Hrad se zbavil telefonů Huawei, které zaměstnanci dostali zdarma za Zemanovy éry

Kancelář prezidenta republiky definitivně rozvázala vztahy s tuzemskou pobočkou čínské technologické společnosti Huawei. K té měl za svého působení v roli prezidenta blízko Miloš Zeman a jeho okolí. Hrad podle informací e15 po nástupu týmu Petra Pavla od svých zaměstnanců vybral necelé dvě stovky telefonů, které jim Huawei v rámci partnerství zdarma poskytla.

Prezidentská kancelář v roce 2014 uzavřela s Huawei smlouvu o propagaci. Čínský podnik díky ní na Hradě pořádal konference zaměřené například na prezentaci telefonů nebo vybavení pro operátory a datová centra. K dispozici měl i čestné vstupenky a další výhody. Hrad výměnou za to dostal chytré telefony v hodnotě půl milionu korun.

Éra, kdy se Zeman snažil s Čínou navázat blízké vztahy s příslibem nikdy neuskutečněných velkých investic, skončila a spolu s ní i platnost smlouvy s Huawei. Zaměstnanci Hradu ale telefony ještě nějakou dobu používali. Výměna přístrojů probíhala postupně od inaugurace nového prezidenta, skončila ale až nedávno. „Můžeme potvrdit, že zaměstnanci Kanceláře prezidenta republiky nepoužívají pro pracovní účely telefony Huawei,“ řekla e15 hradní mluvčí Eva Hromádková.

Výstraha NÚKIB stále platí

Hradní bezpečnostní odborníci nechtěli, aby zaměstnanci na telefonech Huawei používali aplikace určené pro práci. „Důvodem je kybernetická bezpečnost a související doporučení a opatření vydaná státními institucemi, včetně varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost z roku 2018 před používáním softwarového a hardwarového vybavení Huawei,“ upřesnila Hromádková.

Varování NÚKIB se týká v první řadě prvků telekomunikačních sítí a datacenter používaných v kritické infrastruktuře státu, je ale aplikovatelný i na telefony. Jeden z hlavních důvodů, proč kybebezpečnostní úřad před Huawei varoval, je fakt, že firma podléhá čínským zákonům, a musí tedy například na vyzvání spolupracovat s tamějšími bezpečnostními složkami.

Výstraha úřadu stále platí. „V určitých periodách se k tématu vracíme a vyhodnocujeme, zda důvody, které k varování vedly, jsou stále platné,“ řekl e15 ředitel NÚKIB Lukáš Kintr a potvrdil, že důvody přetrvávají. Společnost Huawei svou rizikovost dlouhodobě odmítá. K odstranění svých telefonů na Hradě se nevyjádřila.

Pokračování článku si přečtěte na webu e15.cz

Diskuze (28) Další článek: Natáčejte jako profík. Nové aplikace od Applu propojí a synchronizují kamery z více iPhonů najednou

Témata článku: Huawei, , , , , Miloš Zeman, Petr Pavel, Lukáš Kintr, Éra, Zaměstnanci, Hrad, Vztah, Telefon