HSDPA vs. CDMA: jak rychlá jsou současná data Eurotelu?

V současnosti nabízí Eurotel datové připojení přes kartu Huawei s hybridním připojením pomocí HSDPA, UMTS, GPRS a EDGE, můžete si ale pořídit i datovku Ubiquam pro CDMA a nosit ji rovněž pohodlně v notebooku. Chcete znát jejich rychlosti a stabilitu? Máme pro vás srovnání.
Kapitoly článku

Dáte si HSDPA, nebo raději CDMA?

Eurotel už nějaký čas poskytuje datové připojení v sítí HSDPA. Kdo by se chtěl dozvědět podrobnosti týkající se samotné služby, ten ať sleduje naše kompletní souhrnné informace.

Na českém trhu zatím není jediný mobilní telefon, který by tak rychlé datové přenosy podporoval. Proto se dá prozatím využít jen služeb zásuvné datové PCMCIA karty Huawei E620 z nabídky operátora.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Huawei E620

Tip: podrobné informace o technologii HSDPA najdete zde

Služba je v současné podobě srovnatelná s Internetem 4G T-Mobilu nebo vlastním CDMA Eurotelu. Připojení přes HSDPA, resp. datovou kartu Huawei E620 má oproti řešení T-Mobilu jednu stěžejní výhodu. Kde není k dispozici vysokorychlostní internet HSDPA, tam automaticky zastoupí UMTS, EDGE nebo alespoň GPRS. Internetové připojení tak máte zajištěno po celém Česku a také v zahraničí (roaming v síti CDMA je teprve v plánu).

Podrobný test HSDPA karty Huawei spolu s naměřenými rychlostmi najdete v našem dřívějším článku. Teď mám v ruce dražšího ze dvou současných adeptů na provozování CDMA u Eurotelu (starší GPC-6420 nahradil před časem nový modem AnyDATA ADU E100H). Tím adeptem je zásuvná datová karta Ubiquam UM-300C, kterou vám Eurotel po upsání na dvě léta prodá za 2 995 Kč, plná prodejní cena je 9 995 Kč. Právě ona by mohla být alternativou ke kartě Huawei.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ubiquam UM-300C

Hladká instalace o mnoha krocích

V balení najdete stručný český návod k použití, malé cédéčko s instalačními soubory softwaru a ovladači, externí anténu s kabelem, magnetickou podložku a samozřejmě samotnou datovou kartu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Balení Ubiquam a jeho obsah

Instalace je rychlá. Nejprve pracuje CD mechanika a instaluje ovladače. Jednotlivých kroků a potvrzení ze strany uživatele je až příliš, celkem přes dvacítku. Pak se zasune do PCMCIA slotu notebooku datová karta a doinstalují se ještě poslední potřebné ovladače. Součástí instalace je jednoduchý obslužný program, o kterém bude řeč o kousek dále.

Stejně jako u datovky Huawei nejsou na samotné kartě žádné ovládací prvky. Je tu jen šikovná výsuvná anténka pro lepší příjem signálu. Její kloub vykazuje po zhruba týdnu používání nadměrnou vůli a občas lehká anténka samovolně spadne. Snad je to vada kusu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Malá výsuvná anténka má na testovaném vzorku vůli v kloubu

Kartu logicky není možné přenášet ve slotu notebooku v brašně. Trčí dva centimetry přes hranu laptopu a hrozilo by její zlomení nebo poškození slotu. Osobně si myslím, že vzhledově je mnohem povedenější než Huawei a stříbrná barva toho na těle notebooku zkazí méně než modrá s černou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ubiquam v notebooku

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Huawei v notebooku

Na horní hraně Ubiquamu je pod průhledným plastem logo výrobce a kousek vedle pracuje stavová diodka. Svítí červeným a zeleným světlem, v různých intervalech, a vyjadřuje tak třeba dostupnost sítě nebo aktivitu v ní.

Klepněte pro větší obrázek
Logo výrobce a stavová diodka


V druhé kapitole obě karty ostestujeme v praxi

Témata článku: Operátoři, O2, EU, CDMA, Přibalený kabel, #cd, Euro, Jak, Data, Datová karta, Solidní hodnota, Rychlá, HSDPASex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

** Mobilní výrobci přestali Dxomarku posílat telefony na testování ** Výsledky DXO se stále používají, tak v čem je problém? ** Pokud nemá telefon šanci na první místo, testování se nevyplatí

Martin Chroust
FotomobilyDxOMarkFocení mobilem
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně