HSPA+ u T-Mobilu a Vodafonu: Kdo je rychlejší?

Ještě než operátoři zrychlí své HSPA+ a pokusně spustí LTE, změřili jsme jejich sítě za pomoci USB modemů a smartphonu. Kdo vyhrál?

Dva mobilní operátoři v Česku aktuálně nabíjezí k mobilnímu surfování rychlá data pod zkratkou HSPA+. T-Mobile poskytuje rychlé připojení více než rok, Vodafone začal technologii HSPA+ testovat koncem letošního léta a v současnosti probíhá převod "obyčejných" 3G vysílačů na HSPA+. Třetí operátor Telefónica svým zákazníkům zatím nabízí pouze nejrychlejší data na úrovni HSDPA s teoretickým maximem 14,4 Mb/s. 

Technologie HSPA+ tzv. tříapůlté generace umožňuje aktuálně ve specifikaci obou českých operátorů v teoretické rovině stahovat data maximální rychlostí 21,6 Mb/s. V uplynulých dnech jak T-Mobile, tak Vodafone, oznámili navyšování rychlostí na dvojnásobek. Se současným nastavením základnových stanic se dá v praxi za dobrých podmínek dosáhnout rychlostí kolem 15 Mb/s, běžné hodnoty jsou však ještě o něco nižší. Na Mobilmanii jsme v běžných podmínkách koncového uživatele vyzkoušeli a porovnali rychlosti připojení na HSPA+ u Vodafonu i T-Mobilu.

Přes modem i telefon

K testování posloužil běžný notebook se systémem Windows 7, dále USB HSPA+ modem, který má každý z operátorů v nabídce, mobilní telefon Samsung Galaxy S II a od obou operátorů SIM karta s aktivovaným nejvyšším datovým tarifem. Zatímco Vodafone neomezuje maximální rychlost stahování v závislosti na používaném tarifu, takže HSPA+ může v již zprovozněné lokalitě a se správným hardwarem okusit každý, T-Mobile zákazníky třídí a nejrychlejší přenosy dopřává jen uživatelům s Internetem Komplet.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Modem Huawei E1823 v nabídce T-Mobilu

Testování sestávalo ze dvou hlavních částí: měření rychlosti mobilního internetu na notebooku za pomoci externího USB modemu a testování internetu v mobilu s telefonem Samsung Galaxy S II. Obě fáze potom zahrnovaly jak test samotné rychlosti připojení za pomoci běžně dostupných serverů na měření rychlosti, tak stahování určeného konkrétního datového souboru. V případě připojení notebooku to byl instalační soubor softwaru Nokia Suite o velikosti 88 MB, na mobilu jsme z Android Marketu stahovali hru Angry Birds (cca 18 MB). Celkově tedy kompletní test tvoří čtveřice různých měření.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Modem Huawei K4510 v nabídce Vodafonu

V první části jsme odzkoušeli připojení notebooku prostřednictvím dodaného modemu. V obou případech se jedná o zařízení čínské značky Huawei ve formě USB klíčenky, do kterého jednoduše vložíte datovou SIM kartu. Vodafone nabízí elegantní bílý model Huawei K4510 s limitem přenosu 28,8 Mb/s za nedotovanou cenu 1 777 Kč. T-Mobile má v nabídce černou klíčenku Huawei E1823 s praktickým výsuvným USB konektorem, maximální rychlost je v tomto případě 21,6 Mb/s. Nedotovaná cena zařízení činí 1 999 Kč.

Měření 1:

Po zapojení do notebooku proběhne automaticky z obou modemů instalace potřebného softwaru a ovladačů, během několika minut jste schopni se připojit na internet. Vzhledem k co možná nejvyšší objektivitě testu jsme testování prováděli v lokalitách doporučených samotnými operátory. S notebookem jsme pracovali v uzavřeném prostoru, ale vždy blízko okna. Test rychlosti připojení jsme provedli za pomoci několika nezávislých serverů k měření rychlosti. Na každém serveru proběhlo vždy několik měření, tabulka zachycuje nejlepší výsledky parametrů downloadu. Ostatní údaje jako upload, stabilitu nebo odezvu si můžete prohlédnout na screenshotech níže. V některých případech se některé parametry (například upload) nepodařilo naměřit.

