Oživeno 14. srpna 2024 | Poprvé představil Honor svoji technologii ovládání mobilu očima na konci loňského roku. Tehdy šlo jen o demo, které nastínilo možnosti takového ovládání. Pohyb očí je detekován pomocí přední kamery a následně po vyhodnocení směru jejich pohybu mohou být v telefonu prováděny určité akce, například zapnutí aplikace nebo posunutí seznamu.
Téměř o rok později Honor oznamuje, že má technologii Eye Tracking dopracovanou a do svých mobilů ji v podobě softwarové aktualizace nadstavby Magic OS 8 vypustí 27. srpna 2024. Tato funkce, která využívá schopností umělé inteligence, není primárně zamýšlena jako alternativa běžnému dotykovému ovládání – pohyb očí a jeho vyhodnocování nebude nikdy tak přesné a rychlé jako ovládání prsty.
Honor chce postupně funkce umělé inteligence zahrnout do všech svých zařízení
Jde o alternativu pro lidi s tělesným postižením, kterým jejich handicap neumožňuje v plné míře běžné ovládání. Takoví uživatelé budou moci komunikovat s telefonem s pomocí očí, otevírat na něm aplikace, číst si notifikace a provádět další základní úkony pohybu po menu.
Při vývoji této technologie myslel Honor zejména na lidi s onemocněním ALS (amyotrofická laterální skleróza), které způsobuje postupné atrofování svalů, což vede k postupné nepohyblivosti pacienta, ale například i ztrátě schopnosti mluvit a polykat stravu. „ALS je progresivní onemocnění nervových buněk, při kterém svaly postupně selhávají. Každá ztráta svalové funkce je nenávratná. Pacienti s ALS si v pozdějších stádiích nemoci často zachovávají kontrolu pouze nad pohybem očí,“ vysvětluje výkonná ředitelka nadace ALS Foundation Limore Noachová.
Nemocí ALS se zabývá také epizoda seriálu BBC Storyworks, která vypráví silný příběh Bernarda Mullera. Tomu byla ALS diagnostikována před 14 lety a nyní používá technologii sledování očí ke komunikaci a vytváření uměleckých děl:
Honor ale nechce skončit jen u Eye Trackingu. Ve své laboratoři aktuálně vyvíjí také neinvazivní technologii rozhraní mozek-počítač (BCI). Tato technologie umožňuje komunikaci s externími zařízeními pomocí elektrických signálů z mozku, což vytváří více možností pro lidi s postižením. Honor chce tímto výzkumem iniciovat vznik nových médií pro interakci s umělou inteligencí mezi chytrými telefony a dalšími zařízeními, z čehož budou mít prospěch lidé se zdravotním postižením.
Honor ukázal, jak využije umělou inteligenci na chystaném smartphonu Magic6 se Snapdragonem 8 Gen 3
Původní článek z 26. října 2023 | Výrobci smartphonů se začínají předhánět, kdo z nich dřív a ve větším rozsahu přinese využití generativní (tzv. „tvořivé“) umělé inteligence v telefonech. Základním předpokladem pro funkce spojené s AI je velmi výkonný procesor. V minulých dnech byl představen čipset Snapdragon 8 Gen 3 a mnoho výrobců už se teď hlásí k jeho použití v nejbližších chystaných modelech.
Honor pomalu láká na nový vlajkový model Magic6. V Evropě se ho dočkáme nejspíš až v příštím roce
Mezi tyto značky patří i čínský Honor, který potvrdil, že jeho nastupující vlajkový smartphone Magic6 bude novým Snapdragonem poháněn. Díky tomu bude moci telefon těžit z funkcí sdružených pod zkratkou LLM (Large Language Model), kdy přímo na samotném zařízení bude moci probíhat mnoho výkonnostně náročných operací algoritmů umělé inteligence a strojového učení.
AI má přinést hlavně nové způsoby v interakci s prostředím samotného telefonu, ale i dalších do ekosystému zapojených zařízení, jeho personalizaci a ještě individuálnější nastavení. „Jsme odhodláni využít sílu umělé inteligence k tomu, abychom změnili způsob, jakým lidé komunikují s technologiemi, aby vše probíhalo bezproblémově, ještě více personalizovaně, s pozitivním dopadem na život uživatelů, a to s nulovým ohrožením jejich soukromí,“ říká generální ředitel Honoru George Zhao.
Video vytvořené AI, ovládání očima a MagicRing
Na rozdíl od cloudových LLM, které jsou trénovány pomocí veřejně dostupných datových sad, LLM v koncových terminálech (např. smartphonech) vychází z uživatelovy znalosti zařízení a poskytuje personalizované služby podle jeho preferencí. Na vývoji LLM v zařízeních pracuje Honor a Qualcomm se zaměřením na tři klíčové oblasti: výkon, efektivitu a soukromí uživatele. Výsledkem je například optimalizace spotřeby energie a lepší ochrana uživatelských dat, která zůstanou uchována výhradně v zařízení a neposílají se nikam na cloud.
Honor při této příležitosti předvedl ukázky práce s AI na telefonu. První příklad je tvorba videa za pomoci AI. Zadáním příkazů inteligentnímu hlasovému asistentovi nazvanému YOYO mohou uživatelé vytvářet krátká videa s použitím fotografií a záběrů uložených v zařízení. AI víceméně jednoduše pospojuje záběry na základě zadaných parametrů a doplní je hudebním podkresem. Šablony, motivy a hudbu vytvářených videí lze přizpůsobit pomocí dalších pokynů.
Ukázka videa vytvořeného pomocí AI:
Dalším uživatelským využitím je multimodální interakce založená na sledování očí, tzv. Magic Capsule. Krátké demo ukázalo, že pouhým pohybem očí v zorném poli přední kamery, které mimochodem připomíná Dynamic Island od Applu, bude možné ovládat některé prvky a vstupovat do nabídek nebo konkrétních aplikací.
Chytré ovládání očima Magic Capsule:
V novém smartphonu Honor Magic6 s procesorem Snapdragon 8 Gen 3 budou k dispozici také tři nové funkce MagicRing – ekosystému připojených zařízení, jejichž centrem je smartphone Honor: Connected Camera, Connected Input a sdílení obrazovky na více zařízeních. MagicRing využívá nejnovější technologii Snapdragon Seamless a umožňuje bezproblémovou výměnu většího množství dat mezi zařízeními, přičemž je stabilnější a energeticky úspornější než dříve.
Magic Ring a jeho nové funkce: