Historické mobilní telefony Siemens (fotogalerie)

V internetové fotobance Siemensu jsme našli obrázky nejstarších mobilních telefonů. Historie začíná v roce 1986 a postupně se prokoušeme až k nedávné minulosti. Některé fotografie opravdu stojí za to.
Historické mobilní telefony Siemens (fotogalerie)

Historie mobilních telefonů Siemens se začala psát v polovině osmdesátých letech. Přestože veřejné rádiové sítě existovaly v Německu už od roku 1958, bezdrátově mohla komunikovat jen hrstka privilegovaných osob. Telefonní čísla se nedala vytáčet, hovory bylo nutné manuálně přepojovat na ústředně a šest set pracovníků obsluhovalo hovory jedenácti tisíc účastníků této rádiové sítě. Telefony první generace stály mezi osmi až patnácti tisíci markami, obvyklé účty byly 66-270 marek měsíčně. V této době byla mzda kvalifikovaného dělníka přibližně šest set marek, je tedy zřejmé, že opravdu nešlo o službu pro normální lidi.

Vše se změnilo, když společnost Deutsche Bundespost (podle jiných zdrojů to byl Deutsche Telekom) 1. září 1985 spustila svojí síť C-Netz. Účastníci získali telefonní číslo, na kterém byli dosažitelní na prakticky celém území tehdejšího západního Německa.

Tady začíná historie

Siemens C1 (1986): úplně první mobilní telefon značky. Pracoval v síti C-Netz a vážil 8,8 kg.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Siemens C1

Siemens C2 Portable (1988): první telefon, který ke svému provozu nepotřeboval automobil. Anténa, baterie ... vše se vešlo do kompaktního obalu a hmotnosti sedm kilogramů. Mobilita ale nebyla zadarmo, Siemens C2 Portable, který bylo nutné nosit v kufříku nebo na širokém popruhu přes rameno, stál 9 200 marek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Siemens C2 Portable (druhý obrázek je úžasný!)

Siemens C3 a C3 Portable (1990): výrobce dokázal neuvěřitelně snížit hmotnost telefonu, model C3 už váží pouze 2,5 kg. Stejně jako v předchozím případě, základní verze je určena pouze do automobilu, model Portable funguje i samostatně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Siemens C3 Portable

Siemens P1 (1992): první mobilní telefon Siemensu pro sítě GSM ještě příliš nepřipomínal dnešní mobily. Vážil 2,2 kg a na jedno nabití vydržel dvanáct hodin pohotovosti nebo dvě hodiny hovoru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Siemens P1

Siemens C4 compact (1992): první skutečně mobilní telefon, který už nevypadal jako příruční generátor. Vážil pouze šest set gramů a na jedno nabití vydržel až osm hodin. Byl oblíbený zejména mezi vedoucími pracovníky, které potřebovali být při práci v terénu: architekti, stavbyvedoucí apod. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Siemens C4 compact

Siemens S3 com (1993-1994): k tomuto telefonu nemáme bližší informace. Víme jen to, že se k němu dala připojit PC karta s hardwarovým modemem a s ní bylo možné používat mobilní datové přenosy o úžasné rychlosti 9,6 kb/s.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Siemens S3 com

Siemens S4 (1996): je to klasický představitel mobilních telefonů devadesátých let, pro pamětníky jistě legenda. V roce 1996 byli všichni nadšeni jeho 235 gramy, výdrží padesát hodin v pohotovosti a 4-7 hodinami hovoru, možností posílat textové zprávy. Rovněž s tímto telefonem a patřičnou komunikační kartou se dalo připojit k internetu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Siemens S4

Siemens S6 (1997): až nebývale tenký mobilní telefon s nápaditým zakulaceným designem; však za něj také získal ocenění. Vážil 165 gramů, což byla ve své době bomba. Dovolte mi osobní vzpomínku: byl to totiž můj první mobil, vůbec jsem ho neměl rád a Siemensu jsem kvůli němu nějakou dobu nemohl přijít na jméno. Spravil to až o dvě generace mladší model S25, který jsem vzal na milost.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Siemens S6

Siemens S10 (1997): ať si kdo chce co chce říká, ale Siemens S10 byl první barevný mobilní telefon. Dokázal sice zobrazit jen tři nepříliš dobře rozlišitelné odstíny, ale barvy to byly. Majitelé určitě rádi vzpomínají na boční tlačítko pro spuštění dvacetisekundového záznamníku zvuku, které se dalo v kapse tak snadno stisknout ... Pokud si dobře vzpomínám, byl to první mobilní telefon mého tehdejšího kolegy Rostislava Kocmana (dnes Mobil.cz).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Siemens S10

Siemens S11 E (1997): varianta modelu S10, která byla určena pro provoz v mobilních sítích 1 800 MHz.

Klepněte pro větší obrázek Siemens S11 E

Siemens S10 active (1998): první outdoorový telefon. Šlo o další variantu S10, která měla různé pryžové prvky, byla odolnější proti nárazům a poškrábání. Telefon se prodával v červené, zelené a šedé variantě.

