HP iPaq 514: první smartphone od HP

Hewlett-Packard se dal na mobily. Jeho první chytrý telefon se pochlubí nejnovější verzí Windows Mobile, hlasovým ovládáním a Wi-Fi. Živé fotky!

Hewlett-Packard je známý výrobce elektroniky, kterého si mnozí jistě spojí mimo jiné také s kapesními počítači. Těch obyčejných výrobce uvedl celou řadu, ovšem aby mu neujel vlak, začal do nich přidávat modul GSM pro telefonování. Přiblížil se tak částečně k výrobcům mobilních telefonů, ale klasický telefon jsme u něj až donedávna neviděli. Prvním takovým počinem je právě model iPaq 514, který výrobce představil na únorovém veletrhu 3GSM. Dal mu přízvisko Voice Messenger.

V kabátu od Nokie

Při pohledu na nový iPaq alespoň do mých očí bije podoba s Nokií N70, která inspirovala především designové křivky přední plochy telefonu. Po stránce výbavy i rozměrů jde ale o odlišná zařízení. Míry iPaqu 107 × 49 × 16 mm vypadají docela příjemné, jsou přiměřené třídě „smart“. Hmotnost 102 gramů je dokonce pod standardem. Přední plocha obsahuje displej, klávesnici a základní ovládací prvky, na stranách telefonu najdeme ovladač hlasitosti, konektor miniUSB, 2,5mm jack a tlačítko pro spuštění hlasového ovládání. Na zádi se nachází čočka megapixelového fotoaparátu.

01.jpg 02.jpg  
HP iPaq 514

HP iPaq 514 je jedním z mála již představených smartphonů, které budou vybaveny operačním systémem Windows Mobile 6. Nový systém by měl ulevit jinak nepříliš výkonnému 200 MHz procesoru a navíc konečně přináší programy pro práci s Office dokumenty pro chytré mobily přímo od Microsoftu. Ty by měly být především podstatně rychlejší než dosud používané prohlížeče Clearvue. Mobil je vybaven displejem o rozlišení pouhých 176 × 220 bodů, což je rozhodně jeden ze záporů novinky. Alespoň ale víme, že s tímto rozlišením nová verze systému dokáže pracovat, což dává naději na další upgrade majitelům Motoroly Mpx200, která se z původní verze systému Smartphone 2002 dala dosud vylepšit až na Windows Mobile 5.

03.jpg 04.jpg 05.jpg 06.jpg 07.jpg
Další oficiální fotografie HP iPaq 514

HP svému prvnímu mobilu nadělil programovou paměť RAM o kapacitě 64 MB a úložný prostor 128 MB, který lze doplnit o karty microSD. Paměť bude jistě stačit pro fotoaparát, který tvoří megapixelové obrázky, nebo video. Vyplnit zbylý prostor nebude problém, přehrávač multimédií si poradí se širokou škálou formátů a spoustu dalších programů je možné doinstalovat. Na multimédia se ale telefon nezaměřuje, telefon má být hlavně jednoduchý pomocník při práci a HP se s ním soustředí na střední třídu. Rychlému a pohodlnému ovládání mají dopomoci hlasové příkazy.

08.jpg 
Nokia N70 se novému smartphonu HP podezřele podobá

Poslouchá na slovo

Novinka od HP nemá podtitul Voice Messenger nadarmo, výrobce totiž vylepšil hlasové ovládání a klade na něj u svého prvního smartphonu velký důraz. Hlasové ovládání zpřístupní speciální klávesa umístěná na boku telefonu, která spustí předinstalovaný program Cyberon Voice Command. Pomocí hlasu se pak lze pohybovat v menu nebo v kalendáři a spouštět aplikace. Mimo to telefon sám dokáže přečíst SMS či e-mailové zprávy. I vy samozřejmě  můžete e-mailovou zprávu nadiktovat místo psaní a mobil ji pak odešle jako zvukový soubor (v příloze).

iPaq_01.jpg iPaq_02.jpg iPaq_03.jpg iPaq_04.jpg
iPaq_05.jpg iPaq_06.jpg iPaq_07.jpg iPaq_08.jpg
Živé fotografie z 3GSM kongresu

Zajímavou možností je ovládání telefonu na dálku, díky které například majitel odcizeného telefonu může z přístroje smazat všechna data, ačkoli neví, kde se ztracený mobil nachází. Telefon se díky vzdálenému ovládání hodí i pro firemní účely. iPaq 514 je první přístroj svého druhu s touto službou, kterou zajišťuje dceřiná společnost HP Bitfone.

Mobil si nerozumí s třetí generací a pro připojení k internetu používá přenosy GPRS a EDGE, případně Wi-Fi. S blízkým okolím se nový iPaq dorozumí pomocí Bluetooth a kabelu miniUSB. Slabý displej možná někteří ocení, když přijde řeč na výdrž. Baterie o kapacitě 1100 mAh v případě iPaqu 514 prý stačí až na 6 a půl hodiny hovoru a více než týden v pohotovosti.

iPaq 514 je zajímavým pokusem výrobce, ale myslím, že HP si nějaký výraznější trumf ještě nechal v rukávu, protože pokud chce udělat díru do světa smartphonů, s mobilem střední třídy se mu to asi nepodaří. Otázkou je, zda se nový iPaq dostane na náš trh. S komunikátory HP se u nás sice běžně setkáváme, ovšem pro další průměrný chytrý mobil, kterému přímo konkuruje třeba HTC S310, je náš trh možná trochu malý. Pokud se přesto výrobce rozhodne k nám iPaq 514 poslat, stane se tak nejdříve na jaře letošního roku. Cena se v přepočtu může pohybovat až kolem 10 tisíc korun.

HP iPaq 514 ve zkratce:

 • rozměry a hmotnost: 107 × 49 × 16 mm, 102 g
 • podpora sítí: GSM (850/900/1800/1900 MHz)
 • datové přenosy: GPRS, EDGE
 • konektivita: Wi-Fi 802.11b/g, Bluetooth, miniUSB
 • operační systém: Windows Mobile 6 Standard
 • procesor: TI OMAP 850 200 MHz 
 • paměť: 128 MB ROM, 64 MB RAM, slot pro paměťové karty microSD 
 • displej: 2,0'', aktivní TFT, rozlišení 176 × 220 bodů
 • fotoaparát: rozlišení 1,3Mpx (1280 × 960 bodů), video
 • hudba a video: přehrávač hudby a videa, stereo 2,5mm jack konektor
 • výdrž: 188 hodin v pohotovosti, 6,5 hodiny hovoru
Diskuze (20) Další článek: Tajné fotky připravovaných TomTomů

Témata článku: HP, HP iPaq 514, HTC S310, Motorola MPx200, Nokia N70, Nokia N70 Music Edition, SMA, Smartphone, Zajímavý pokus, Ztracený mobil, HP iPAQ, První smartphone