Honor nově využívá umělou inteligenci k úlevě očí a dokáže díky ní detekovat i podvržená videa

Honor nově využívá umělou inteligenci k úlevě očí a dokáže díky ní detekovat i podvržená videa

  • Honor oznámil dvě nové AI funkce
  • První uleví očím při dlouhodobém sledování mobilních displejů
  • Druhá odhalí podvržená videa a deepfake

Honor na veletrhu MWC v Šanghaji ukázal dvě technologie, které využívají umělou inteligenci k diametrálně odlišným účelům. První funkce s názvem AI Defocus Eye Protection se soustředí na možnost vzniku krátkozrakosti z dlouhodobého sledování displeje. Obě funkce běží přímo na smartphonech bez zapojení cloudu.

Klepněte pro větší obrázek
Honor pomocí umělé inteligence uleví očím. Do displeje přidá řízené rozostření v periferním zorném poli

Samotná technologie tedy na displej pomocí umělé inteligence přidá jakýsi filtr, který pomáhá udržovat jasné centrální vidění s řízeným rozostřením v periferním zorném poli. Tato technika podle Honoru uvolňuje očím a snižuje riziko vzniku krátkozrakosti. Podle výzkumu značky je snížena tzv. přechodná krátkozrakost o 13 stupňů už po 25 minutách sledování displeje s aktivní funkcí Defocus Eye Protection, u některých uživatelů bylo zaznamenáno snížení až o 75 stupňů. 

Klepněte pro větší obrázek
Takto vypadá varování v reálném čase na to, že má protistrana ve videohovoru změněnou tvář

Druhá funkce s názvem Deepfakte Detection pomůže v reálném čase analýzou jednotlivých rámců rozeznat podvržené video. AI se soustředí na oční kontakt, osvětlení, čistotu obrazu a další nedokonalosti v obrazu, které nemusí být lidskému oku na první pohled zřejmé. Podle Honoru byl tento nástroj trénován na různorodém vzorku podvodných videí a obrázků, a k úspěšné detekci podvrženého nebo umělého obsahu mu stačí jen tři vteřiny. Pokud se tak stane, zobrazí se vám na displeji telefonu varování s tím, abyste si důvěryhodnost osoby okamžitě ověřili, protože může mít např. uměle změněný obličej.

Určitě si přečtěte

Články odjinud