HTC 8S: trendy fešák s krátkou pamětí [recenze]

Po HTC 8X přichází na český trh i levnější kolega HTC 8S. Výkonem a vzhledem uživatele potěší, méně už kvalitou fotek a nedostatkem paměti.
Kapitoly článku

Zatímco Nokia slibuje, HTC jedná. Do konce týdne mělo být jasné, zda nové Lumie v ČR stihnou předvánoční trh. Je tu konec týdne a Nokia stále zarytě mlčí. Tím dává stále větší výhodu konkurenčnímu HTC, které již začátkem listopadu začalo prodávat první zařízení s Windows Phone 8, HTC 8X. Počátkem prosince se k němu navíc přidal i jeho levnější kolega, jehož celý název zní Windows Phone 8S by HTC a právě na něj se dnes podíváme blíže. Pro zbylou část recenze však s dovolením zvolím kratší označení HTC 8S.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
HTC 8S můžete vybírat ve čtyřech barevných provedeních 

Klíčové vlastnosti:

 • velmi povedený a atraktivní vzhled
 • kvalitní dílenské zpracování
 • nízká hmotnost
 • velmi svižný systém
 • dobrý zvukový výstup
 • příjemná cena

Hlavní nedostatky:

 • velmi málo místa pro aplikace
 • občasné restarty
 • slabší fotoaparát
 • řešení notifikační diody
 • absence přední kamerky

HTC Windows Phone 8S
A620e, Rio
rozměry a hmotnost: 121 × 63 × 10,3 mm, 113 g
displej: 4,0", kapacitní S-LCD, 480 × 800, 233 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 3, GPS
paměť: 4 GB, microSDHC (32 GB), baterie: 1 700 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon S4 Plus (2× Krait, 1 GHz, 28nm)
operační systém: Microsoft Windows Phone 8 (Apollo)
fotoaparát: 5MPx, video (1 280 × 720), autofocus, blesk
26 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Vzhledem upoutá

Tchajwanské HTC nastolilo pro svá zařízení s osmičkovým systémem od Microsoftu novou designovou politiku. Modely HTC 8X a HTC 8S jsou si proto velmi podobné. Oba jsou k dispozici hned v několik barevných variantách, z nichž některé jsou poměrně extravagantní. Oba jsou vyrobeny z polykarbonátu a jejich zadní strana využívá povrchovou úpravu soft-touch, díky které na ní neulpívají nevzhledné otisky prstů. V jednom se však oba telefony liší.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Displej HTC 8S je kvalitní, o fotoaparátu na zadní straně už totéž s jistotou říci nelze

Zatímco HTC 8X má unibody konstrukci, pod kterou se není možno dostat, HTC 8S lze částečně rozložit. Jeho spodní brada, která se většinou barevně odlišuje od zbytku telefonu, je totiž odnímatelná. Při první zkušenosti s tímto telefon to však téměř nepoznáte. Krytka totiž perfektně lícuje se zbytkem telefonu a nic nenasvědčuje tomu, že ji lze odejmout. Také proto při snaze o její oddělání budete muset využít trochu více fyzické síly. Ale ruku na srdce, kolikrát budete tento pohyblivý prvek sundávat. 

Klepněte pro větší obrázek
Čtyřpalcová úhlopříčka displeje a s tím související celková velikost telefonu by měla být přístupná pro většinu uživatelů

Telefon se nežene do dnes populárního souboje o největší displej. Tomu odpovídají i kompaktní rozměry 120,5 × 63 × 10,28 mm a velmi nízkou hmotnosti 113 gramů. Přední straně vévodí zobrazovací plocha, která je vyrobena technologií Super LCD a má rozumnou velikost 4 palce. Podobně jako většina starších modelů s tímto systémem nebo jako konkurenční Nokia Lumia 820, má i tento model rozlišení displeje 480 × 800 pixelů. Avšak díky menším rozměrům displeje než finská soupeřka, má HTC 8S jemnější rastr (233 ppi). Nejde ho ale ovládat rukavicemi, a tak budete muset chtě nechtě v mrazivých zimních dnech obětovat pohodlí na úkor ovládání telefonu.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Oblast s tlačítky je barevně odlišená od zbytku telefonu, černo-bílá varianta je moderní a zároveň elegantní

