HP iPAQ 514: vstupenka do klubu chytrých

Nemáte chytrý telefon jen kvůli jejich vysoké ceně? HP má něco právě pro vás: smartphone s cenou pod sedm tisíc.
Kapitoly článku

HP vyráží do boje s konkurencí s lowendovým smartphonem na Windows Mobile 6, který i přes nezvykle nízkou cenu nabídne funkce, které nemají ani dražší soupeři. Jmenuje se HP iPAQ 514 Voice Messenger.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Klíčové vlastnosti

  • výborná cena
  • kompaktní rozměry
  • Wi-Fi
  • Windows Mobile 6
  • propracované funkce
  • podpora Office dokumentů

Hlavní nedostatky

  • menší rozlišení displeje
  • méně pohodlná klávesnice
  • horší fotoaparát

K testu zapůjčil

Klepněte pro větší obrázek

Ne každý, koho zaujala koncepce smartphonů, si může dovolit investovat do telefonu přes deset tisíc korun. To si uvědomili u Hewlett-Packard a přicházejí na trh s modelem iPAQ 514 Voice Messenger. Tím nejdůležitějším je u něj opravdu nízká cena, která ale v žádném případě neznamená chudou výbavu. Ba naopak. Telefon překvapí řadou ne zrovna obvyklých položek ve specifikaci u smartphonového lowendu, z těch nejzajímavějších jmenujme Windows Mobile 6 a Wi-Fi.

Poznámka: Telefon dorazil k testu v plném balení, leč bez lokalizace, proto najdete na screenshotech angličtinu. Češtinu je do přístroje možné přikoupit u Sunnysoftu, ale to jen v případě, že byste jej koupili někde v zahraničí. Na českém trhu by měly být k dostání výhradně přístroje lokalizované.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
V balení najdete vše potřebné

HP ala Sony Ericsson?

Nemohu se ubránit dojmu, že při návrhu designéři opisovali od Sony Ericssonu, což ale v žádném případě není na škodu. Telefon s rozměry 107 × 48,6 × 16,3 mm a hmotností 102 g můžeme směle srovnávat s řadou manažerských nechytrých telefonů, které jen nepatrně převyšuje a převažuje. Jeho povrch tvoří matný šedý plast doplněný o černý lem na bocích. Stejnou barvou, ovšem v lesklé úpravě, najdeme na čele mobilu - na klávesnici a displeji. Konstrukce telefonu je dostatečně pevná, nikde nic nevrže, vše sedí na svém místě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Uložení baterie a karty SIM

Zadní část iPaqu tvoří kryt 1100mAh akumulátoru, který vyplňuje spodní dvě třetiny telefonu. Na ním je umístěna čočka fotoaparátu se zrcátkem, kterou doplňuje konektor externí antény pod gumovou záslepkou a hlasitý reproduktor. V méně hlučném prostředí je použitelný, při maximální hlasitosti už dost rezonuje a mohl by být i silnější. Škoda že při inspiraci u Sony Ericsson nešli návrháři dál a nechali fotoaparát ničím nekrytý.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Fotoaparát by si zasloužil krytku

Na levý bok umístil výrobce obvyklé dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti, slot pro microSD paměťové karty krytý gumovou záslepkou pevně spojenou s tělem a 2,5 mm Jack pro připojení sluchátek. Ve spodní části pravé strany najdeme klávesu hlasového ovládání. Horní stranu ponechali u HP bez jakýchkoliv prvků, na spodní nikoho asi nepřekvapí zapuštěné tlačítko pro reset a systémový konektor. Jeho tvar bude sympatický pro řadu uživatelů, jedná se totiž o miniUSB. Zajímavě řešená je i nabíječka, kterou najdete v krabici se dvěma vyměnitelnými vidlicemi. Nemá kabel, pouze USB port. Pro vytvoření plnohodnotného nabíjecího aparátu do něj stačí zasunout dodávaný USB datový kabel a již nic nebrání přísunu energie vyčerpanému telefonu. Nabíjení probíhá i během připojení k počítači.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Sluchátkový konektor a slot na microSD • regulace hlasitosti • tlačítko hlasového ovládání • miniUSB a mikrofon

Kromě stříbrného potvrzovacího tlačítka, přijímacího a pokládacího telefonu je zbytek klávesnice vyveden v lesklé černé barvě s bílými, dostatečně velkými a dobře čitelnými popisky. Numerické klávesy jsou díky zaoblení dostatečně hmatově odlišeny. K pohybu v nabídkách slouží čtyřsměrová klávesa se samostatným potvrzovacím tlačítkem uprostřed, kterou obklopují dvě kontextové klávesy, výše zmíněné telefony, tlačítko domů a zpět. Podsvětlení klávesnice je rovnoměrné, přiměřené a má bílou barvu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klávesnice iPaqu je hezká na pohled, s používáním už je to bohužel horší

Až dosud to vypadalo na výborný start, leč první vada na kráse iPaqu je na světě v podobě psaní na klávesnici. Jednotlivá tlačítka mají nízký zdvih, při stisku sotva slyšitelně lupnou, bohužel při rychlejším psaní nestíhají přenášet správně počet stisků. Podle odezvy by na displeji po trojím zmáčknutí šestky mělo být „o“, většinou tam ale najdete „n“ nebo dokonce „m“. Tento neduh částečně mizí při použití slovníku T9, kde je počet opakovaných stisků jedné kláves za sebou přece jen menší, ne každému ale tento způsob vkládání textu vyhovuje.

Nad klávesnicí umístěný displej mohl vylepšit reputaci telefonu, ani tady to není žádná sláva. Rozlišení 176 × 220 bodů už je dnes málo i na lowend smartphone, 65 tisíc barev standardem. Nad oběma parametry by šlo ještě přivřít oko, to by ale musela kvalita zobrazení razantně přidat. Jas lze sice nastavit ve 20 krocích, chtělo by to posun o desítku nahoru. Písmo v nabídkách by mohlo být ostřejší, nabídky jsou trochu ponuré, chtělo by to oživit barvy.

Uvnitř lépe než venku

Voice Messenger není žádný stařík, proto na postu systému najdeme poslední Windows Mobile, tedy verzi 6. Vzhledem k zařazení telefonu nelze očekávat rychlejší než 200MHz procesor TI OMAP 850. Ten odvádí dobrou práci, minimální nárůst by se ale občas hodil. Paměťové kapacity 64 MB RAM a 128 ROM lze rozšířit microSD kartami. My jsme vyzkoušeli gigabajtový Kingston a vše fungovalo tak, jak mělo. Pro připojení k počítači přes kabel lze nastavit režim HotSync pro synchronizaci s Outlookem, nebo Mass Storage, je-li v telefonu karta. Rychlost přenosu dat přes USB se pohybuje kolem 450 kB/s při zápisu a 500 kB/s při čtení.

Nepřátelé kabeláže mohou využít Bluetooth nebo některý z datových kanálů, jmenovitě GPRS a EDGE. Sympatickým překvapením je přítomnost Wi-Fi a to v obou standardech b/g. Využitelnost bohužel klesá díky malému rozlišení displeje, kvůli kterému většina uživatelů omezí surfování jen na nutné minimum. Pro rychlou správu bezdrátových modulů stačí aktivovat Wireless Manager, ve kterém lze samostatně nebo hromadně spouštět či vypínat WiFi, Bluetooth a telefonní modul. Ne každý holduje mobilnímu datování, Wi-Fi se hodí určitě při aktualizaci systému pomocí Windows Update.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Internet Explorer Mobile • nabídka • možnosti zobrazení • fullscreen
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Wireless Manager
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Automatické aktualizace

