Nebylo by možné testovat i přesnost měření mimo aktivity? Při běžném nošení během dne? Pro nás, kteří hodinky využíváme ze zdravotních důvodu je to mnohem důležitější než měření aktivit...
Nevím, jak na to. Vlastně neznám hodinky, ze kterých by bylo možné dostat hodnoty průběžného denního měření. Vytvoří se z toho možná graf v jejich aplikaci, v horším případě jen nějaký průměr. Abych ale mohl něco srovnávat, potřebuji možnost exportovat data.Tohle dovolí jen podrobný záznam během aktivit.
Názor byl 1× upraven, naposled 12. 12. 2024 09:05
A kde je Polar?
Devatenáct stran? To si v redakci čtěte sami, komedianti.
Tak obecne beh, chuze a kolo neni pro 95% osvedcenych znacek problem, odchylky jsou minimalni.Problem zacina u tepovych spicek, typicky silovy trenink, lezeni, intervalovy trenink - tam se teprve ukaze kvalita senzoru, resp. post-procesni algoritmus (apple)
Kolo je problem
Jak je to s GPS ve vodě u různých hodinek? Ve sladké vodě jsem to nezkoušel, ale v moři mi Samsung Galaxy Watch 4 nefunguje. Hned ztratí satelity, musím vystrčit ruku z vody, aby je chytil, ale pak je zase ve vodě hned ztratí. Přitom plavání by měla být normální aktivita i pro Galaxy Watch 4.
GPS nefunguje v žádné vodě. Nezáleží ani na tom, jak jsou hluboko pod hladinou. U plavání se to řeší dvěma způsoby.V bazénu se u aktivity nastaví jeho délka, hodinky potom pomocí akcelerometru dokážou detekovat obraty i samotná tempa. Není to vždy stoprocentní, u obratu je potřeba dát si pozor na kvalitní odraz a následné splývání, aby ho hodinky správně zaznamenaly.Při plavání na volné vodě je potřeba používat styl, při kterém nejsou hodinky neustále ponořené. Takže jsou vyloučená prsa, s kraulem si ale už poradí. Dnešním GPS snímačům, které získají dobrý fix na satelity před zahájením aktivity, stačí ke zjištění polohy velmi krátký okamžik. Garmin jinak na stránce https://support.garmin.com/en-US/... úplně vážně radí: „Pro získání absolutně nejlepších údajů GPS je jednou z možností nosit hodinky v plavecké čepici nebo je táhnout v suchém vaku, který se pohybuje na vodní hladině.“
Takže tento článok ma presvedčil, že som urobil dobre, keď som kúpil Apple Watch 9. Tep merajú výborne a s baterkou nie je problém. Nabíjam ich vždy, keď sa idem sprchovať. Ešte nikdy sa úplne nevybili a ani ich zvyčajne nenabíjam na 100%. Po sprchovaní ich hneď vezmem z nabíjačky a vtedy majú zvyčajne okolo 90%. Baterke by to malo pomôcť aby sa pomalšie opotrebovala.
Ne jen meles kraviny. Stejně tyhle grafy nikdo neřeším a apple watch jsou pěkné srajdy které nedají ani den asi tak.
Dajú viac ako deň a nabíjam ich vždy, keď sa sprchujem, takže ich mám vždy nabité.
Až na to, že vypadají, jako ze střelnice
Na tom mi nezáleží.
Jako starší osoba jsem loni ležel na kardiologii dva týdny na monitorech. Mám Samsung GW 5 a překvapilo mě jak se shodují s monitorem...
Každý má jinou ruku asi tak bych to viděl. Taky jsem tohle jednou testoval s hrudnim pásem a výsledky měli GW 6 naprosto totožné. Takže se jen smeji co občas autor napsal.
Dokud ležíš, není to moc těžký úkol...
Tak pro lidi po infarktu nebo s ischemickou chorobou srdeční to asi nějaký smysl má. Ale to se neřeší hodinkami, ale nějakým přesnějším přístrojem. Jinak je měření tepu blbost. Je to jen jedna z veličin. Krevní testy si taky neděláte v reálném čase.
Sledování a záznam srdeční frekvence jsou při sportovních aktivitách hodně důležité. Ano, v situacích, kdy už trochu trénujete a nejde jen o turistickou vyjížďku nebo nezávazné vyběhnutí. Během aktivity sledujete tepové zóny, po ní vyhodnotíte, jak byl trénink účinný. Pro trénink je to opravdu významné.
Možná pro profesionály, ale těch je jen pár. Amatérským sportovcům to bohatě stačí pocitově. Mě tyhle všechny teorie o nutnosti kontroly všeho přijdou jen chytrý marketing. Hodně lidí na to skočilo a platí za blbosti, co nepotřebují. My jsme nic takového nikdy neměli a sportovalo se o sto šest.
Pocitově neodhadnete, ve kterém jste tepovém pásmu. Natož potom možnosti přesného vyhodnocení efektu tréninku, řízení regenerace.Dřív nebylo hodně věcí, ale proč se těmto možnostem vyhýbat, když teď tady jsou a umožní efektivně trénovat i amatérům? Nikdo samozřejmě nikomu nebrání je nepoužívat.
Pro jaké profesionály? Je to důležité pro každého, kdo chce, aby měl trénink vysokou efektivitu. Pokud někdo třeba hubne a cvičí s příliš vysokým tepem, tak nepálí tuky, které potřebuje pálit, ale sacharidy.Sledování tepu je velmi důležité, kdo to nedělá, dočká se výsledků většinou mnohem později, zejména u sportovních aktivit a cílů, které závisí právě na tepové zóně.
Proč v testu nejsou hodinky Coros?Protože by všem testovaným napráskaly.
Měřím to, co se mi dostane do ruky. O nadprůměrné přesnosti záznamu tepové frekvence hodinkami Coros jsem po pravdě doposud neslyšel.
To že jste o tom neslyšel, neznamená, že to neexistuje.Doporučuji si doplnit znalosti a ideálně vyzkoušet 😉
A ja odporucam ukludnit hormon. Vybehnut po autorovi clanku ako po 5 rocnom decku. No to je take priam dezolatske.A ku Corosom.Kameňom úrazu APEXOV je meranie pulzu počas aktivity. Neexistuje, aby sme mali pri pučení do kopca tep 150 😊 Druhé hodinky s hrudným pásom pri porovnaní ukazovali 170+. Preverili sme to viackrát a zakaždým bola odchýlka pomerne badateľná (áno, skúšali sme ich utiahnuť aj silnejšie).Zdroj: https://borntotrail.sk/2020/11/25/coros-apex-nes... ...
A on je autor jako bůh, že se mu mám klanět?Koukám, že slovo dezolát je populární i na Slovensku.Test 4 roky starého typu hodinek?Já ale mluvím o současných modelech hodinek Coros.
Klanat sa nemusis. len trochu sliusneho vychovania. A ani citat s porozumenim nevies. ten test styri roky starych hodiniek vysiel pred styrmi rokmi....Ja hovorim o dezolatskej vychove. Dezolat ostane dezolatom. Len dezolat si mysl, ze zozral vsetku mudrost sveta. Len dezolat vsetkych okolo seba napada, a krici ze nikto tomu nerozumie a rozumie tomu len on. Len dezolat tu zasvini vsetky diskusie svojimi dezolatskymi vyluckami.
Ano, cinske hodinky napraskaju o nas cinskym sudruhom vsetko. Tak ako cinske telefony 🙂
O jakých čínských hodinkách to píšete?
O Corosoch, dezolatik. O Corosoch, dezolatik. Stale o Corosoch.COROS' main operations are within mainland China. Its R&D, Manufacturing, and HRM are done by its HQ in Shenzhen, mainland China.
A kde si myslíte, že se vyrábí Garminy nebo jiné značky?
Ahoooj dezolatik! Nauc sa citat s porozumenim, a potom mozno sa s tebou budem dalej bavit. Trieskas tu hluposti. Nevies citat s porozumenim. Nevies co je R&D. Nevies nic. Vies len trieskat svoje dezolactinyA kde sa vyrabaju garminy? Hm? Papa dezolatik! Lubim ta! Bojuj! Si najlepsiPre admina diskusii, poprosim pre mna trvaly ban, dovod? Som utocny, urazam dezolatika. Dakujem
Názor byl 1× upraven, naposled 9. 4. 2024 19:50
Taky to mám otestováno a stejný výsledek. Já jsem ale při měření natarzil na zajímavou věc... Apple Watch ve špičkách (rychlé schody, kpoec ve stoje na kole atp.) nejsou přesné a mají zpoždění protí hrudnímu pásu Polar, ale je zajímavé, že po ukončení cvičení umí hodnoty upravit a výrazně zpřesnit.Takže když to sleduju na obou zápěstích, je zpoždění viditelné a AW nedosáhnou maxima TF které naměří hrudní pás. Ale zpětné vyhodnocení dat už tu špičku má.
-Já bych řekl, že zrovna gravel kolo v lehčím terénu je pro měření na zápěstí asi nejtěžší disciplina. Drobné otřesy řídítek se přenášeji na ruce v podstatě bez tlumení.-Nepřekvapuje mě špatný výsledek Epixů. Sdílí rozměry a design se základními Fénixy. Mají nejhorší poměr šířky pásku a hodinek ku hmotnosti, navíc je ta hmotnost koncentrovaná na lunetce, která je daleko od pokožky. Po přecházení z Forerunner mi to subjektivně sedělo jako bych měl na zápěstí kovovou kuličku na provázku. I ty pásky z forerunner mi přijdou lepší, měkčí a lépe drží. Ve výsledku Forerunner o 25% méně nepřesné.
Proto právě je dobrý zrovna na gravel nosit hrudní senzor. Sice mám AW, zapínám je, ale senzory jsou připojené na Garmin Edge 830. Kde je hrudní senzor, rychloměr a senzor kadence. K wattmetru jsem zatím nedospěl. Na AW se spoléhám při běhání nebo plavání, tam jsou přesné...gravel prostě ne.
Tak zrovna AW byly u mě na gravelu hodně přesné. Všechny tři modely, které jsem takhle měřil.
Jj, kolo je problem. Na beh v pohode
Vo výsledku .. ak ste športovec :- ak máš iPhone, kúp Apple Watch alebo Garmin- ak máš Android, kúp Garmin, Polar a podobneSamsung Watch zatiaľ nekupovať.. snímač tepu je veľké sklamanie.Mobily Samsung sú vynikajúce (vo vyššej triede - viz. S23 Ultra), hodinky sú ale nič moc poslednú dobu....Preto sa svojich 6 ročných Galaxy Watch 46mm už čoskoro zbavím a prejdem na Garmin Forruner alebo Epix🙂Svojej S23 Ultre doprajem to najlepšie - rozumej Garmin ;)
Názor byl 1× upraven, naposled 6. 1. 2024 23:29
Naopak garmin to je slušně tezitko na ruce. Za mě GW6 má senzory úplně na pohodu. Neřekl bych že nepřesné stačí se podívat na jiné recenze. Jinak garmin a jejich os je velka tragedie.
Apple watch maji nejlepsi mereni tepu dlouhodobe, vychazi to v mnoha ruznych testech od mnoha ruznych autoru. A neni to prekvapeni, na Apple Health se Apple soustredi uz delsi dobu a jelikoz ma na investice v celem prumyslu jakozto nejhodnotnejsi firma na trhu nejvice penez, bylo by prekvapeni, kdyby to dopadlo jinak.
No rekl bych, ze je to hlavne tim, ze se u nich pocita nabijeni na denni bazi a tudiz tam skutecne nesetri energii a prosvecuji to opravdu dukladne.
Je možné, že jim to pomáhá, ale třebas Samsungy mají obdobnou výdrž a zdaleka tak pěkné výsledky nemají.
Obdobnou výdrž? Vždyť gw6 dají o dva dny víc ty pako 🤦
To jsem zjistila už dávno, AW mají přesnost srovnatelnou s hrudními pásy (mám ověřeno s hrudním pásem Garmin a nějakým noname z číny, nejméně přesný byl ten čínský šmejd, AW a Garmin byly nastejno). Ale hodně záleží na čistotě senzoru, jak moc se člověk potí a kde konkrétně jsou hodinky umístěné a jak moc jsou dotažené. U AW je výhoda v tvaru a že jsou lehké, tudíž se nemusí tolik dotahovat a po ruce necestují.
Nejhorší je, když se nějaký hypochondr každých 5 minut sleduje. Léčím se s vysokým tlakem a mám ho dobrý, protože mi ho pí doktorka změří 1x za 4 měsíce, když tam jdu na kontrolu. Ještě pochopím, že chytré hodinky jsou schopné změřit tep. Krevní tlak, to už je horší a vůbec netuším, jak mohou změřit krevní cukr. Já mám měřák na cukr a musím si každé 3 týdny měřit cukr, jednou před jídlem a za 3 týdny po jídle. Píchnout, kapka krve na proužek a měřím. Když naměřenou hodnotu zadám jako kalibraci, pak mám další 3 týdny cukr kolem toho, co jsem si naměřil z krve. Prostě měření každých 5 minut škodí nejvíce zdraví, protože člověk se úplně zbytečně stresuje tím, že mu to naměřilo něco špatně, přitom to ty hodinky nemohou logicky umět tak, jako přesné přístroje.
Měření ničemu neškodí. Možná může škodit sledování výsledků po pěti minutách, ale jestli nějaké zařízení dokáže určité parametry měřit a zaznamenávat kontinuálně, to je jedině výhoda pro pozdější vyhodnocování.Třeba k tomu cukru: Tohle hodinky zatím nezvládají, ale když zrovna v okamžiku toho měření po třech týdnech nejste v ideálním stavu, pak ze špatného výsledku vycházíte další tři týdny. To je přece horší situace, než kdybyste měl kontinuální data.Ze stejného důvodu předepisují lékaři pacientům holtery. Aby nevycházeli z jednorázového měření, třeba ovlivnitelného stresem v ordinaci, ale získali zprůměrované hodnoty.
Jediné, k čemu jsou chytré hodinky dobré, je krokoměr. Tam to, na rozdíl od cukru, asi umějí změřit. Jinak mě štvou, protože musím třepat rukou, abych viděl, kolik je hodin. Není nad klasiku. Ty poslední jsem zatím nevyhodil, jako všechny předchozí, protože se mi líbí displej klasických ručičkových hodinek (to dnešní mládež nezvládá a za pět minut půl čtvrté je uvádí ve zmatek, musí se říct, že je 15:25 - v Anglii, aby je nepřetěžovali, přestali klasické měření času učit.A druhý důvod, proč jsem je nevyhodil je, že jsou vodotěsné, takže když jdu do wellnes, nepropásnu 2x za hodinu 10 minut vířivky. Bez měření kyslíku se opravdu obejdu, ani nevím, k čemu to je, a taky žiju a jak mi něco na ruce může změřit, kolik mám kyslíku v krvi. To je všechno podvod.
"Nevím proč", ale po přečtení tohodle příspěvku, mě napadlo rčení, že starýho psa novým kousků nenaučíš 😀😀😀
Je to tak, ale na všechno je potřeba používat zdravý rozum a ne se hroutit nad tím, co mi zase ten krám na ruce ukázal, když to logicky nemůže umět a je to jen marketingový tah, jak přilákat další hypochondry, aby si ho koupili.
No je zajímavé, že se oháníš zdravým rozumem, ale sám podle všeho trpíš hypertenzí, máš problémy s krevním cukrem, ale ukájíš se, že měření jednou za 3 měsíce je OK.... No nevím, mě to jako zdravý rozum nepřijde.Samozřejmě je nesmysl se sledovat neustále a měřit si tlak třeba 10x každý den. Na druhou stranu, třeba "neustálé" sledování tepu při tréninku a držení jen v určitých mezích je bezpochyby užitečné a je to asi nejlepší cesta, jak dosáhnout požadovaných výsledků. Nebo sledování HRV a klidového tepu pro plánování intenzity tréninků, jako ukazatel přetrénování apod. Stejně tak už dávno jsou always on nebo transreflexní displeje, takže opravdu není třeba nějaký třepání zápěstím. Jsou výrobci, kteří mají na některé měření certifikace a jsou schváleny jako zdravotnické zařízení, takže určitě neměří špatně. Samozřejmě jsou měření, která z podstaty měření na hodinkách asi nikdy úplně přesná nebudou, třeba měření krevního tlaku, který je vyžaduje i u doktora správný postup. I když možná... Stejně tak si myslím, že blbě ve spoustě hodinek/náramků blbě funguje ten tebou "vychvalovaný" krokoměr 😉
No ty máš zdravý rozum, ale musíš hýbat rukou aby se ti rozsvítil displej. Tvůj zdravý rozum ti asi neřekl že ho můžeš nechat pořád zapnutý 😀
Nechápu proč pro čas třepete rukou abyste viděl čas? To si je neumíte nastavit, abyste čas viděl vždy.
Nezvazujete testovat take chytre prsteny? Uvazuju o nakupu, ale chtelo by to alespon info o jak moc jsou pripadne horsi.
Zatím jen zvažuji – přemýšlím, jak se k nějakému dostat.
https://www.youtube.com/@TheQuantifiedScientist...
V článku není uveden rozměr zápěstí, to by mohlo ovlivnit důvod nepřesnosti, protože každé hodinky jinak "sedí".
Myslíte příčinu rozdílu mezi pravou a levou rukou, kterou v textu popisuji? To bych neřekl, obě zápěstí mám stejná. Abych ale při měření vyloučil chybu tohoto typu, hodinky opravdu velmi pevně utahuji.
To jako vazne lidem nevadi hodinky od Apple ktere musi kazdy den jak pitomci nabijet.
Měla jsem 6 týdnů Garmin a když se mi vybily, protože špatně ukazovaly stav baterky, začala jsem je nabíjet denně jako AW, při návštěvě sprchy. Pak jsem se vrátila k AW, protože nepřesné měření nepotřebuju a opravdu mě odložení hodinek na nabíječku počas sprchování nijak neobtěžuje... To jen lidé, kteří nemají zkušenosti s tím mají problém.
nevim ja se nesprchuji 20 minut aby se hodinky hodili na 100%,proste mbe osobne by hodne omezovalo cokoliv od jablek kazdy den nabijet telefon kazdy den nabijet hodinky 🙄
Já přešel na Garminy jen a pouze kvůli baterce, výdrž 3, 4 týdny je fajn. Jinak jsem jablíčkář a nutno dodat, že to jsou 2 úplně jiné produkty. Garminy jsou u mě digitálná hodinky, co něco měří, umí zaplatit a mají notifikace a musíte je jednou za měsíc nabít. iWatch jsou chytré hodinky, kterými si třeba otevřete bránu u garáže, odpovíte na zprávu, zavoláte si z nich když si jdete zaběhat, zobrazíte si data z různých appek, použijete je třeba jako dálkovou spoušť, náhledový displej k foťáku u telefonu, ovladač k nějaké kamerce atp., je to jak smartphone s maličkým displejem a k tomu uzpůsobenými appkami. Každý chce něco jiného. Ano, budete muset denně nabíjet, argument že přes noc se hodiny nabíjí mi přijde mimo, když noc je 1/3 dne a je škoda nesbírat data. Tedy řešením je denně je na těch 20 minut sundat a nabíjet no a to se mi třeba nechtělo, takže jsem přešel na hloupé hodinky od Garminu a jsem víceméně spokojený 😃 Ale iWatch jsou úplně jiný level.
To je prave ono chci sbirat i data v noci a ne kazdy vecer kdyz se clovek nekde zasekne tak jeste vecer hledat nabijecky pro telefon a hodinky jinak je druhy den clovek v pr.... jinak vyuziti iWatch je neskutecne tech funkci ale jak rikam nejsou prakticke hodinky co nevydrzi aspon 6-7 dni prumerneho pouzivani nejsou nic pro mne.
Vidíte. A dřív se říkalo smartphonům počítač s maličkým displayem. 😁 Jako jasně ale jaká je šance že by se tohle stalo za Jobse?
Takový omezující krám bych nikdy nechtěl. Nehledě na to, že při společenské akci v obleku vypadají, jako ze střelnice
A jaké hodinky máš k obleku ty? Ať se zasmějeme? Casio? Timex?
Přesně tak. Ale Jabličkáři mají přece vše nejlepší 🤣 jeste miluju ty dutý hlavy, jak si nalepí samolepku vzadu na auto, aby každýmu dal vědět, že je Android nad jeho chápání a používá Aplle 🤦
A já miluju ty dutý hlavy, co ani neumí napsat správně jméno svého úhlavního nepřítele 😂
Proč v seznamu není Polar? Chápu, že neinvestuje tolik do marketingu, ale technologie Polaru v oblasti měření tepu jsou ze všech vyjmenovaných nejdál.
Protože jsem hodinky Polar zatím netestoval.
a byl by problém je někde koupit,otestovat a pak vrátit ? :)
Jo, tady je videt, ze Apple ma v nekterych oblastech hodne navrch a kdyz uz neco udela, funguje to vetsinou dobre.Stejny trend vidi clovek v telefonech. Implementuji az kdyz to mani vychytane.
