Hrozí smog nebo extrémní počasí? Služba Munipolis odešle obyvatelům obcí upozornění SMSkou

Komunikační služba Munipolis (dříve známá pod názvem Mobilní rozhlas) přidává do své sítě další funkci – varování před extrémním počasím nebo zhoršenou kvalitou ovzduší od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Lokální informace o počasí tak může díky napojením svých radnic a obcí do systému Munipolis na svůj telefon dostat ve formě SMS až 700 tisíc obyvatel.

Klepněte pro větší obrázek

Aktuální stav počasí, data o hladinách řek nebo informace o kvalitě ovzduší budou mít obce nově možnost okamžitě sdílet prostřednictvím chytré sítě Munipolis přímo s mobilními telefony registrovaných občanů. Konkrétní kanál pro jednotlivé výstrahy bude možné automaticky nastavit podle jejich závažnosti – vysoké a extrémní stupně nebezpečí tak půjde distribuovat například formou výstražné SMS zprávy, na méně závažné výstrahy je pak možné upozornit pomocí notifikace nebo emailové zprávy.

Klepněte pro větší obrázek

Sdělení se k občanům dostane prakticky v reálném čase, tedy v okamžiku, kdy se objeví v systému ČHMÚ, který je nově provázán se sítí Munipolis. Výhodou proti sdělování informací například v médiích je možnost přesnějšího zacílení na konkrétní obce, kterých se výstraha bezprostředně týká a není potřeba znepokojovat další regiony. Navíc je možné přidat další sdělení, které se k podobným událostem obvykle vážou, např. varování místních hasičů, výzvy k zabezpečení majetku nebo lokální evakuace.

Jak funguje Munipolis:

Výhodou zapojení do systému Munipolis je i skutečnost, že jednotlivé samosprávy mají přesný přehled o tom, kolika registrovaným občanům sdělení dorazilo a kolik z nich si jej zobrazilo. V souvislosti se zpravodajstvím ČHMÚ ale nepůjde vždy nutně o nouzové situace. Ústav může prostřednictvím Munipolis informovat například o zhoršené kvalitě ovzduší, která se ve vybraných regionech vyskytuje zpravidla s příchodem zimního období a inverzního počasí. Letos může ke zhoršené kvalitě ovzduší přispět ve větší míře očekávané vytápění uhlím.

Co je Munipolis:

Munipolis je celosvětově fungující chytrá komunikační síť, která propojuje občany se státními institucemi a lokálními samosprávami (radnice, vedení obcí). Síť dokáže také digitálně zpracovávat zpětnou vazbu od občanů ve formě minireferend, anket, participativních akcí nebo hlášení podnětů. Do sítě Munipolis se v Česku v roce 2022 zapojil projekt Mobilní rozhlas.

Aby mohl občan využívat služeb Munipolis, musí se jeho obec do sítě nejdříve sama zapojit. Uživatel se potom přihlásí registrací na Munipolis.cz nebo přes mobilní aplikace pro Android a iOS. Pro občany je používání služby bezplatné. V Česku je zapojeno do Munipolis přes 2 200 měst a obcí (zhruba třetina celkového počtu obcí v ČR), a v nich více než 700 tisíc obyvatel. Ročně se rozešle kolem 40 milionů zpráv.

Zdroj: Munipolis

Váš názor Další článek: Titan, šrouby a safír. Skvěle vypadající hodinky Amazfit Falcon vydrží bez nabíječky až dva týdny

Témata článku: , , , , , , Mobilní rozhlas, Občané, Obec, Česká republika, Ovzduší, Zimní období, Smska, Smog, Extrémní počasí, Síť, Sdělení,