Hologramy přichází. Mobilní operátoři je chtějí využívat ke komunikaci místo běžných hovorů

Hlasové volání si za poslední řadu let prošlo výrazným posunem v kvalitě i technologickém řešení. V předminulé dekádě se ke zvuku přidalo i video, které se pořádně rozšířilo až s rozmachem mobilního internetu a chytrých telefonů. Operátoři však chtějí tento způsob komunikace zase posunout o kousek dál.

Klepněte pro větší obrázek
Operátoři chtějí ke komunikaci přes hologramy využít platformu Matsuko, která je už několik měsíců v aktivním testování.

Čtveřice velkých operátorů Deutsche Telekom, Orange, Telefónica a Vodafone se tak spojila, aby vytvořila nový způsob komunikace, kterou mají být hovory skrze hologramy. S technickým řešením jim má pomoci také technologická firma Matsuko, která už se o toto nějakou dobu pokouší se svou stejnojmennou aplikací.


Nejoblíbenější smartphony

Xiaomi Redmi Note 12S 8GB/256GB Xiaomi Redmi Note 12S 8GB/256GB
nabízí 79 obchodů za ceny od 4 687 Kč
Porovnat ceny
Apple iPhone 15 Pro 128GB Apple iPhone 15 Pro 128GB
nabízí 11 obchodů za ceny od 29 989 Kč
Porovnat ceny
Apple iPhone 14 128GB Apple iPhone 14 128GB
nabízí 95 obchodů za ceny od 18 200 Kč
Porovnat ceny
Apple iPhone 14 Pro 128GB Apple iPhone 14 Pro 128GB
nabízí 80 obchodů za ceny od 24 880 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbené smartphony


Komunikace má probíhat přes různá zařízení od telefon, přes počítače až po brýle pro virtuální nebo smíšenou realitu. Základem je zde telefon/tablet, v tuto chvíli Matsuko na webu podporuje zatím jen iPhone či iPad, který je schopen díky senzorům vytvořit pokročilý model obličeje, který je pak schopen ve virtuální, rozšířené či smíšené realitě prezentovat druhé straně.

Přes mobil či brýle

V případě rozšířené reality lze takto komunikovat z druhou stranou opět přes iPhone či iPad, pokud chcete zážitek posunout do virtuální reality, musí mít druhá strana brýle Oculus Quest 2. Co se zobrazení hologramu ve smíšené realitě týče, podporovány jsou brýle Microsoft Hololens 2, Nreal a plánuje se i podpora kompaktních brýlí Jio Glass. 

Ze strany operátorů pak hraje klíčovou roli zejména spolehlivá 5G síť s vysokou rychlostí a nízkou latencí. Celkově si od nového způsobu komunikace operátoři slibují využití jak v soukromých hovorech jeden na jednoho, tak i ve skupinových hovorech, které se budou hodit zejména ve firmách. Zatím je projekt ve fázi testování a teprve se ukáže, kdy se nasadí do ostrého provozu. Aplikace Matsuko je sice už ke stažení dnes pro iPhony, ale používat ji mohou jen testeři s přístupovým kódem. Časem se ukáže, zda má tento styl komunikace smysl a budoucnost a zda může třeba nahradit tradiční videohovory. 

Představení platformy Matsuko:

Diskuze (3) Další článek: Nejlepší aplikace pro tento týden: Zábavná vysílačka místo chatu, kam na vodu bez plastů a parťák na eventy

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Smartphony, Operátoři, VR brýle, Chytré brýle, AR brýle, Brýle, Rozšířená realita, Virtuální realita, Metaverse, Telefónica, Hologramy, Oculus, Smartglasses, Realita, Proof of Concept, Operátor, Microsoft HoloLens, Mobilní operátor, Hovor, Způsob komunikace, Komunikace, Hologram, Běžný hovor, Chytré brýle na Heureka.cz