HTC 8X: vydařená premiéra [recenze]

První zástupce nové generace operačního systému od Microsoftu u nás. Model, který připraví půdu nebo vykope hrob Lumiím od Nokie.
Kapitoly článku

Ten výkonější z dvojice referenčních telefonů operačního systému Windows Phone 8 se na našem trhu ukázal jako první. HTC 8X je nejvýše postavený ve větvi produktů s tímto systémem, proto přichází s parametry hodnými vlajkové lodi, na druhou stranou ale i s cenou, která odpovídá top modelu. Bude ale pouhé prvenství stačit na Lumie od Nokie, které přicházejí se spoustou vlastních funkcí a programů, jejichž nedostatek je často holé platformě vytýkán? To ukáže čas. Jak se ale povedl samotný telefon, to prozradí už následující recenze.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Čtveřice dostupných barev HTC 8X na oficiálních snímcích výrobce

Klíčové vlastnosti:

 • kvalitní zpracování
 • barevná polykarbonátová konstrukce
 • NFC
 • širokoúhlá přední kamerka
 • kvalitní pecková sluchátka s plochym kabelem
 • povedený HTC hub a přídavný software
 • LED dioda indikující nabíjení a stav baterie

Hlavní nedostatky:

 • poměrně časté samovolné restarty
 • opačně situovaný systémový microUSB
 • malá hloubka systémového microUSB
 • nízká hlasitost hovorového reproduktoru
 • těžko tisknutelná tlačítka po obvodu telefonu
 • průměrný fotoaparát
 • jen 16 GB paměti bez slotu na microSD
 • ostré hrany telefonu

HTC Windows Phone 8X
C620e, Accord
rozměry a hmotnost: 132 × 66 × 10,1 mm, 130 g
displej: 4,3", kapacitní S-LCD, 720 × 1 280, 342 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 3, GPS
paměť: 16 GB, RAM: 1 GB, baterie: 1 800 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon S4 Plus (2× Krait, 2 GHz, 28nm)
operační systém: Microsoft Windows Phone 8 (Apollo)
fotoaparát: 8MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk
29 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Krabička jako kindervajíčko

Windows Phone 8X by HTC je takovým věrozvěstem operačního systému Windows Phone 8. Platí to ale jen na našem a některých dalších trzích, protože jinde už se spolu s ním prodává také vybavenější Nokia Lumia 920. O té ale dnes řeč nebude. Pro potřeby této recenze budu s dovolením pro telefon používat označení HTC 8X, protože vypisovat celý název je poněkud zbytečné. Nyní už ale k prodejnímu balení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Krabice a standardní obsah balení

Kdo jste si v poslední době zakoupili nějaký model od HTC, budete jako doma. Telefon se prodává v zakulacené, vajíčko připomínající bílé krabičce z tvrdého papíru, která se shora pyšní logem HTC a zespoda recyklačním symbolem. Že se uvnitř nenachází model s operačním systémem Android tak zjistíte až po otevření krabičky, a to podle krycí folie displeje. Pod telefonem najdeme kromě spousty papírových manuálů lesklý adaptér do zásuvky, datový kabel, pecková sluchátka s plochým kabelem a modulem pro hovory a také špendlíček pro vysunutí šuplíčku na SIM kartu. Dále lepící štítky s číslem IMEI pro potřebu reklamace a dvě nálepky se sotva viditelným logem HTC, jejichž smysl mi zůstal utajen.

Bytelná konstrukce. Někdy až moc

HTC 8X je vyrobeno z polykarbonátu a jedná se o unibody telefon s rozměry 132,35 x 66,2 x 10,12 mm. Toto provedení sice neumožňuje uživatelský vyměnit baterii, o to větší ale nabízí pevnost a kvalitu celé konstrukce. Ta byla během testování několikrát nechtěně odzkoušena a neutrpěla jediný šrám. Zato noha, na kterou mi ostrý roh telefonu o váze 130 gramů dopadl, bolela ještě dva dny. Ne, že byste si měli telefon házet na nohy, ale ony ostré hrany a rohy občas pěkně řežou do ruky, snažíte-li se telefon pevněji uchopit. Další výhodou polykarbonátu je jeho nízka schopnost se upatlávat, a to, co na telefonu ulpí, snadno rozleštíte prstem. HTC 8X se vyrábí v testované modré, dále pak červené, žluté a černé.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V modré variantě vypadá HTC 8X mimořádně atraktivně

To čelní strana je na otisky prstů jako magnet. Jedná se o tvrzené sklo Gorilla Glass 2, jež se mi za celou dobu testování nepodařilo poškrábat. Pod ním se ukrývá 4,3 palcový Super LCD 2 displej s rozlišením 720 x 1280 bodů. Ten je na můj vkus moc kontrastní a špatně zvládá černou, rozhodně se ale jedná o displej se skvělými pozorovacími úhly a perfektní odezvou na (multi)dotyk. Nad displejem najdeme logo HTC, hovorový reproduktor a v něm diodu, vpravo od něj čelní kamerku a ještě nad ním senzory přiblížení a jasu. Senzor jasu plní svoji funkci velmi dobře, ale přechody mezi jednotlivými stupni podsvětlení nejsou plynulé, ale spíše skokovité. To je ale opravdu maličkost. Naopak dioda signalizuje pouze vybití (červené blikání), nabíjení (červené svícení) a nabitý stav (zelené svícení). To je trochu škoda, indikace zmeškaných událostí by se jistě hodila.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Na přední straně odlišuje HTC 8X od ostatních černých placek výrazná mřížka reproduktoru

Pod displejem nalezneme trojici senzorových tlačítek, která stisk snímají velmi dobře a i jejich plocha je dostatečná. Na spodní hraně je hovorový mikrofon a vedle něj systémovýúnabíjecí microUSB konektor. Ten je zaprvé obráceně, než u většiny telefonů, takže jsem jej při prvním nabíjení málem zničil, zadruhé je potom málo hluboký a kabel se v něm docela viklá. Levý bok telefonu je zcela holý, na pravém nalezneme dvoupolohovou spoušť fotoaparátu, kolébku pro ovládání hlasitosti a šuplíček na microSIM. K jeho vytaženín slouži v balení přiložený špendlík nebo šikovný nehet. Zbývající prvky jsou na horní straně, zleva je to 3,5 mm Jack, odrušovací mikrofon a tlačítko zámku/vypnutí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Tloušťka telefonu je optimální, někomu ale mohou překážet ostřejší hrany

Na zadní straně je (jak jinak) čočka 8 Mpx fotoaparátu s LED diodou, obě jsou velmi lehce zapuštěny. Uprostřed najdeme plastické logo HTC, níže potom logo Beats Audio, perforování pro hlasitý reproduktor a těsně pod ním potom nutné značení a symboly, které se normálně ukrývají pod baterií. Kromě microUSB konektoru mám k celé konstrukci ještě jednu výtku. Všechna ovládací tlačítka po obvodu telefonu se nacházejí přesně na té ostré hraně. Jsou těžce nahmatatelná a také se ne zrovna dobře tisknou, toto měli v HTC vyřešit lépe. Uvnitř telefonu potom najdeme NFC anténu a baterii o kapacitě 1800 mAh.

Témata článku: HTC, , , , , HTC One, HTC One (E8), HTC One (M8), HTC One X, HTC One X+, HTC Windows Phone 8X, Nokia Lumia 920, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy S III, Sony Xperia T, Obrazový čip, Přednastavený filtr, Červené blikání, Graphite Black, Přídavný software, Vajíčko, Hlavní kamerka, Celý název, Dobré video