Měření rychlosti - NotebookT-MobileVodafone
Speedtest.net - UPC13,23 Mb/s11,78 Mb/s
Speedtest.net - ProLine12,77 Mb/s11,81 Mb/s
Rychlost.cz - Casablanca5,40 Mb/s8,05 Mb/s
DSL.cz10,02 Mb/s10,37 Mb/s
Živě.cz4,95 Mb/s10,05 Mb/s

T-Mobile × Vodafone

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  

Měření 2:

V praxi se rychlost, ale také stabilita připojení (tedy jakási "trvanlivost" připojení daných parametrů) projeví nejlépe na stažení konkrétního souboru. Vybrali jsme instalační soubor softwaru Nokia Suite, který je volně dostupný na českých stránkách Nokia. Kompletní stažení souboru (cca 88 MB) si vyžádalo následující časy:

  • T-Mobile ....... 86 sekund ..... přepočtená průměrná stahovací rychlost:  8,19 Mb/s
  • Vodafone ..... 61 sekund ..... přepočtená průměrná stahovací rychlost: 11,54 Mb/s

Na základě provedeného měření můžeme usoudit, že rychlost stahování za pomoci notebooku a modemu přes HSPA+ sítě ve vytipovaných "ideálních" lokalitách je u obou operátorů srovnatelná. Zatímco T-Mobile vykázal nejvyšší absolutní hodnotu 13,23 Mb/s a při jiném měření rychlost nepřekročila 5 Mb/s, Vodafone si až na výjimky udržoval víceméně stabilní rychlosti mezi 10-12 Mb/s. Vysvětlujeme si to o něco lepším parametrem stability sítě Vodafonu, což by potvrzovalo časově delší stažení testovacího souboru na síti T-Mobilu. Proces stahování zde byl méně plynulý, s vysokou přenosovou rychlostí narušenou několika delšími pauzami.

Měření 3:

Rychlostní limity sítí HSPA+ lze vyzkoušet i přímo v mobilu nebo v tabletu. Na trhu však v současné době není mnoho zařízení, která by po hardwarové stránce teoretická maxima HSPA+ zvládala. My jsme testovali na Samsungu Galaxy S II s operačním systémem Android 2.3.4, z tabletů by podobným způsobem mohl posloužit například Samsung Galaxy Tab 10.1.

Měření opět proběhlo v oblastech doporučených samotnými operátory v odpoledních hodinách pracovního dne, tentokrát jsme však s mobilem pracovali na otevřeném prostranství. Do telefonu jsme vložili postupně datové SIM karty obou operátorů a provedli jsme měření rychlosti za pomoci androidové mobilní aplikace SpeedTest.net. Přítomnost připojení HSPA+ indikoval symbol H+ u stupnice síly signálu. Zde jsou výsledky připojení k serveru UPC Brno.

Měření rychlosti - SmartphoneT-MobileVodafone
download5,66 Mb/s6,24 Mb/s
upload2,88 Mb/s3,18 Mb/s

T-Mobile × Vodafone

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Měření 4:

Poslední fází měření byla doba, za kterou se pomocí sítě HSPA+ stáhne do telefonu známá hra Angry Birds z Android Marketu. Udávaná velikost instalačního souboru hry je přibližně 18 MB, stažení si vyžádalo následující časy:

  • T-Mobile ....... 32 sekund ..... přepočtená průměrná stahovací rychlost: 4,50 Mb/s
  • Vodafone ..... 27 sekund ..... přepočtená průměrná stahovací rychlost: 5,33 Mb/s

Také v případě připojení telefonu do sítě HSPA+ vykázali oba operátoři velmi podobné výsledky, pohybující se zhruba mezi 5-6 Mb/s při downloadu. Zajímavé je ovšem sledovat, o kolik hůř si vede mobil ve srovnání s USB modemem. Dá se říci, že rychlosti stahování jsou zde v případě obou operátorů poloviční. Vysvětlit si to můžeme už samotným zaměřením zařízení. Zatímco jednoúčelový modem je po celou dobu testu bez rušivého kontaktu připojen k notebooku, mobil držíme v ruce a dochází tak k náhodnému nechtěnému stínění. Modem je přímo optimalizován pro síť daného operátora, zcela přizpůsobeny jsou ovladače i software. Mobil však funguje jako "univerzální" modem pro karty všech operátorů.

Klepněte pro větší obrázek

Z praktického hlediska je tedy více méně lhostejné, od kterého z našich operátorů HSPA+ síť používáte, s modemem se dostanete na stahovací rychlosti minimálně 10 Mb/s, u použití telefonu s Androidem na polovic. T-Mobile má v tomto okamžiku výhodu ve vyšším pokrytí populace touto technologií, ale nejrychlejší přenosy jsou u operátora dostupné jen pro uživatele nejvyššího datového tarifu. Vodafone sice své uživatele netřídí podle tarifů a HSPA+ dopřává všem, ale zase jen v několika vybraných oblastech. Oba operátoři v současnosti testují rychlejší specifikaci HSPA+ a v příštím roce nabídnou navýšení přenosových rychlostí na dvojnásobek.

Diskuze (36) Další článek: Po chytrých mobilech přichází chytré hodinky

Témata článku: Technologie, Operátoři, T-Mobile, Vodafone, Internet v mobilu, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy S II, Samsung Galaxy Tab, Samsung Galaxy Tab 16GB 3G, T - Mobil, MOBI, Mobil, HSPA, Voda, Třetí operátor, Odpolední hodina, Mobilní surfování, Nedotovaná cena, Speedtest, Rychlostní limit


Určitě si přečtěte