Jinak ale budete s displejem spokojeni. Jeho čtení nebrání ani horší pozorovací úhly či přímé sluneční paprsky. Černá sice není tak černá, jak by být mohla, ale tímhle stupně černě se dá bez problémů pracovat. K pohodlí přispívá i automatická regulace jasu, což vynahrazuje pouze tři stupně manuální regulace. Pod displejem se pak nachází další tradiční ovládací prvky systému Windows Phone. Zleva jde o šipku zpět, domovské tlačítko a vyhledávací lupu. Jedná se o senzorová tlačítka, jejichž ovládání se obejde bez jakýchkoliv problémů. Nad displejem je umístěno logo výrobce a také reproduktor.

Rádoby notifikační dioda

V něm je schovaná notifikační dioda. Tedy notifikační dioda, jedná se LED diodu, jejíž jedinou funkcí je indikování stavu nabíjení baterie. Pokud je telefon na pokraji vybití, bliká červeně. Ve chvíli, kdy se dobíjí, svítí oranžově, a když je telefon plně nabitý, změní se barva na zelenou. Bohužel vás dioda neupozorní na žádné zmeškané události, což je opravdu škoda. V telefonu tato funkce nejde ani nijak nastavit. Proto tento krok HTC moc nechápu, telefon sice opatřilo diodou, avšak její využití poměrně zanedbalo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Díky mírně prohnutým zádům se telefon dobře drží v ruce

Co však HTC nezanedbalo je zpracování zbytku telefonu. Zadní strana ctí pravidlo, že v jednoduchosti je krása. V horní části jsou pouze komponenty pro fotografování, tedy čočka 8Mpix fotoaparátu a přisvětlovací LED dioda. Naspodu pak najdeme jen mřížku, ze které se line zvuk hlasitého reproduktoru a nad ní logo Beats Audio, které připomíná zvukové vylepšení tchajwanských telefonů. Nejvýraznějších prvkem tak zůstává již zmíněná odnímatelná spodní brada, která má jinou barvu než zbytek telefonu. Pod ní se skrývá slot na microSIM kartu a vůbec poprvé u Windows Phone také slot pro paměťovou microSD kartu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadní barevně odlišená brada jde po chvíli úsilí od telefonu odloupnout, do mobilu následně vložíte microSIM a microSD

Zadní strana telefonu je mírně vyboulená, což způsobuje, že telefon skvěle padne do ruky. Překvapivě tento pocit nenarušují ani ostřejší hrany HTC 8S. Jejich linie jsou jemně narušeny jednak zbylých ovládacími prvky systému a jednak výstupy pro sluchátka a microUSB připojení. Zbylé ovládací prvky tvoří především na pravém boku dvoukolébka pro (bohužel stále jednotné) ovládání hlasitosti telefonu a oblíbená (ne už zřejmě tak úplně povinná) mechanická spoušť fotoaparátu. Naopak levý bok modelu zůstal nedotčený. Poslední a vlastně nejdůležitější tlačítko našlo své místo na pravé straně horní hrany telefonu. Jde samozřejmě o zapínací/uzamykací klávesu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na mechanickou spoušť fotoaparátu se u HTC 8S naštěstí nezapomnělo

Témata článku: HTC, , , , , HTC Windows Phone 8S, HTC Windows Phone 8X, Nokia Lumia 620, Nokia Lumia 820, Občasné volání, F +, Představená Nokia, Výrazné vylepšení, Trend, Příjemná cena, Podobný parametr, Manuální regulace, Celý název, Vysoký tón, Svižný systém, Určitý posun, Dvojitý klik, Atraktivní vzhled, Největší omezení, Konec týdne