Klepněte pro větší obrázek Siemens S10 active

Siemens SL10 (1998): kdo říkal, že prvním telefonem s vysouvací klávesnicí byla Nokia 7650, ten nikdy neviděl Siemens SL10. Design byl na svou dobu velmi odvážný, telefon se snad proto příliš neuchytil. Byl to jeden z nejmenších přístrojů své doby a vážil pouze 139 gramů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Siemens SL10

Siemens S15 E dualband (1998): jeden z prvních telefonů, který dovedl pracovat v sítích 900 i 1 800 MHz. Do jeho paměti se vešlo 255 jmen, netradiční funkcí byl převodník měn. Pokud si ale dobře vzpomínám, tento telefon se u nás vůbec neprodával.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Siemens S15 E dualband

Siemens S16 globalband (1998): mobil pro cesty do USA pracoval v pásmech 900 a 1 900 MHz. U nás se opět neprodával.

Klepněte pro větší obrázek Siemens S16 globalband

Siemens C10 (1998): první model základní řady C, u nás jej prodával v sadě Go Eurotel - v modré barevné variantě. C10 byl určen pro nové uživatele mobilních telefonů, pro začátečníky.

Klepněte pro větší obrázek Siemens C10

Siemens C25 (1999): dostáváme se už blíže do současnosti, tento telefon už určitě pamatuje velká část čtenářů. Siemens C25 měl úspěch, protože byl levný a dostal se do předplacených sad. V té době ale byla zrovna aktuální i nesmrtelná Nokia 5110, neměl to tedy úplně jednoduché. Vyzváněcí melodie pro Siemens C25 složili slavní dýdžejové, z jednohlasého pípání to ale nebylo příliš poznat. Dobře slyšet byl zato šum reproduktoru při telefonování - s tímto problémem se Siemensu levných mobilů potýkal dlouho.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Siemens C25

Siemens S25 (1999): jeden z přelomových modelů. Byl malý, lehký, měl infraport a jako první Siemens přišel s wapem. Použil při tom však systém, k němuž později nesáhli čeští operátoři, wapový prohlížeč byl proto pouze na ozdobu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Siemens S25

A další ...

Mobilní telefony Siemens řady 35 se sice už dávno neprodávají, už je ale nelze řadit to tak vzdálené mobilní historie. Řada lidí je ještě stále používá, nenáročným uživatelům, kteří potřebují pouze telefonovat, určitě stačí:

  • Siemens C35i: klasický telefon střední třídy, prodával se dobře a dlouho
  • Siemens M35i: varianta v odolnějším obalu - poprvé bez antény
  • Siemens S35i: manažerský model, který se podle mého názoru příliš neuchytil
  • Siemens A35/A36: nenápadné, nevybavené, ale velmi levné telefony

Mezi tím Siemens koupil mobilní divizi společnosti Bosch, výsledkem bylo několik telefonů, z nichž nejznámnější byl Siemens S40. Model A40 byl plně v režii Siemensu, byl to opět velice jednoduchý a levný telefon. Řada 45 přinesla několik modelů, které jsou dodnes velmi dobře použitelné:

  • Siemens SL45: unikátní telefon s paměťovou kartou a diktafonem, bohužel bez GPRS
  • Siemens SL45i: Siemens mu přidal Javu
  • Siemens S45: výborný manažerský telefon, poslední s černobílým displejem
  • Siemens ME45: odolná varianta S45
  • Siemens C45: telefon střední třídy, s nímž Siemens začal designovou sérii, kterou s mírnými inovacemi drží dodnes

Další telefony už nepatří do historie, prodávají se, nebo se teprve nedávno přestaly prodávat. Jestli vás zajímají současné Siemensy, doporučujeme samostatný článek, který jsme připravili před týdnem.


Pamatujete si ještě na nejstarší Siemensy? Kdo měl a používal nejstarší model? Víte ještě o nějakém starém Siemensu, který jsme v tomto přehledu nezmínili? Sobotní diskusi věnujme starým Siemensům.

Diskuze (72) Další článek: Ovladač bluetooth klávesnice a myši pro kapesní počítače realitou

Témata článku: Siemens, Telefony, Nokia 7650, Siemens A35/A36, Siemens C35i, Siemens C45, Siemens M35i, Siemens ME45, Siemens S35i, Siemens S40, Siemens S45, Siemens SL45, Siemens SL45i, Telefon, Mobilní historie, C-Netz, MOBI, Mobilní telefon, Fotogalerie, Vedoucí pracovník, Foto, Mzda, Přelomový model, Odolná varianta, MobilSony Xperia 1 IV ukazuje, jak má fungovat pravý optický zoom. V ekologii předběhla i Apple

Sony Xperia 1 IV ukazuje, jak má fungovat pravý optický zoom. V ekologii předběhla i Apple

** Sony Xperia 1 IV je lehkou evolucí s vylepšeným fotoaparátem ** Ten dostal kontinuální zoom pro pravé optické přiblížení ** Za 35 tisíc korun k němu výrobce nepřibalil nabíječku ani kabel