Ať zapracují na baterce, s takovými chcipaky nechceš sportovat.AW jsou určené dovnitř.Garmin ven.
Jaký sport děláš nepřetržitě 24 hodin? Ptám se pro kamaráda.
By mě zajímalo, co děláš za sport, že by ti výdrž AWU nestačila? Vzhledem k tomu, že i pro amatéry dají 100km ultra... Kolik těch utramaratonů do měsíce zaběhneš?
Kecá, no.
Napríklad taká turistika je s AW8 na hranici použiteľnosti...tracking vysaje baterku po 9h a na konci turistiky sa vypnú... fakt paráda 😀
Taky proto jsem psal o Ultrách a ne obyčejných AW. To jen pro ty, co neumění číst. 😝A pak oni "obyč" AW asi nejsou hodinky určený pro někoho, kdo chodí denně 9 hodinové tůry, že? Ale ani na obyčejných AW asi nebude problém si nastavit úsporné logování, stejně je na turistiku to detailní k ničemu a jednou za čas... No a pokud ti to nestačí, kup si AWU a nebo nějaký Garminy, který jsou bohužel zase k hov.nu mimo ten záznam sportovní aktivity. Holt je to tak, že buď máš na ruce kalkulačku s dlouhou výdrží a nebo iPhone, ale s krátkou výdrží.
U mna zase skusenost pri cviceni vo fitku, co je moja hlavna aktivita. Pouzival som niekolko Garminov, skusal Fitbit a nakoniec skoncil pri Apple watch. Jedine tie, plus ako tak aj Huawei Runner GT boli schopne spolahlivo sledovat moj pulz. Ostatne mali velke odchylky, hlavne smerom dole pri vysokej pulzovke.. Pri ostatnych aktivitach typu chodza a beh boli hodinky plus minus rovnake. Ja si myslim, ze nepresne merania vo fitku suvisia s napatim v zapastiach pri cvikoch, kde sa drzi cinka, ci kladka..
Po 35 rokoch v posilke som dodnes neprisiel na to, naco to merat a k comu je to dobre. Omnoho potrebnejsie mi prijde meranie vzdialenosti prejdenej pri turach ci navigacia v mapach a samozrejme barometer s vyskou.
Tak ja zase nechapem pri turistike sledovanie barometra. A na ten zvysok vobec nepotrebujes smarthodinky, staci fon za bagatel. A to ze nechapes sledovanie tepovky vo fitku je samozrejme tvoja vec, aj ked je smutne, ze po 35 rokoch ta nenapada ziaden dovod..
Tak si necham poradit. 😀 A nechapes sledovanie barometra? Tak si ziadne tury v skutocnych horach nerobil.
AW túry nebudú, měřit vzdálenost nejde do kopy s výdrží baterie.Proto Von nechápe ten barometr.
Ty musíš být slušnej matroš 😀 Sice jsi za 35 let nepochopil k čemu je v tréninku sledování tepovky, což je teda samo o sobě dost k pláči a asi bych se tím nechlubil, a místo toho běháš po horách a čumíš na barometr. To musí být vážně síla 😀😀😀😀
A ten důvod je ?
Poznaji AW samy od sebe provadeny cvik?
Dobrý den,Chtěl bych se zeptat, zda už měly watchky OS 10 nebo nižší. Jelikož watchOS 10 sliboval ještě vylepšené metriky speciálně pro jízdu na kole.
Dvě jízdy s AW 4 byly se starším OS 9, na tu poslední jsem už aktualizoval na OS 10. AW 9 a Ultry měly rovnou nejnovější.Desítka má navíc to, že se dá třeba na displej iPhonu zobrazit dashboard s informacemi. Když má člověk držák, telefon pak slouží jako cyklopočítač. Samotné měření tepu se myslím nezměnilo.
+ zastavování cvičení při jízdě na kole...jen pro pořádek B-]
Pro to srovnání... co použít Kalmanův filtr?
Myslíte ten výpočet zpoždění? Zkoušel jsem už několik cest, ale tohle je asi zatím nad mými schopnostmi.Napřed bude potřeba najít strmé úseky s rostoucí nebo klesající tepovkou, protože jen v nich lze odečíst vzdálenost křivek. V segmentu, kde je jen rovná „pila“ to nejde. To se mi nakonec nějak povedlo (díky ChatGPT), i když úplně spolehlivý ten algoritmus nebyl. A pak druhá část, kde bych u těchto úseků potřeboval třeba v každé sekundě hrudního pásu najít, o kolik je dál křivka prvních a druhých testovaných hodinek. Přičemž jejich křivky bude nutné popsat funkcí nebo jinak dopočítat hodnotu mezi body, protože tam to přesně na sekundu nikdy nevyjde.Občas se do toho zahrabu, ale zatím stále bez úspěchu.
Hmmm, na fotce mají Apple Watch nylonový řemínek a vítěz testu. Garmin testován se silikonem a je podezření, že hodinky klouzaly po ruce. Bez ohledu na vítěze ... Apple měl pro přesnost lepší podmínky. Vzhledem k tomu, že dělám sport výkonnostně, tak se nebudu spoléhat na optiku ani za 10 let, kdy to bude možná velmi kvalitní. Hruďák má taky výhodu v zimě, nemusíte mít hodinky pod rukávem. Hruďák HRM-PRO od Garminu TOP class. Skvěle drží, kvalitní zpracování a hlavně měří dynamiku běhu. Polar je taky velmi oblíbený, ale nezměří vám dynamiku ...
Ze tří hodinek Apple měly nylon jen ty Ultry. Watch 4 a Watch9 silikon.
Koukám, že tu jsou v diskuzi samí zdraví sportovci.Já už přecházím na druhou stranu a zajímá mě to měření spíš ze zdravotních důvodů.Jak sá věřit i dalším "měřeným" hodnotám.
V článku se odkazují na YouTube kanál The Quantified Scientist, který tohle s hodinkami dělá mnohem pokročileji. K tomu hodnotí i měření spánku nebo přesnost pulsního oxymetru.
Skvělý článek, ale pouze na jednom testovacím kuse - autorovi a jedné aktivitě - jízdě na kole...Podle mé zkušenosti je přesnost optických měření tepu velmi závislá na měřené osobě. Já mám štěstí a optika ze zápěstí je jen pár vteřin zpožděna za hrudním pásem, ale naměřené hodnoty jsou +/- 2 tepy stejné (několik Garminů za posledních 6 let). Jen zcela vyjímečně (1 ze 100 běhů) najdu v grafu tepovky nějaké nesrovnalosti, které si nelze vysvětlit jinak, než že se optický odečet tepu nepovedl...Ale znám kamarády, kteří to zdaleka tak přesné nemají...
Názor byl 1× upraven, naposled 10. 11. 2023 15:15
Super článek! Díky za něj. Muselo to stát spoustu času a práce udělat takové srovnání.Moje zkušenost je, že velmi záleží na tom, jak se sejde optika s konkrétním uživatelem. Osobně vidím proti hruďáku jediný podstatný rozdíl, a to mírné zpoždění. Typicky kolem tří až pěti vteřin. Jinak jsem s optikou nikdy neměl žádný podstatný problém. Fungovaly mi dobře všechny generace Garmin snímačů aniž by na ně měl nějaký znatelný vliv pot nebo kožich na zápěstí. Ale vím taky o lidech, kterým uspokojivě nefungují ani Apple ani Garmin a jediným řešením je pro ně hruďák.Osobně, jako hobík, jsem za optiku vděčný. Hruďák mě vždy iritoval a dost mi radost z pohybu kazil. Nepočítám, že bych se k němu kdy vrátil.
Když netestuji, posílám si do cyklopočítače tepovku taky jen z hodinek. A jsem spokojený.Tohle celé beru trochu jako zábavu, takové mírně akademické srovnávání. Jezdil bych stejně, teď se k tomu po večerech ještě mohu hrabat v číslech, v Pythonu a Tableau... baví mě to 🙂
Tak to máme docela stejně. 🙂
Podle mého je při měření největší problém pot. Při cvičení v posilovně (pro hodinky asi nejnáročnější disciplína kvůli velkým výkyvům tepu) je to hodně evidentní. Když jsem měl Amazfit T-Rex, tak na začátku vždy měřily velmi přesně, ale jakmile se mi hodně zpotila ruka, tak začaly měřit úplné nesmysly (dost často dvojnásobek nebo polovinu skutečné frekvence). Tak jsem si říkal, že to holt Číňani nezvládli a koupil jsem si Garmin Fenix 7. A ejhle, jsem na tom skoro stejně (jen ty nesmysly nejsou tak evidentní). Jakmile začnu mít mokro pod hodinkami, tak jde přesnost k šípku. Určitě to není pohybem hodinek, protože i na hodně zpocené ruce nekloužou a ani silné utažení nepomáhá.
Na tom by něco mohlo být. U mě by se na pot dalo svést druhé měření Epixu Pro, kde byly výsledky hodně mimo a byla to právě jízda přes poledne ve velkém horku.
Pekny clanek, diky. Jen mi chybi nejake Suunto a/nebo treba Huawei GT4.Co se Elevate 5 tyka, chvala jde ze vsech stran, tak docela koukam, kde skoncily. Osobne me prekvapilo to utazeni az do lehke neprijemnosti. Vsechny Garminy, co jsem mel tu cest, tak pri velkem utazeni merily hur nez pri "beznem" utazeni. Tady bych rekl, ze je duvod, proc Elevate 5 v testu dopadl, jak dopadl
Názor byl 1× upraven, naposled 10. 11. 2023 00:34
Huawei GT4 jsou mimo soutěž úplně vzadu. Nepodařilo se mi z nich dostat data, jak bych potřeboval.Utažení prověřím. Své FR965 jsem už proměřil dostatečně, tak teď zkusím, co ukážou s lehčím utáhnutím. Ale jaký pozitivní vliv by to mohlo mít? Naopak pohyb LED a snímače u optického měření výsledky znepřesňuje a pořádné utáhnutí proto doporučují snad všichni výrobci.
Marku, nešlo by to s těmi hodinkami od Huawei zopakovat?
Možná šlo, máme je v redakci. Jen z nich stále bude hodně málo dat, abych je s tím postavil přímo vedle ostatních. Teď budu nějakou dobu jezdit s Xiaomi Watch 2 Pro. Jestli se potom neobjeví další hodinky, mohl bych se Huawei vrátit.