Dnes snad lze snad každý telefon rozšířit o některé funkce pomocí Javy, chytré telefony navíc i programy přímo pro daný systém Nejinak je tomu i u iPaqu. Javový soubor stačí spustit v prohlížeči souborů, telefon sám provede instalaci, na konci níž nabídne i přímé spuštění. Přehled o nainstalovaných Java aplikacích umožňuje přehledný manažer, který pomůže i s odstraňováním těch nepotřebných. Výkon Javy dosahuje v jBenchmarku 1.0 7791 a v jBenchmarku 2.0 422. Windows Mobile 6 samozřejmě nepostrádají klasickou dvojici her Bubble Breaker a Solitare.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Java
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  
Hry: Bubble Breaker • Solitaire

U HP nezapomněli ani na podporu kancelářské práce. Dokumenty Wordu Excelu a PowerPointu bez problému otevřete a prohlédnete, první dva lze i editovat. Pro vytvoření dokumentu budete potřebovat mít daný typ uložen v telefonu či na kartě, jeho editací a uložením pod novým jménem obejdete nemožnost dokumenty vytvářet. Podporu PDF přenechal výrobce na uživateli a jeho volbě příslušného prohlížeče.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Excel: výběr souboru
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Excel: zobrazení souboru • nabídka • vytvoření nového dokumentu • možnosti zobrazení
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Word: zoom 50% • 100% • 200%
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
PowerPoint: prezentace • možnosti zobrazení • výběr strany • zoom

Témata článku: HP, Recenze, HP iPaq 514, HTC S310, Chytrý, Vidlice, Vyfocený snímek, Hlasová poznámka, Nutné minimum, Vstup, Podpora quick, Klub, Nastavit datum, Stařík, Nový úkol, Případné staženíSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
„Malá Amiga“. Recenze retro herní konzole The A500 Mini

„Malá Amiga“. Recenze retro herní konzole The A500 Mini

Plným jménem The A500 Mini a jakkoli slovo Amiga neustále visí ve vzduchu, oficiálně má konzole licenci jen na amigácké hry, název Amiga tedy oficiálně používat nesmí.

Jakub Michlovský
AmigaHerní konzoleTesty
Připojíme k Raspberry Pi 64MP snímač za tisícovku a postavíme si kompaktní fotoaparát

Připojíme k Raspberry Pi 64MP snímač za tisícovku a postavíme si kompaktní fotoaparát

** Do redakce dorazila kamerka Arducam Pi Hawk-eye s 64 MP ** Nechybí ani autofokus nebo třeba digitální zoom ** My si vyrobíme kompaktní fotoaparát v Pythonu

Jakub Čížek
FotoaparátPojďme programovat elektronikuRaspberry Pi
Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
EA je na prodej. Motají se kolem něj firmy, které se však hrám moc nevěnují

EA je na prodej. Motají se kolem něj firmy, které se však hrám moc nevěnují

Tvůrci Fify, Battlefieldu nebo Mass Effectu hledají kupce

Lukáš Václavík
EAByznys
S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

** Značka Blackview uvedla na trh dvě nová odolná monstra ** Pyšní se maximální odolností, obří baterií i podporou 5G sítí ** Jeden telefon vsadil na noční vidění, druhý zase na termovizi

Martin Chroust
TermokameraMIL-STD 810BlackView
Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

** Vybrali jsme ty nejlepší levné smartphony ** Nejlevnější startují na 2 000 Kč, nejdražší jsou téměř za 6 tisíc ** Většina nabídne alespoň 90Hz displej a některé i 5G konektivitu

Martin Miksa
Nižší třída
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce brzy změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Česká stavebnice Boffin Magnetic: Elektrické obvody pro úplné zelenáče

Česká stavebnice Boffin Magnetic: Elektrické obvody pro úplné zelenáče

** České 3Dsimo vyvinulo novou elektrostavebnici ** Dílky do sebe zapadají pomocí magnetů ** I naprostý zelenáč pochopí, jak funguje tranzistor

Jakub Čížek
StavebnicePojďme programovat elektroniku