Hrozí nám horentní sumy za internet přes GPRS?

Prográmek jménem dialer se stal v posledních týdnech noční můrou desítek uživatelů internetu. Díky jeho řádění narostly účty za telefon do astronomických výšin. Nyní dialer poprvé zaútočil na GSM síť.
Hrozí nám horentní sumy za internet přes GPRS?

Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) bije opět na poplach. V době, kdy škody způsobené dialery přesáhly hranici 10 mil Kč, zaznamenal Eurotel první případ přesměrování v mobilní síti. T-Mobile ani Oskar se zatím s problémem nesetkaly. S prvním podvodným přesměrování se nicméně hroutí mýtus o stoprocentní bezpečnosti připojení k internetu pomocí mobilního telefonu.

Důvěra majitelů mobilů v bezpečnost připojení pomocí GPRS spočívala v tom, že tento druh spojení není klasickým vytáčeným připojením. Ve chvíli, kdy je dialer spuštěn, je však GPRS připojení automaticky nahrazeno připojením vytáčeným. Princip přesměrování je tedy identický jako v případě běžných telefonních linek a linek ISDN.

Tip ze Živě.cz: přečtěte si článek Připojení na internet: Jak neplatit 60 Kč za minutu?, který se problematice dialerů věnuje podrobně.

Poznámka: Co je dialer? - program či skript ActiveX, který změní způsob přístupu na internet. Místo běžného čísla pro internetové připojení přesměruje vytáčení na čísla se zvláštní tarifikací až 60 Kč za minutu.

Dialer po spuštění postupuje následovně:

  • odpojí modem od místního poskytovatele internetu,
  • odpojí příposlech vnitřního reproduktoru modemu, aby uživatel nezjistil, že se něco děje, ¨
  • vytočí telefonní číslo poskytovatele internetu sídlícího obvykle v zámoří nebo na české lince se zvýšenou tarifikací,
  • naváže s ním spojení,
  • od tohoto okamžiku až do ukončení spojení je uživatel připojen k novému poskytovateli.

Nejohroženější skupinou jsou uživatelé paušálních datových tarifů Eurotelu a T-Mobilu, kteří nemají důvod sledovat délku připojení, ani množství přenesených dat. Zejména Eurotel, respektive jeho nabídka neomezeného přístupu na internet představuje ideální živnou půdu pro útok dialerů. Přesměrování lze sice jednoduše odhalit pohlédnutím na diplej mobilního telefonu (místo GPRS připojení je totiž signalizován datový přenos).

Předseda Republikového výboru SOS František Jobovský nicméně uvádí, že riziko hrozí zvláště těm uživatelům, kteří mají svůj mobilní telefon položen daleko od monitoru, takže nesledují jeho displej. Sdružení obrany spotřebitelů ČR nyní na základě nových poznatků zaktualizovalo na svých stránkách doporučení pro poškozené i pro prevenci.

Před dialery má uživatele internetu ochránit také nový program - Antidialer. Jeho autorem je Marek Russ. Bezplatně si ho můžete stáhnout zde.

Diskuze (112) Další článek: EMS obrázky na telefon zdarma

Témata článku: Internet, Ostatní, Pře, GPRSRecenze monitoru Huawei MateView GT 34. Slušný monitor, který zbytečně láká na nesplněné

Recenze monitoru Huawei MateView GT 34. Slušný monitor, který zbytečně láká na nesplněné

** Základní 34" monitor bez dodatečné výbavy ** 165 Hz je rychlejší než možnosti VA technologie ** HDR lze zapnout, moc poznat není

Tomáš Holčík
HuaweiMonitoryTesty
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Rockstar v remasterech GTA Trilogy zapomněl i ovládací prvky pro dotykové obrazovky

Rockstar v remasterech GTA Trilogy zapomněl i ovládací prvky pro dotykové obrazovky

Další týden a další věc, která se do finálních remasterů trojice dílů GTA neměla dostat.

Martin Nahodil
GTAKomentář
OnePlus 10 Pro pokračuje s top výbavou i Hassebladem. Čeká ho ale redesign
Martin Miksa
HasselbladTrojitý fotoaparátVlajková loď
Recenze mobilu Samsung Galaxy A52s. Bestseller dostal ještě výkonnější čipset

Recenze mobilu Samsung Galaxy A52s. Bestseller dostal ještě výkonnější čipset

** Otestovali jsme oživenou stálici střední třídy ** Galaxy A52s podědil to nejlepší po Galaxy A52, navrch přidává výrazně výkonnější čipset ** Střední třída má nový bestseller, který se dočká tří velkých updatů Androidu. A to je stále rarita

Martin Chroust
GalaxyRecenze
Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Pod stromečkem udělají radost

Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Pod stromečkem udělají radost

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 15 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až třináct tisíc korun

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

** Levné smartphony se už dávno staly spotřebním zbožím ** Použitelný telefon se dá koupit už za dva tisíce korun ** Vůbec poprvé se do výběru dostaly telefony s 5G

Martin Miksa
Nižší třída
Podcast Živě: Největší problém Windows 11 je to, že Windows 10 jsou až příliš dobrá
Lukáš VáclavíkPetr Urban
Podcast ŽivěWindows 10Microsoft