Díky, super 👍
Diky!Tezko rict, jak by se to mohlo projevit, ale rekl bych, ze vyrobce prave pocita s tim, ze to uzivatel nema dotazene na krev, ale pevneji tak, aby to nelitalo po zapesti. Tedy ani prilis volne, kdy to po te ruce lita. Ted mam zrovna na celkem tenke ruce Fenix6X s nylonovym reminkem a dotazene tak, ze pod reminek s trochu lehcim usilim strcim dva prsty, jak psovi pod obojek :) Tak bych sel i na kolo a vim, ze to tak meri v ramci moznosti snimace. Vic utazene uz je mi to neprijemne.
Tohle je zajímavá poznámka. Připomíná mi to, že dokud jsem používal silikonové řemínky, kde první dírka znamenala "dobrý, ale sneslo by to ještě o fous přitáhnout" a další dírka už byla "možná až moc", tak při tom pevnějším utažení vykazoval HR o něco horší reakce hlavně při změně zátěže. Ale byl to čistě subjektivní pocit, bo v té době jsem už hruďák nepoužíval.
Hezký članek, spousta práce. Výsledky víceméně souhlasí i s tím co pozoruji. Hrudní pás je nedostižný a hodinky se mu jen vzdáleně blíží. Samsungy mi připadají s každou novou verzi horší, možná kvůli šetření baterie, ale staré galaxy watch mi měří docela přesně. Rozdíl mezi pásem a hodinkami je tak 1-2% Nepoužívám je pro měření, ale jako zdroj aktivity co se mi synchronizuje do telefonu. Měření posílá pás do stroje a do aplikace takže je ukládání aktivity do telefonu už spíš historický zvyk. Navíc cvičící stroj umí zátěž regulovat jen na základě dat z pásu, bylo by fajn kdyby to uměl i z hodinek.
Garmin hodinky vedia vysielať hodnotu tepu z optického čidla do iných zariadení.
To som jediný kto nemá problém nosiť hruďák? 😀
U mna je to skor o tom, ze k comu je mi Garmin ked je to aj tak plne zavisle na externych snimacoch. To si potom mozem kupit kdejaku cinu za 20-30 eur :)
Jsi holt na špatným webu. Jinak na bajk úplně v pohodě. Na běh už moc ne. Spíš vůbec, ale není všem dnům konec. 🙂
Zajímavé by bylo přidat i některý nový model Suunto, na obou koncích cenového spektra mají podle mě zajímavé modely. Jinak moc hezký článek.
Já bych měřil, ale jen kvůli tomu mi hodinky nepůjčí. A na plnohotnotné testy zase nenajdu čas. Ale jsem domluvený s kolegy, že když se jim dostanou do ruky nové modely, tak mi je po zrecenzování na chvíli půjčí, abych se s nimi projel. Akorát abych měl aspoň těch 10 h dat, které chci, je potřeba tak týden... Ještě ty procesy musíme nastavit.
Chjo, clovek ma pak pomalu chut zvazit misto Samsunga s povedenym UI radeji Apple Watch s hloupou korunkou ale zase s lepsim merenim. To jsou volby :-/
Pane Demokratická opozice, monitor u PC máte také kulatý? Přece super UI 😀😀
AW mam 3 roky a korunku jsem pouzil asi tak 2x
To o ní asi dost naznačuje...
... a nebo to dost naznačuje o uživateli. 😉 Mě třeba přijde hlavně při sportu daleko praktičtější než to "patlat" na displeji.
Koukni na to, jak to mají Samsungy Classic.Ideál. Ale zas mají jiné nectnosti, např. to měření...
Nemůžu to posoudit, protože nemám (a nechci mít 😁 se Samsungy žádnou zkušenost. Každopádně jak u Garminů, tak i u AWU hlavně při sportu (když se člověk potí) je ovládání pomocí tlačítek a nebo korunky daleko lepší než to matlat na displeji. Každopádně já korunku používám i normálně a nemůžu si stěžovat. Ale asi chápu, že ne každému to vyhovuje...
U Classicu tocis celou lunetou. Pokud jsi zpoceny, nemas zrovna pevnou ruku a neco chces...
To já chápu 😉 Viděl jsem to na videu a obchodě..., ale když nemám zkušenost s dennodenním používám, tak těžko říct, jestli to je a nebo není dobrý. Ono asi bude, protože jsou na to kladné ohlas... Jen mě osobně by na tom vadilo, že kvůli té lunetě musí mít hodinky kulatý displej, což je pro mě u smartwatch krok (spíš dva) zpět.
Jasně, tohle je něco za něco, kde prostě z principu nelze mít obojí.
Jako nejak mi neni jasny, jak muzou mit 2 ruzne hodinky se stejnym senzorem odlisne vysledky, napr. Epix 2 a FR965? To musi byt jen odchylka mereni...
Kdyby jen dvoje hodinky. Však je to vidět v grafech, jak se liší různá měření provedená jedním stejným modelem. Optické snímače jsou ovlivnitelné mnoha okolnostmi a je trochu loterie, jak to u nich zrovna dopadne.Jinak Epix Pro, který jsem zkoušel, má už nový typ snímače, FR 965 starší Elevate 4.
Ono bude záležet na hmotnosti hodinek, na typu řemínku, na místě snímání nebo na utažení. Pak třeba i na tetování. A taky, jestli jsou na té stejné ruce i další hodinky.
