Host vyhazuje vrchního! Pirátský app store Cydia žaluje Apple

Může to působit absurdně, může to působit úsměvně, ale Cydia žaluje Apple. Pro mladší ročníky vysvětlím, že jde o repozitář aplikací pro iPhony ošetřené tzv. jailbreakem. Cydia obchází pravidla Applem stanovená pro aplikace i operační systém samotný, a tak byla vždy vnímána jako pirátský projekt. Teď se prezentuje jako ublížená velkým zlým monopolistou...

Cydia se veze na vlně antimonopolních útoků na technologické giganty a v žalobě nařkla Apple z budování a udržování nelegálního monopolu na distribuci aplikací pro iOS. Také se ohání možností svobodné volby pro vývojáře. Apple se zatím nevyjádřil, studuje text žaloby, ale dá se předpokládat argument, který jsme slýchali už v dávné minulosti, že pouze za daných pravidel je firma schopná udržet pověstnou bezpečnost platformy.

Na soudy však čeká problém filozofického rázu. Má firma nárok udržovat daný typ kontroly nad platformou, kterou sama vytvořila? Je jediný Apple AppStore monopol, nebo jen prostor pro vzájemně si konkurující vývojáře?

Zajímavost závěrem: Věděli jste, že Cydia je asi o rok starší než Apple App Store spuštěný v roce 2008? Dovolovala instalovat aplikace ještě v době, kdy iPhone OS uměl jen webové appky.

Diskuze (86) Další článek: Proč je klasická čtečka otisků prstů lepší než ta drahá schovaná v displeji

Témata článku: Apple, iPhone, Aplikace, iOS, Žaloba, Jailbreak, Platforma, Vývojář, Apple APP store, Monopol, Žal, Host, IPhone OS, Pravidlo, Cydia


Určitě si přečtěte