Martin Miksa
Optický zoomVideo
Digitální peněženka přichází i k nám. Google Wallet nahradí fyzické karty i aplikaci Google Pay

Digitální peněženka přichází i k nám. Google Wallet nahradí fyzické karty i aplikaci Google Pay

** Google Wallet je náhradou Google Pay ** Kromě bezkontaktního placení toho ale umí mnohem víc ** Chce být agregátorem všech vašich karet, klíčků či dokladů

Martin Miksa
Digitální dokladyAndroid 13Mobilní aplikace
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Jak na Androidu skrýt soukromé fotografie a videa. Stačí tato základní aplikace a úvodní nastavení

Jak na Androidu skrýt soukromé fotografie a videa. Stačí tato základní aplikace a úvodní nastavení

** Víte, jak snadno na Androidu schovat fotky a videa? ** Vystačíte si se základní aplikací a krátkým nastavením ** Fotky ukryjete za sken obličeje či za otisk prstu

Martin Chroust
FotografieJak...Soukromí
Cestujete? Mobil je nejlepší pomocník. Uložte do něj doklady, pohlídejte zavazadla a další tipy

Cestujete? Mobil je nejlepší pomocník. Uložte do něj doklady, pohlídejte zavazadla a další tipy

** Jedete na výlet nebo na dovolenou? ** Smartphone vám na cestách může být nenahraditelným pomocníkem ** Dáme vám několik tipů, jak konkrétně telefon pomůže

Martin Miksa
Tipy a trikyMobilní aplikacePro turisty a cyklisty
První problémy Nothing Phonu. Uživatelé hlásí zelený nádech displeje, mrtvé pixely a nevzhledné pruhy

První problémy Nothing Phonu. Uživatelé hlásí zelený nádech displeje, mrtvé pixely a nevzhledné pruhy

** Nothing Phone je v prodeji pouhých pár dní ** První uživatelé už se přesto potýkají s nečekanými problémy ** Všechny se točí okolo displeje, který firma ze startu dost chválila

Martin Miksa
DisplejeProblém
Nokia má nové tlačítkové mobily. Jeden je známá reinkarnace, druhý slouží i jako pouzdro na sluchátka

Nokia má nové tlačítkové mobily. Jeden je známá reinkarnace, druhý slouží i jako pouzdro na sluchátka

** Nokia ukázala tři nové tlačítkové telefony, které mají čím zaujmout ** Model 5710 XpressAudio slouží zároveň i jako krabička pro sluchátka ** Další hrají na nostalgii a lákají nenáročné uživatele

Martin Miksa
RetroTelefonyHudba v mobilu
Pokud v létě u T-Mobilu vyčerpáte data, v mobilní aplikaci si aktivujete ještě jednou tolik a zadarmo

Pokud v létě u T-Mobilu vyčerpáte data, v mobilní aplikaci si aktivujete ještě jednou tolik a zadarmo

** T-Mobile představil svou letní kampaň ** Pokud vám dojdou data, v apce Můj T-Mobile dostanete zdarma stejnou porci ** Akce platí i pro firemní zákazníky a předplacenky

Martin Chroust
Můj T-MobileMobilní dataT-Mobile
Xiaomi Mi Band 7 Pro se přiblížil hodinkám. Vypadá stylově, dostal GPS a zachovává slušnou výdrž

Xiaomi Mi Band 7 Pro se přiblížil hodinkám. Vypadá stylově, dostal GPS a zachovává slušnou výdrž

** Xiaomi poprvé představilo „Pro” verzi svého populárního náramku ** Mi Band 7 Pro dostal GPS a funkcemi má blízko k hodinkám ** Cena i výdrž baterie přitom stále potěší

Martin Miksa
Chytré náramkyNositelnosti
10 důvodů, proč přejít z iPhonu na Android. Přesvědčí vás tento seznam o změně mobilní platformy?

10 důvodů, proč přejít z iPhonu na Android. Přesvědčí vás tento seznam o změně mobilní platformy?

** Google se snaží přesvědčit uživatele iOS o přechodu na Android ** Vytyčil deset největších důvodů pro změnu platformy ** Nám to však příliš nestačí, spokojíte se s hlavními důvody alespoň vy?

Martin Chroust
GoogleiOSAndroid
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

** RAM je po procesoru druhým nejdůležitějším HW parametrem ** Stará se o rychlý multitasking a o svižné načítání dat ** Věděli jste, kolik v RAM průměrně zabírá Android 12?

Martin Chroust
Virtuální RAMOperační paměť
Jak prodloužit výdrž baterie smartphonu. Tohle je osm tipů, které byste měli znát

Jak prodloužit výdrž baterie smartphonu. Tohle je osm tipů, které byste měli znát

** Výdrž baterie smartphonů je věčné téma, poradíme jak ji prodloužit ** Některé triky přidají i hodiny výdrže navíc ** Jiné zas pomohou udržet její dlouhou životnost

Martin Miksa
VýdržBaterieTipy a triky