Otázka je, jestli tam nějakou roli nemůže hrát i software, jak ta data vyhodnocuje a pracuje s nimi. Protože v Garminu to bohužel funguje tak, že jeden tým dělá na Fenixu, další na Epixu, další na Venu a každý si vše dělá zvlášť...
vysledky merania by mali byt zavisle len od snimaca, nie? operacny system hodiniek a zdravotna apka by to nemala ovplyvnit
Software je stejně důležitý jako hardware. Ze snímače jdou surová data a až software rozhoduje, co je signál a co šum, co nechat a co uříznout, aby výsledek byl co nejvíc hodnověrný.U jedné značky by ale vyhodnocovací software mohl být stejný bez ohledu na model hodinek, to je pravda. Nemyslím si, že na této úrovni si vyhodnocení dělají jednotlivé týmy.
Děkuji, článek se mi líbí. Oceňuji množství věnovaného času a energie.
Prosí otestovat nějaké Sporttestery Polar. Považuji měření tepu u Polaru za jedny z nejlepší (postupě jsem měl: M430, Vantage M, Pacer Pro) . Používám mnoho let a hrudní pás jsem postupně přestal používat.
Už jsem o tom také zaslechl, zkusím se k nim dostat. Jen kvůli změření tepu mi je asi distributor nepůjčí a prot plnohodnotný test hodinek je trochu problém, že jsem hlavně cyklista, o dost méně běžec. Tyto sporttestery jsou optimalizované hlavně pro běh. Ale zkusím to nějak vymyslet.
Když jsem se kdysi rozhodoval mezi Polar a Garmin, tak jsem často slyšel, že Garmin vede s GPS a Polar s měřením tepu na zápěstí... tak mi vyšla pro moje potřeby jako super volba Garmin s hruďákem. Když čtu tenhle příspěvek, asi se na tom za ty roky nic moc nezměnilo
Vyzerá to tak, že MobilMania sa snaží robiť podobné testy ako "The Quantified Scientist" na YT. Vzhľadom na to, že týpek z YT to už robí niekoľko rokov a správne popisuje možné chyby a dôvody odchyliek, tak viac verím jemu. Jeho zoznam otestovaných hodiniek mega veľký. Navyše začal robiť testy aj so ženou, takže to dáva ďalší pohľad na vec a už je to vidieť aj vo výsledkoch.
Názor byl 1× upraven, naposled 9. 11. 2023 07:03
Ano, inspiroval mě, když jsem hledal, jak to změřit. V prvním článku jsem ho zmiňoval, měl bych to doplnit i sem (EDIT: doplnil jsem to tam). Jinak jeho výsledky celkem odpovídají tomu, co jsem zjistil sám.Na rozdíl od něj ale dělám testy výrazně delší. Je to vidět třeba v XY grafech na počtu zaznamenaných bodů. Množstvím dat se snažím maximálně elimonovat náhodné odchylky.
Názor byl 1× upraven, naposled 9. 11. 2023 14:14
Mám Garmin Fénix 7x. Používam aj hrudný pás s parovany s hodinkami. Na začiatku tam bol rozdiel, ale ako má hodinky spoznali trvalo im to asi mesiac sú veľmi presne pri meraní a to používam voľný titánový remienok. Dneska som si dal prvý krát na beh silikónový ktorý budem teraz porovnávať, ale už teraz si myslím že to je jedno. Hodinky merali horšie ako hrudný pás len vtedy keď som mal veľmi spotene ruky pod hodinkami.
Mám hodinky spíš utáhlé, takže na snímač se pot ani nedostane a s výsledky jsem spokojen. Já si zase říkal, že bych zkusil naopak nějaký volnější řemínek 😀 Jinak pro nejlepší výsledky a celkový fyzický obraz je dobré hodinky nějaký čas nosit a samozřejmě s nimi i spát. Garmin je neustále ladí, takže za mě spokojenost.
Jak jako nedostane pot? Pot vznika z pod kůže, takže utáhnutý hodinky ničemu nepomůžou a pot tam vznikne...
Cizí pot, to dá rozum přece 😆
U Garminů podle mě hodně záleží, co s nimi měříš. Mluvím také o Fenixech, které jsem měl. Pokud se jednalo třeba o dlouhé běhy v nějakém rovnoměrném tempu (TF), tak se na měření na zápěstí dalo celkem spolehnout. Celkem to i sedělo, resp. věděl jsem jak moc to měří blbě, takže jsem podle toho trochu upravil nastavení rozsahů TF. Ale jakmile jsem běhal třeba sprinty do kopce, různé úseky podle TF apod. tak už to bez hrudního pásu nešlo. A pak jsem měl docela i problémy v zimě, tam taky bylo třeba používat pás, protože jinak ukazovaly strašné hámotiny. Pocení jsem většinou řešil tak, že jsem víc přitáhl řemínek. Nepohodlné, ale dalo se.
Z osobních zkušeností vyvozuji, že Garmin používá dva různé algoritmy. Jeden z nich je lepší v klidu a používá se většinu času. Druhý je lepší v zátěži a používá s během aktivit. Jeden z rozdílů je i v tom, jakou prioritu přikládají různým harmonickým složkám signálu - během aktivity se prostě očekává vyšší tep. Pokud uživatel aktivity ovládá ručně, může tak vidět zábavné artefakty, jako měření přesně polovičního nebo dvojnásobného tepu, než je tep skutečný. Zařízení se tomu vyhýbá automatickou detekcí aktivit, a to je ta část, která obsahuje prvky strojového učení.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.