telefonu, která nižší kapacitu dohání výkonným dobíjením. Přes přibalený120W adaptér dobijete akumulátor z nuly na sto procent za pouhou čtvrthodinu! Výrobce u baterie uvádí 1 200 nabíjecích cyklů, v režimu Battery Bypass můžete při hraní her brát energii přímo ze zásuvky, přičemž baterie se zároveň dobíjet nebude.

Zadní kryt se, na poměry herních smartphonů, drží spíše při zemi. Najdeme na něm ostrůvek se třemi fotoaparáty. Hlavní foťák nabídne rozlišení 108 megapixelů (F1.8), pomůže mu 13Mpx širokáč (F2.4) a také 5Mpx makro, které dokonce dokáže automaticky zaostřovat. 

Oficiální představení řady Black Shark 5:

Výkon má samozřejmě pod palcem Snapdragon 8 Gen 1, na nějž navazují rychlé pamětí LPDDR5 (6400 Mbps) o maximální kapacitě 16 GB. Větší teplotní profil čipsetu má eliminovat nová sendvičová konstrukce dvou okruhů pro kapalinové chlazení. Xiaomi z celého návrhu telefonu odebralo termopastu, a nahradila ji místy, kde se přímo setkávají měděné součásti. A to podle výrobce značně urychluje odvod tepla z kritických hardwarových prvků. Paměť typu UFS 3.1 má maximální kapacitu 256 GB, microSD karty chybí. Ve výbavě se myslelo i na podporu 5G či Wi-Fi 6.

V telefonu běží Android 12 s nadstavbou Joy UI 13, která má být navržena přímo pro mobilní hráče. Smartphone se prodává v bílé a černé barevné verzi, a to ve třech paměťových konfiguracích. Základní model (8 + 128 GB) stojí 799 EUR,  tj. 19 700 Kč. Verze 12 + 256 vyjde na 899 EUR (22 200 Kč), zatímco za nejvyšší konfiguraci 16 + 256 GB zaplatíte, v přepočtu, 24 700 Kč. Nejvyšší výbava však zatím není skladem, na webu evropského obchodu můžete zatím zakoupit jen dvě nižší paměťové konfigurace.

Black Shark 5: Když chcete trochu ušetřit...

Pokud hledáte u herního pohledu zajímavější poměr výkon/cena, zřejmě vám padne do oka Black Shark 5. Tento model toho má hodně společného s Pro variantou. Stejný je, jak displej, tak stereo reproduktory, boční triggery či baterie se 120W rychlodobíjením Hyper Charge.

Klepněte pro větší obrázek
Toto jsou klíčové hardwarové parametry levnějšího Black Shark 5

Sahalo se prakticky jen na čipset, operační paměti a fotoaparáty. Black Shark 5 pohání méně výkonný Snapdragon 870, který je doplněn 8 nebo 12GB operační pamětí. Sluší se také zmínit, že jsou RAMky o něco pomalejší (5 500 MHz), než u Pro verze. V prvním případě počítejte s nerozšiřitelným 128GB úložištěm, v případě druhém je paměť typu UFS 3.1 na kapacitě 256 GB.

Dalším velkou proměnou prošly fotoaparáty. Telefon využívá hlavní 64Mpx snímač s PDAF ostřením (F1.8), na něhož navazuje 13Mpx širokáč a 2Mpx makro, které bude jen do počtu. Na druhou stranu se můžete těšit na dost atraktivní cenovku. Šedá nebo černá varianta 8 + 128 GB stojí 549 EUR (cca 13 500 Kč), zatímco varianta 12 + 256 GB vychází na 16 tisíc korun. 

V Česku můžete v současné době ještě pořídit loňskou variantu Black Shark 4 5G, která je v základní konfiguraci 8 + 128 GB ještě o pár tisíc levnější. Čtyřka i pětka přitom běží na stejném čipsetu, loňská verze se však musí spolehnout na jiné foťáky, trochu menší baterii a na starší verzi softwaru.

Diskuze (2) Další článek: Honor před prázdninami zlevňuje většinu smartphonů. Ušetříte 10 %

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Xiaomi, , , , , , , , , , , , , , Česká republika, PDAF, Mobil, Evropa, Hyper Charge, Joy Ui, Herní, Konfigurace, Displej, Levný model,